Analýza akcií společnosti Boeing – Tvrdý výplach na trhu po pádu letadla Boeing 737

0
boeing trading11 analyza

Nikomu určitě neutekly zprávy o tom, jak spadlo v Etiopii letadlo Boeing 737 MAX (viz. článek). Letadlo bylo jen půl roku staré, a jelikož to byla už druhá nehoda stroje tohoto typu, tak událost logicky vyústila v plošný zákaz letů těchto letadel v mnoha zemích.

Taková událost je sama o sobě pro Boeing velmi negativní zprávou, protože to prakticky vyřadilo z provozu stroje jejich nejnovější výroby. Samozřejmě se to okamžitě projevilo i na hodnotě akcií společnosti. Po něčem takovém je jasné, že vlna výprodejů bude následovat. Investoři dostanou strach a zároveň se spekulanti se svými short pozicemi na něco takového vždy vrhnou jako supi.

Aktuální situace na 1D TF akcií společnosti Boeing

Analýza Boeing

Rostoucí trojúhelník

Vezmeme to pěkně chronologicky a probereme vše, co nám graf zobrazuje. Všimněte si, že kurz se až do konce září pohyboval v bullish patternu rostoucí trojúhelník. Očekávaně došlo tedy k průrazu horní hrany tohoto trojúhelníku, ale byl to jen obyčejný „fake-out“ a cena se po proražení nedokázala udržet. Následoval tedy velký propad.

Tím, že trh dokázal prorazit horní hranu trojúhelníku, tak zároveň i prorazil silnou rezistenci. Trh ale tuto hladinu už nedokázal využít jako support a došlo tedy k jejímu průrazu směrem dolu. Kurz ceny se poté pohyboval v rozevírajícím se klesajícím klínu. V klínu se cena pohybovala pár měsíců. Trh využil nakonec support u hladiny 290 USD pro odraz a byl úspěšný. Trhu se povedlo dostat přes vyznačené rezistence a následující růst byl velmi agresivní.

Může vás zajímat

(analýza pokračuje pod odkazem)

Akcie Boeingu prudko padajú po havárii druhého nového lietadla

Průraz trendové čáry

Celou dobu trh respektoval zaznačenou trendovou čáru, která měla velký sklon. Nebylo tedy až takovým překvapením, že došlo k jejímu průrazu a tedy většímu výplachu. K tomuto výplachu ale došlo ještě před tím, než spadlo letadlo. Když se stala tato nešťastná událost, tak to jen umocnilo už probíhající propad ceny.

Trh využil supportu okolo 372 USD pro zastavení už tak velkého propadu ceny. Nicméně se zdá, že se jedná jen o krátkodobou zastávku a další propad kurzu bude následovat po konsolidaci. Tato hladina je jako support poměrně silná, ale přece jenom vzniklý problém je tak rozsáhlý, že technika nemá až takovou sílu. Za normálních okolností bych řekl, že tento support zafunguje jako odrazový můstek pro pokračování silného uptrendu, který trvá už celé roky. Ale v této situaci je těžké říct, jak trh zareaguje.

Další důležitou věcí, které je třeba si všimnout, jsou objemy za posledních pár dní. Jsou zaznačené tlustou žlutou šipkou. Jsou až několikanásobně vyšší než ostatní obchodní dny. Tohle je velmi negativní signál, protože se jedná o velký propad ceny a ještě k tomu je pohyb potvrzený vysokými objemy. V tom je obrovská síla a je to další signál k tomu, že výprodeje budou pokračovat.

Co na to indikátory?

Co se týče indikátoru RSI, tak je zde vidět malá hidden bearish divergence, kterou jsem i zaznačil. U indikátoru OBV je tato divergence také, ale daleko větší. To právě značí problém a je to jen další odraz těch vysokých prodejních objemů. Co se týče MACD, tak momentum má tvrdě naběhnuto směrem na jih, zatímco Stochastic RSI je prakticky přibito k zemi v přeprodaných hodnotách.

Závěr

Rozhodně bych teď nechtěl být akcionářem této společnosti. Nemyslím si, že je to jen jednorázová záležitost a bude to mít kontinuální průběh v čase. Bude záležet dost na výsledcích vyšetřování poslední nehody Boeingu a následné reakci společnosti na nové poznatky. Společnost Boeing v následujících pár měsících bude mít krušné časy a určitě se to tvrdě projeví na hodnotě akcií. Je ale otázkou, jak moc velký dopad to bude a jak se s tím samotná společnost vypořádá. Do teď jsme mohli sledovat čistý uptrend, ale tohle by také klidně mohl být impuls ke změně trendu. No, uvidíme.

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na