Další dva klíčoví manažeři opouští Facebook – Zdaleka nejsou první…

0
mark zuckerberg

Po dlouhotrvajícím technickém výpadku, o kterém jsme vás informovali například v tomto článku, tu máme další pro Facebook nepříjemnou zprávu. Firmu opouští dva klíčoví manažeři: produktový ředitel Chris Cox a šéf WhatsAppu Chris Daniels.

Chris Cox a Chris Daniels

Největší ranou pro generálního ředitele Marka Zuckerberga bude jednoznačně odchod Chrise Coxe, který se dal ve firemní hierarchii považovat za člověka číslo tři hned po Markovi a Sheryl Sandbergové, která zastává roli provozní ředitelky.

Chris začal pro Facebook pracovat již v roce 2005 a stal se jedním z prvních zaměstnanců této společnosti. S Markem Zuckerbergem jej pojí dlouhodobé přátelství a jeho odchod nyní, kdy se  Facebook snaží vytvořit nová pravidla na ochranu soukromí, vyvolává řadu otázek a spekulací.

Oproti tomu rezignace Chrisa Danielse, který býval šéfem Internet.org, než byl vloni jmenován viceprezidentem WhatsApp, byla poměrně očekávaná.

„S velkým smutkem vám musím oznámit, že po třinácti letech jsem se rozhodl opustit společnost Facebook […] od svých třiadvaceti let jsem součástí těchto zdí a toto místo bude již navždy mojí součástí.“

napsal Cox.

Hlavně aby to nevypadlo, že jsme se pohádali

Zajímavá je skutečnost, že se všichni zúčastnění snaží vyvolat zdání, že se vlastně vůbec nic důležitého neděje. K plánovaným změnám, které se chystá Zuckerberg prosadit, se Cox vyjádřil takto:

„Jak Mark naznačil, začínáme psát novou kapitolu v naší produktové knize a chceme se více zaměřit na šifrovanou, interoperabilní síť pro zasílání zpráv […] je to vize finálního produktu, která je v souladu s mottem dneška: moderní komunikační platforma, která se snaží vybalancovat pojmy jako výraz, bezpečnost a soukromí. Bude to velký projekt a budeme potřebovat vůdce, kteří budou nadšeni novým směřováním firmy“ 

A své vyjádření ukončil osobním poděkováním Zuckerbergovi.

„Marku, děkuji Ti za vytvoření tohoto místa a za možnost pracovat vedle tebe více než třináct let. Společnosti děkuji za kreativitu, lidský přístup, odolnost a občasné bezesné noci. Byla čest zde pracovat.“

Smutný Mark Zuckerberg

Mark se k odchodu obou vysoce postavených manažerů vyjádřil na svém blogu slovy, že jej tato zpráva zarmoutila.

„Je mi líto, že se musím podělit o zprávu, že se Chris Cox rozhodl opustit společnost. Úzce jsme spolupracovali na budování našich produktů již více než deset let a vždy budu oceňovat jeho hlubokou empatii k lidem, kteří využívají naše služby. Na Facebooku hrál několik centrálních rolí: začínal jako inženýr News Feed, budoval naše první HR týmy a pomáhal definovat naše poslání a hodnoty. Vedl produktové a designové týmy, provozoval Facebook aplikaci a v poslední době měl na starosti strategii našich aplikací […] Několik let se mnou diskutoval o své touze dělat něco jiného a teď ,když se pouštíme do další kapitoly naší společnosti, se rozhodl, že přišel ten čas. Bude mi opravdu chybět a jsem hluboce vděčný za všechno, co pro nás udělal.“

K rezignaci Chrise Danielse dále poznamenal:

„Když jsem se pustili do této nové kapitoly, Chris Daniels se také rozhodl opustit společnost. Odvedl skvělou práci na několika pozicích, včetně té poslední na pozici šéfa aplikace WhatsApp, kde pomohl definovat nový business model.“

I z těchto vyjádření je patrné, že se zúčastněné strany ze všech sil snaží vytvořit zdání, že se vlastně nic nestalo, ale podle informací deníku The New York Times je za odchodem manažerů jejich silný nesouhlas s dalšími Zuckerbergovými plány na sjednocení Facebooku, WhatsAppu a Instagramu do jednoho systému.

Příliš mnoho důležitých lidí v poslední době skončilo…

Oba Chrisové nejsou jediní vysoce postavení manažeři, kteří v poslední době ve firmě skončili. V září loňského roku odešli z Facebooku zakladatelé Instagramu Kevin Systrom a Mike Krieger. Důvodem odchodu prý byla jejich touha po větší kreativitě.

A dále tu máme spoluzakladatele aplikace WhatsApp Briana Actona, který se několikrát střetl s managementem Facebooku nad jejich pokusy, jak vytřískat peníze z této aplikace.  Acton nakonec přiznal, že prodal soukromí uživatelů WhatsApp (což je jeden ze základních pilířů aplikace) a v listopadu 2017 Facebook opustil. A v květnu 2018 jej následoval Jan Koum, který vyjádřil nesouhlas se snahami Facebooku o oslabení šifrování a využití osobních údajů.

Uznejte sami, není těch lidí, co vyjádřili nesouhlas, nějak moc…?

Co číst dále?

[OFICIÁLNE] Predstavujeme vám náš nový web – Budúcu česko-slovenskú titulku pre kryptomeny!

Zdroje:
silicon.co.uk
eurozpravy.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na