Jednou z velkých výhod kryptoměn je jejich transparentnost. Díky tomu, že je celá síť viditelná, tak je možné vytvářet relevantní modely pro předpověď událostí budoucích. Dnes se podíváme na vztah mezi cenou BTC a počtem aktivních adres.
Profesionální analýza – 31.01.20 Analýza BTC na CME futures. Kde vidím GAP?
Existuje korelace mezi počtem aktivních adres a cenou?
Počet aktivních adres je vhodnou metrikou, která ukazuje využívání sítě. Ačkoliv může mít jedna entita více aktivních adres, tak se jedná pravděpodobně o více vypovídající údaj, než je např. celkový počet transakcí. Počet aktivních adres bude o něco lépe vypovídat o míře adopce a využívání sítě. Na následujícím obrázku vidíte vztah počtu aktivních adres a ceny, který vytvořil analytik Benjamin Cowen.
Na levé straně máme škálu, která ukazuje cenu Bitcoinu. Na spodní straně je pak počet aktivních adres. Pokud nejste seznámeni se zobrazením čísel na grafu, tak se nemusíte bát, je to triviální.
Na spodní straně vidíme počet adres např. 10 na 2. To znamená, že v této oblasti se nachází aktivní počet adres mezi 100-999. 10 na 3 je pak 1000-9999. 10 na 4 je 10 000 – 99 999. Momentálně se pohybuje počet aktivních adres za den těsně pod jedním milionem. Stejná pravidla platí i pro cenovou škálu.
V pravé části pak vidíme barevnou škálu, která značí období. Škála začíná v roce 2009 v tmavě modré barvě a končí rokem 2020, který je vyznačen tmavě červenou barvou. Na grafu tak můžeme vidět, jak se v čase vyvíjela cena ve vztahu k aktivním adresám. Každý, jednotlivý bod pak vypovídá o jednom dni. V jednom bodu je tak zahrnuta cena, počet aktivních adres a datum, které je zobrazeno barvou.
Co nám graf říká?
Pro lepší pochopení grafu je potřeba jej rozdělit. Na grafu rozděleném na jednotlivé oddíly již vidíme, jak se vztah mezi aktivními adresami a cenou vyvíjel. Ačkoliv se jedná o logaritmický graf, tak je na něm vidět poměrně jasný, lineární růst.
Na počátcích (odstíny modré značící čas) je vidět, že cena rostla velmi rychle a to i při relativně malém vzestupu aktivních adres. Když bylo tisíce aktivních adres denně, tak se cena pohybovala v řádech centů, ale jakmile jsme se dostali do oblasti desetitisíců aktivních adres denně, tak se cena přesunula do dolarových hodnot a tento postup se navíc odehrál velmi rychle.
Dnes se nacházíme přibližně pod jedním milionem aktivních adres. Žluté linie pak vypovídají o vzestupném trendu. Graf vypovídá o tom, že cena a počet aktivních adres spolu úzce souvisí. Tento trend identifikuje nebezpečí pro Bitcoin. Pokud by síť nezvládla provoz v řádech milionů aktivních adres, tak bude zaděláno na problém.
Bitcoin na základní vrstvě pravděpodobně nezvládne miliony či desítky milionů aktivních adres, ale i z těchto důvodů se budují řešení na sekundárních kanálech, jako je Lighting network. Graf by měl čtenářům pomoci udělat si lepší obrázek o tom, že fundamentální hodnota BTC stojí pevně na využívání bitcoinové sítě.
Co číst dále?
Analýza: LTC dosáhl 70 USD, další cíl je 100 USD – Za jakých podmínek se tam dostane?