ANALÝZA drahých kovů (zlato a stříbro) – Historický okamžik pro drahé kovy!

Share This Post

Tak si to zaslouží od poslední analýzy na zlato a stříbro z 3. července nějaký ten update. Nečekal jsem to tak rychle, ale stříbro se dokázalo dynamicky dostat z dlouhodobé bear struktury. Teď je akorát potřeba počkat, zda se ten průraz i potvrdí.

Co se týče zlata, kurz tohoto kovu velmi opatrně postupuje vstříc historickému vrcholu z roku 2011. Zde jenom připomenu, že tento týden dost rezonovala zpráva ohledně toho, že Česká národní banka nakoupila pár tun zlata, i když ještě nedávno se toho zbavovala.

Stalo se to okamžitě terčem kritiky, protože je teď holt zlato u toho maxima a skutečně to působí docela bizarně. Všiml jsem si taktéž, že se mylně uvádí, že jsme to historické maximum už pokořili, ale není to pravda. Cena zlata je už jenom blízko, ale k pokoření této úrovně ještě nedošlo.

Aktuální situace na 1D TF trhu se stříbrem (CFD)

Začneme stříbrem, protože to je gró dnešní analýzy. Během zpracování minulé analýzy byla cena unce stříbra pod S/R levelem 18,485 USD, kdy jsme měli těsně po zamítnutí. Nicméně býky to vůbec neodradilo a růst ceny začal rychle akcelerovat.

Povedlo se prolomit jednak rezistenci a dokonce i dlouhodobou rezistenční trendovku (červená čerchovaná), která byla v podstatě pilířem bear struktury. Hned po průrazu se ovšem svíce z 9. července zavřela ne zrovna přívětivě. Respektive byla dost bearish povahy, a proto nebylo zrovna jisté, zda to nakupující třeba neodradí.

Cena ale následně nespadla zpět pod S/R level a trendovku, takže to býci očividně brali jako signál, že je vše v pořádku. Expanze ceny zase akcelerovala a v těchto chvílích se bojuje o rezistenci v levelu 19,475 USD/unce. Jak to teď vidím? Osobně bych si přál vidět throwback k S/R hladině 18,485 USD a té rezistenční trendovce.

Kdyby zde došlo k odrazu ceny, znamenalo by to, že se z původních rezistencí stala podpora. To by bylo potvrzení validnosti breakoutu z medvědí struktury a zároveň tedy hlavně pro konzervativně laděné obchodníky ideální příležitost pro vstup do dlouhé pozice.

Indikátory

Na indikátoru RSI je stále medvědí divergence, u které hrozí uplatnění. Jestli se ceně nepovede prorazit přes aktuální rezistenci, je jistota, že se divergence uplatní. Tahle anomálie ale není velká. Proto si nemyslím, že by mělo dojít k většímu propadu, jak ke S/R levelu 18,485 USD. Co se týče MACD indikátoru, tady je ten nesoulad mezi vývojem křivek a kurzu značný.

Aktuální situace na 1D TF spotovéhu trhu zlata

Zlato se taktéž po technické stránce posunulo, ale je mnohem opatrnější, než je tomu na stříbru. Ve finále se hladina 1 756 USD/unce potvrdila jako support a kurz tak mohl pokračovat v expanzi. Podařilo se prorazit S/R level 1 794 USD/unce a pak se dokonce z původní rezistence stala podpora.

Viděl bych to tedy tak, že cena postupně poroste k další rezistenci v levelu 1 837 USD/unce. Nicméně ta dynamika na tomto trhu momentálně není tak valná, tak to může docela dlouho trvat. Každopádně počítám s tím, že do konce srpna bude trh atakovat ATH hladinu kolem 1 903 USD/unce.

Bude to pro zlato zlomový okamžik a moc se na něj těším. Osobně počítám s tím, že když zlato vyšplhalo až sem, neměl by být průraz problematický. Z technického hlediska je tu ale riziko v podobě vytvoření reverzního patternu double top.

Já si ale zatím nemyslím, že by to měl být tento případ. Struktura trhu má za poslední dekádu moc hezký konvexní tvar (tvar U), což je rozhodně příznivý pattern. V případě, že za několik týdnů dojde k pokoření původní ATH úrovně, očekávám mnohem dynamičtější rally, než která byla doposud.

Indikátory

Na indikátoru RSI je zřejmé, že trh má problém překonat hraničních 70 bodů, v čemž vidím docela problém a známku slabosti. Troufám si tvrdit, že stříbro v těchto chvílích zlato trochu „vysává“. Aby se vůbec kurz dostal k další rezistenci v řadě, je nutné těch 70 bodů překonat. Dle MACD pozitivní momentum zesláblo a pomalu hrozí bearish cross.

Závěr

Především stříbro je pro mě instrument, který je žhavým favoritem minimálně na další dva roky. Rozhodující je v tomto případě, jestli kurz bude schopný udržet se nad tou medvědí strukturou, ze které se čerstvě povedlo kurzu dostat.

Co se týče zlata, pro pokračování v bull runu bude brzy nutné překonat původní ATH hladinu z února. Neměl by to být ale problém, protože makroekonomická situace drahým kovů slušně nahrává.

Na úplný závěr chci ale upozornit na jednu věc, a to jest, že v případě paniky na akciových trzích dojde k jednorázovému kolapsu i na kovech, jako tomu bylo na přelomu února/března. Obchodníci se totiž pro jistotu zbavují „papírového“ zlata a stříbra.

Co číst dále?

Korelace BTC s akciovým trhem na maximu! Můžeme z toho predikovat cenu?


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na kapitálových trzích jsou velmi rizikové!!

Related Posts

TOP 5 článkov za minulý týždeň + Sľubný „Uptober“ na Bitcoine pred nami?

Pokiaľ máte málo času a nestíhate si prechádzať naše...

Poskytovatel krypto likvidity GSR obdržel regulační souhlas v Singapuru

Společnost GSR obchodující s kryptoměnami a poskytovatel likvidity Singapurská...

3 dôvody, prečo ťažiari bitcoinu predávajú BTC – a prečo nejde o kapituláciu

Analytici trhu s kryptomenami majú tendenciu interpretovať predaj odmien...

Epic Games prepúšťa 830 zamestnancov s odkazom na „nerealistické“ metaverzné ambície

Epic Games, spoločnosť stojaca za Fortnite, znížila 16 %...

Halving bitcoinu zvýši efektívnu cenu pre ťažbu na 30 000 USD

Ťažiari sú chrbticou celého fungovania blockchainu bitcoinu. Pre validáciu...

Robert Kiyosaki varuje pred vývojom digitálnej meny centrálnej banky USA (CBDC)

Robert Kiyosaki, autor bestselleru "Bohatý otec, chudobný otec", varuje...