Apple potvrdil najhoršie obavy akcionárov – vyhovára sa na zlú ekonomickú situáciu

2
donald trump iphone

Šéf najhodnotnejšej firmy sveta nedávno zverejnil kontroverzný list pre akcionárov. Opísal v ňom predpoveď obratu a ziskov Applu za prvý kvartál 2019 (Q1 2019). Prvý kvartál bol pre Apple historicky veľmi silný. Inak nazývaný aj „prázdninový kvartál“, Q1 benefituje s predstavenia nových iPhonov a ďalších zariadení. Bohužiaľ spoločnosť z Cupertina sa tentokrát bude musieť uskromniť. Podľa najnovších odhadov totiž obrat klesne na 84 miliárd dolárov. To je výrazne menej, než 89 – 93 miliárd predpovedaných v novembri 2018.

Tim Cook udal hneď niekoľko dôvodov, prečo spoločnosť nebude mať tak vysoké obraty. Medzi tie hlavné patria problémy v Číne a slabšie predaje na nových, iPhonmi nenasýtených trhoch. Základným problémom je však podľa Cooka politika prezidenta Trumpa, ktorý v priebehu minulého roka naštartoval obchodné vojny (trade wars).

Môže za slabšie predaje iPhonov prezident Trump?

Najväčším problémom Applu je slabá Čínska ekonomika. Tá má totiž leví podiel na slabých predajoch iPhonov, Macov a ďalších Apple zariadení. Podľa Tima Cooka za súčasný stav môžu clá, ktoré Spojené štáty uvalili na Čínu. Tým sa výrazne obmedzilo obchodovanie medzi dvoma krajinami.

Predaje v Číne sú pritom zodpovedné za veľkú časť obratov. Podľa dostupných štatistík je to pre Apple tretí najväčší trh. Tim Cook vyhlásil, že známky spomalenia Čínskej ekonomiky zaznamenal už v polovici minulého roka. Súčasná situácia je však výrazne horšia, než predpokladal.

Nie len Čína, ale aj americké firmy trpia kvôli Trumpovej medzinárodnej politike. Stačí sa pozrieť na akciové indexy,ktoré v posledných mesiacoch zažili najhoršie prepady od poslednej krízy.

(článok pokračuje pod odkazom)

30.12.18 Akcie Dow Jones Industrial Average – Odraz mrtvé kočky

Trade wars – dôvod nízkych obratov alebo výhovorka?

Obchodné vojny USA so zvyškom sveta určite majú negatívny dopad na Apple a ďalšie spoločnosti. Je to však skutočne ten hlavný dôvod nízkych obratov v Q1? Nové iPhony XS totiž ani zďaleka nie sú taký hit, ako Apple pôvodne predpokladal.

Nedostatok inovácie a fakt, že tieto iPhony sú v podstate identické ako minuloročný iPhone X spôsobili, že väčšina užívateľov neupgraduje na najnovšie modely, ale na oveľa lacnejší iPhone 8. Apple od predstavenia svojich nových mobilných zariadení niekoľkokrát znižoval produkciu. Nekonalo sa ani lámanie rekordov v predajoch.

iPhone je pritom zďaleka najdôležitejší a najvýnosnejší produkt firmy. Je viac než pravdepodobné, že ak by Apple predstavil skutočne inovatívne high-end zariadenie a trochu by znížil jeho cenu, jeho vyhliadky by boli lepšie.

Tu už však zabiehame do špekulácií. A čo vy? Ste spokojní s najnovšími Apple iPhonami alebo by ste si želali, aby konečne priniesli niečo nové? Vyjadriť sa môžete napríklad v komentároch pod článkom.

Zdroj:
finance.yahoo.com

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Samuel SlavkovskýPablo72 Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Pablo72
Člen
Pablo72

84 miliard dolarů je výrazně míň než 89 miliard?? Hahá, tak to je opravdu „velmi zlé“ :))