Nedávna banková kríza naznačuje, akým spôsobom sa bankové runy vyvíjajú. Podľa analytikov spoločnosti Bernstein by akékoľvek ďalšie bankové problémy a krachy mohli byť pre ďalší rast bitcoinu (BTC) zásadné.
Analytici spoločnosti Bernstein na čele s Gautamom Chhuganim s odkazom na vlnu záujmu na sociálnych sieťach, ktorá ešte zvýšila napätie v čase pádu banky Silicon Valley, uviedli:
Vitajte v novom svete hyperrýchlych informačných tokov a hyperrýchlych bankových runov.
Mohlo by vás tiež zaujímať: Prečo je podľa Kiyosakiho práve teraz ten najlepší čas kúpiť bitcoin?
Odliv prostriedkov z regionálnych bánk
V týždni končiacom 15. marcom opustilo regionálne banky takmer 120 miliárd dolárov používateľských vkladov. Viac ako polovica týchto peňazí zamierila do veľkých bánk. Táto kríza sa nakoniec dostala aj do Európy. Vyvrcholila tým, že 19. marca spoločnosť UBS kúpila svojho dlhodobého rivala Credit Suisse za zlomok jeho hodnoty.
Banky sa tak podľa Chhuganiho stretávajú s novým rizikom, ktoré „predtým nepoznali“.
Hyperbitcoinizácia
Okamžité a hyper-rýchle možnosti presunu kapitálu zatiaľ nie sú k dispozícii, ale čoskoro sa situácia zmení. Okamžité platobné systémy, ako je napríklad platforma FedNow (k jej spusteniu má dôjsť už v tomto roku), budú poskytovať v reálnom čase, 24 hodín denne, 7 dní v týždni prístup k platbám pre finančné inštitúcie akejkoľvek veľkosti.
Nová éra hyperrýchlych odlivov vkladov tak prináša pre klientov neznáme riziká protistrany a kryptografia by mohla skutočne pomôcť niektoré z týchto rizík zmierniť. Chhuganin k tomu hovorí:
Jednoduchosť kryptoaktív ako digitálnych aktív na doručiteľa rieši bezprostredné riziká protistrany, s ktorými sa zákazníci bánk stretávajú, ale zákazníci tiež vyžadujú stabilitu hodnoty.
Bitcoin nemusí byť pre zákazníkov, ktorí vnímajú stabilitu v amerických dolároch, v tejto chvíli atraktívny, ale to by sa mohlo zmeniť.
Vzhľadom na to, že sa blížime k ďalšiemu kľúčovému okamihu v menovej histórii, sporitelia by tiež sledovali nielen stabilitu nominálnej hodnoty, ale aj to, či prípadné ďalšie nehody neprinútia Fed znovu porušiť „reálnu hodnotu“ vládnej meny.
To by bol scenár, ktorý niektorí zarytí bitcoinoví fanúšikovia označujú ako „konečnú cestu k hyperbitcoinizácii“.
Staré sa stretáva s novým
Výhody inteligentných decentralizovaných finančných systémov založených na kontraktoch by sa zrazu javili ako „stvorené pre tento svet“. Oblasť DeFi by tak mohla pomôcť vybudovať a uľahčiť akýsi novodobý bankový systém typu „urob si sám“. Podľa analytikov Bernstein by to mohlo vyzerať nejako takto:
Okamžitá likvidácia pozícií bez akéhokoľvek oneskorenia, vlastné rizikové trezory na blockchainu, vkladanie stablecoinov pre výnosy založené na výnosoch z finančných protokolov.
Záver
Bankovníctvo by tak bolo viac prispôsobené, inteligentnejšie a fungovalo by v reálnom čase. To by zase viedlo k väčšej finančnej nezávislosti pre používateľov. Zhrnúť sa to dá vetou, za ktorou stojí Chhuganin s jeho kolegami:
Budúcnosť bankovníctva nemá žiadne banky, môžeme z toho urobiť náš mem!
Sme novo aj na sociálnej sieti LinkedIn. Ak máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa kryptomien, neváhajte sa pridať do našej diskusnej skupiny na Facebooku. Pre viac informácií sa nezabudnite pripojiť aj na náš oficiálny discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čaká ďalší zábavný a zaujímavý obsah. Máme tiež Youtube kanál, kde môžete dať odber, aby vám neutieklo žiadne video alebo stream. Podporu nám môžete vyjadriť skrze Patreon TU.
ZDROJ: theblock.co