Súmrak kryptomien? Fed zvažuje spustenie nového systému okamžitých platieb

Share This Post

Americký Federálny rezervný systém sa chystá spustiť novú službu „FedNow“. Tá umožní podnikom, jednotlivcom a inštitúciám posielať platby okamžite a ponúkne tak rovnaké služby ako kryptomeny a digitálna mena centrálnej banky (CBDC).

Podľa uverejneného oznámenia sa očakáva, že fáza technického testovania služby začne budúci mesiac a potom bude v období od mája do júla 2023 zavedená pre verejnosť.

FedNow

Služba FedNow, ktorú Fed schválil v roku 2019, sa snaží pokročiť v moderných platbách v USA tým, že nahradí existujúcu sieť pre platby v reálnom čase (RTP). Tá kvôli geografickým a časovým prekážkam nefungovala úplne ideálne a instantne. Akonáhle bude služba uvedená do prevádzky, používatelia budú môcť posielať a prijímať okamžité platby v ktorúkoľvek dennú dobu. To by im malo poskytnúť väčšiu flexibilitu pri správe peňazí a vykonávaní časovo náročných platieb.

Lael Brainardová, podpredsedníčka Rady guvernérov Federálneho rezervného systému, k plánovanému systému uviedla:

„Služba FedNow zmení spôsob vykonávania každodenných platieb v celej ekonomike a prinesie domácnostiam a podnikom značné výhody, hlavne vďaka možnosti odosielať okamžité platby kedykoľvek a ktorýkoľvek deň a tiež vďaka tomu, že príjemcovia budú mať okamžite k dispozícii finančné prostriedky, aby mohli vykonávať ďalšie platby alebo efektívne riadiť peňažné toky.“

Podľa oznámenia bude prístup k službe zabezpečený prostredníctvom „siete FedLine“ Federálneho rezervného systému, čo je webové riešenie navrhnuté tak, aby umožňovalo efektívne, bezpečné a spoľahlivé elektronické platby. Pilotnú fázu projektu už testuje viac ako 120 organizácií a bánk.

Hrozba pre kryptomeny a CBDC?

Podľa mňa je tu jeden zásadný fakt, ktorý treba mať na pamäti. Zavedenie služby by totiž mohlo sťažiť zavedenie CBDC, na ktorom sa pracuje z veľkej časti z rovnakých dôvodov. Minulý týždeň guvernérka Fedu Michelle W. Bowmanová uviedla, že očakáva, že FedNow bude riešiť práve tie isté otázky, ktoré boli vznesené ohľadom potreby CBDC.

Naznačila však, že banka by sa mohla vydať aj cestou CBDC, akonáhle bude spokojná s princípmi jeho koncepcie, nákladmi a prínosmi, ako bolo uvedené v dokumente zo začiatku tohto roka. Je však potrebné dodať, že predstavitelia Fedu sú v súčasnej dobe v názore na potrebnosť CBDC rozdelení. Niektorí vrcholní predstavitelia potom už rovno lobujú za FedNow.

Počuť sú aj hlasy, tiež naznačujú, že služba pravdepodobne ešte viac odcudzí kryptomenové inovácie a povedie k rozvratu používania súkromných kryptomien pri transakciách. Dá sa totiž podľa nich očakávať, že používatelia sa obrátia na „bezpečnejšiu“ službu podporovanú Fedom.

Mnohí odborníci z odboru sa však domnievajú, že Fed bude možno musieť počkať niekoľko rokov, kým podniky a spotrebitelia budú môcť FedNow plne prijať. Vo svojich pripomienkach poznamenávajú, že služba je vlastne oneskorenou modernizáciou zastaranej platobnej infraštruktúry USA. Vplyvy služby navyše pravdepodobne nezničia kryptografický priemysel, pretože platby v rámci služby budú obmedzené na územie USA.

Záver

Takže tu máme nový instantný systém platieb pod taktovkou Fedu. Ako sa vám páči? Majú vôbec CBDC v konkurencii s FedNow šancu uspieť? A ako to ovplyvní také giganty, ako je Mastercard či VISA? Tipol by som si, že okolo tohto kroku ešte bude veľmi veľký humbuk.

Ak máte akýkoľvek dotaz týkajúci sa kryptomien, neváhajte sa pridať do našej diskusnej skupiny na Facebooku. Pre viac informácií sa nezabudnite pripojiť aj na náš oficiálny discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čaká ďalší zaujímavý obsah.

ZDROJ: zycrypto.com

Related Posts

Blížiaci sa hard fork Etherea zvyšuje záujem obchodníkov – Prekoná ETH hranicu 2 000 dolárov?

Ethereum (ETH), druhá najväčšia kryptomena podľa trhovej kapitalizácie, aj...

Problém Credit Suisse prináša kryptomenám dobré aj zlé správy

Po nedávnom krachu niekoľkých amerických bánk sa dostala do...

Šéf FDIC počas vypočutia v Senáte: Kryptobanky zle zvládli tradičné riziká

Bankový výbor Senátu Spojených štátov v reakcii na nedávne...

Medvedí trh je na konci – Bitcoin v apríli začne rásť

V nedeľu som v analýze písal o silnom trende...

Top 5 článkov za uplynulý týždeň + Vstupuje Bitcoin do novej býčej fázy?

Pokiaľ ste nestihli si prečítať všetky naše články za...

Tim Draper na PBW zaspieval bitcoinovú pieseň a hovoril o budúcnosti peňazí

Americký podnikateľ Tim Draper vystúpil na práve prebiehajúcej akcii...