Izraelské úrady požiadali kryptomenovú burzu Binance, aby na svojej platforme zmrazila všetky účty, ktoré môžu mať spojitosť s bojovníkmi Hamasu. Táto žiadosť prišla v nadväznosti na aktuálny stav prebiehajúcich nepokojov medzi Izraelskými obrannými silami (IDF) a milíciami Hamasu.
Binance a účty spojené s Hamasom
Kryptomenová burza žiadosti skutočne vyhovela a od stredy zmrazila všetky také účty, ktoré zodpovedajú izraelskému popisu. O podrobnosti tohto kroku sa podelila aj v dlhom príspevku na sociálnej sieti, ktorý napísal spoluzakladateľ Binance Yi He.
V ňom sa píše, že Binance neurobila nič neobvyklé a platforma sa ani nestavia na stranu vojny. Každá platforma, ako je tá jej, však musí v podobných prípadoch spolupracovať. Tým skôr, že skupina Hamas je už Organizáciou Spojených národov označená za teroristickú organizáciu.
Týmto vyhlásením tak objasni, že toto rozhodnutie je úplne mimo dosahu Binance alebo akejkoľvek inej obchodnej platformy.
Yi tiež nezabudol zdôrazniť, že zmrazenie účtov je namierené proti Hamasu, nie proti palestínskemu ľudu. To teda znamená, že zmrazenie sa nedotkne účtov Binance, ktoré vlastnia bežní palestínski civilisti. Pripomína to podobnú akciu z minulosti, kedy vypukol konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou. Ani vtedy Binance účty bežných Rusov nezmrazila. V príspevku sa uvádza:
Palestína má organizovanú vládu. Hamas je miestna militantná skupina. Zabíjajú civilistov; to je ten problém. Hamas nie je Palestína; zmrazenie je zamerané na Hamas, nie na Palestínu.
Kryptomenové dary v dobách vojnových konfliktov
Dary v kryptomenách sa postupne stávajú synonymom vojnových časov. Podľa už skôr zverejnenej správy miestneho média Calcalist spustil Hamas na sociálnych sieťach kampaň na získanie finančných prostriedkov. Skupina bojovníkov požiadala verejnosť, aby na ich účty prispievala za pomoci digitálnych mien.
Ako Calcalist uvádza, tak vďaka spoločnému úsiliu kybernetickej jednotky Lahav 433, Národného veliteľstva pre ekonomickú vojnu proti terorizmu (MTL) ministerstva obrany a ďalších spravodajských agentúr však boli účty okamžite lokalizované.
A veľmi podobným spôsobom miestna komunita Web3 spustila humanitárnu kampaň na pomoc izraelským civilistom, ktorí sú súčasnou situáciou postihnutí. Iniciatíva nazvaná “Crypto Aid Israel” podporuje dary v Bitcoinoch (BTC), Ethereu (ETH), Tethere (USDT) a ďalších ERC-20 tokenoch. Od jej spustenia sa už podarilo zhromaždiť takmer 50 000 dolárov v digitálnych menách.
Záver
Jednou z najkrajších a najdôležitejších vecí na Bitcoine (a niektorých ďalších kryptomenách) je nezávislosť, sloboda a apolitickosť. Môžu slúžiť k veciam úžasným a skvelým, ale bohužiaľ aj k tým nie úplne legitímnym. Ostatne úplne rovnako ako fiat peniaze. A ako dokazuje mnoho prieskumov, zločiny sa stále výrazne častejšie páchajú za pomoci fiatu.
Mohlo by vás tiež zaujímať: TOP 5 článkov za minulý týždeň + CEO ChatGPT varuje: Americká vláda chce mať bitcoin pod kontrolou