Bitcoin selhal jako měna? Ani po 10 letech se s nim nedá pořádně platit

0
bitcoin btc krypto terminál účtenka accepted here kryptoměny

Až jedna třetina tradičních finančních institucí investovala do digitálních aktiv, jako je BTC. Přesto kryptoměny stále nedosáhly masového přijetí v maloobchodě. Volatilita je často označována za hlavní důvod. Řešení této bariéry může být jednodušší, než si lidé myslí. 

Jak lze něco považovat za měnu nebo formu výměny hodnoty, pokud to prodejci obecně neakceptují? Aby se měna mohla považovat za peníze, musí být trvanlivá, přenosná, rozpoznatelná, stabilní, musí mít omezenou zásobu a musí být rozložitelná. Měnové jednotky musí být zaměnitelné.

Přijetí první kryptoměny na světě (BTC) bylo zpočátku soustředěné na soukromí a decentralizaci. Jeho reputace v oblasti soukromí však byla nedávno ohrožena příchodem analytických nástrojů, které dokáží identifikovat uživatele BTC na základě jejich historie transakcí. To znamená, že uživatelé mohou vidět, kdo vlastnil jednotky BTC a nakonec změnit potenciální hodnotu mincí.

Co může být řešením?

Řešení problémů musí zahrnovat jednotnou cenu za jednotku pro každou kryptoměnu, která se snaží být akceptována obchodníky. Navrhovaný model by mohl být víceúrovňový, přičemž oficiálně místní směnárny by informovaly o oficiálních online směnárnách, což umožňuje zjišťování cen v reálném čase. Potřebný je i systém, který by zabránil vytváření prémiových mincí vyšší hodnoty.

Problémem je i sledovatelnost mincí, který může vyřešit proces známý jako „mixing“ nebo „tumbling“ – aplikován na BTC. Jde o software, který kombinuje více mincí z různých peněženek a distribuuje je zpět do peněženky původce. Tumbling neanalyzuje transakci zcela anonymně, ale ztěžuje sledování.

Problémem zůstává i otázka, kdo přijme toto médium platby jako první. Budou se obchodníci adaptovat první, nebo to budou uživatelé? Bez obchodů, které nabízejí možnosti krypto plateb, lidé nezasvěcení do krypto nikdy nebudou motivováni je přijmout. Na druhé straně, pokud málo spotřebitelů vlastní krypto, nebudou obchodníci motivováni nabízet možnosti krypto plateb.

Ani hospodářská krize v roce 2008 nestačila na to, aby motivovala spotřebitele k přijetí krypta podobně jako v případě kreditních karet. Obchodníci tomu stále úplně nerozumí. Neznalost krypta je nejcitovanější důvodem nepřijetí – až 58 %. Rovněž nedostatečná poptávka spotřebitelů po kryptu je důvodem, proč obchodníci nejsou ochotni nabízet možnosti kryptografických plateb.

Jak docílit přijetí BTC a krypto?

Jsou potřeba silnější informační kampaně na podporu poptávky nejen mezi spotřebiteli, ale i maloobchodníky. Nejdůležitější je, že kampaně zaměřené na kryptoměny se nesmí zaměřovat na nahrazení fiat měn a kreditních karet, ale na koexistenci. Fiat měny pravděpodobně nikdy nezmizí, ale kryptoměny mají jedinečné místo jako alternativní způsob platby s vlastními aplikacemi a výhodami.

Široká přijatelnost mezi obchodníky je jednou z posledních překážek předtím, než kryptoměny dosáhnou cenové stability.

Čtěte dál

Američané chtějí své peníze, které dostali na ochranu před koronakrizí, investovat do BTC – Proč se tak rozhodli?

avatar
  Subscribe  
Upozornit na