[NÁVOD] Bitfinex Margin Funding – Konzervativní investice prostředků na burze

trading11 analyza prase pokladnicka

Bitfinex burza nabízí svým uživatelům nejen možnost nakupovat/prodávat kryptoměny či s nimi obchodovat na páku. Ale i půjčovat své prostředky prostřednictvím burzy pro obchodníky, kteří právě páku (margin) využívají. 

Jak využít Margin Funding?

Pokud tedy nechcete aktivně obchodovat, ale zároveň si nepřejete, aby vaše mince jen tak ležely ladem, tak můžete skrze margin funding investovat své kryptoměny/FIAT za jistý úrok, o který si požádáte. Stačí ze své exchange wallet přesunout libovolný objem prostředků do funding wallet (záložka Wallets – Quick transfer).

Margin funding, [NÁVOD] Bitfinex Margin Funding – Konzervativní investice prostředků na burze, TRADING11

Když chcete vstoupit na trh se svoji nabídkou, tak je jenom na vás, jaké si zvolíte podmínky. Zvolíte si množství (MAX AMOUNT) prostředků, které jste ochotní chvíli postrádat – minimálně 50 USD nebo ekvivalent. Určíte si taktéž dobu (PERIOD), po kterou budou vaše prostředky dostupné jiným obchodníkům – minimum je 2 dny, maximum 30 dní. A to nejdůležitější – denní úrok (RATE), za který jste ochotni půjčovat. Když si volíte velikost úroku, tak to nepřehánějte – jinak by se mohlo stát, že o vaši nabídku dlouho nikdo nebude mít zájem. Burza vám samozřejmě hned z počátku nastaví takový úrok, který bude okamžitě přijat. Teď stačí jen kliknout na ACTIVATE, a když je vaše nabídka někým přijata, tak jsou peníze využity traderem k otevření long/short pozic. Po uzavření pozice jsou prostředky navráceny do funding wallet. Úrok je vám přičten ve stejné měně, kterou jste zapůjčili.

Margin funding, [NÁVOD] Bitfinex Margin Funding – Konzervativní investice prostředků na burze, TRADING11

Jak jsou úroky burzou započítány a kdy je dostanu?

Pokud nabízíte řekněme 10 000 USD s úrokem 0,06 %, tak vám náleží 6 USD za den. Ale burza z toho taky chce něco mít, tak vám na těch 6 USD uvalí poplatek 15 %. Takže dostanete pouze 5,10 USD. Výplaty úroků se vám přičtou vždy v 01:30 UTC. V záložce “Reports page” můžete vidět i celou historii výplat.

Je nějaké riziko v rámci Margin Funding?

Bitfinex uvádí, že riziko je malé, jelikož má v systému zakomponovanou mechaniku, která samotné riziko ztráty vašich peněž dost limituje. Pokud je obchodník disponující s vašimi prostředky ve ztrátě, tak ručí těmi svými, které má ve své margin wallet. Pokud hodnota jeho margin wallet klesne pod určitý limit, tak je jeho pozice zlikvidována a vaše prostředky navráceny. Limit je stanoven právě takovým způsobem, aby půjčující byl dostatečně chráněn před ztrátou.

Margin funding je jeden ze způsobů konzervativní investice vašich prostředků s minimálním rizikem. Pokud tedy držíte své krypto/FIAT na burze, tak je škoda to nechávat jen v exchange wallet. Můžete si tímto způsobem přijít na nějaké peníze navíc. Nicméně nedoporučuju půjčovat až na maximální možnou dobu (30dní), nejlepší varianta je 2 dny. Přece jenom mít vše zmražené na 30 dní není dobrý nápad.