Nedávno se vyjádřil předseda rady guvernérů Federální rezervní banky Jerome Powell, že by si všichni vrcholní představitelé instituce měli dávat pozor, co se týče veřejných prohlášení. Každé toto prohlášení má bezesporu vliv na očekávání, což dokáže též do určité míry reálně zamávat s trhem. Každopádně mi přijde, že se jednotliví guvernéři Fedu slovy Powella zrovna neřídí.
Nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.
Čas od času někdo z nich pronese svůj názor, který je bohužel dost často v protikladu. Člověk pak vůbec neví, co zase příště vymyslí. V každém případě se bostonský šéf Fedu Eric Rosengren vyjádřil, že nanejvýš podporuje fiskální stimuly v rámci programu Joea Bidena. Dle jeho slov je na finanční injekce do ekonomiky pravá chvíle, protože jsou úrokové sazby nulové.
Čtěte také: TOP události pro Bitcoin v roce 2020: Takto nás to ovlivní v roce 2021
Nulové úrokové sazby
Když jsou úrokové sazby nízké, půjčování nových peněz je levné. Tudíž je i levné podpořit skrze fiskální stimulační programy investice a spotřebu, bez čehož hospodářství nemůže samozřejmě fungovat. Je to ovšem vymítání čerta ďáblem, což se nám v budoucnu bezesporu vrátí. Bohužel se negativní dopady nějak neřeší, vlastně mi přijde, že je to všem vcelku jedno.
Zas na druhou stranu si Fed a americká vláda mohou tyto stimuly dovolit, aniž by způsobovaly markantní cenovou inflaci. To ovšem platí jedině pro inflaci měřenou skrze spotřební koš. Inflaci aktiv totiž vidíme úplně všichni na trzích s akciemi a Bitcoinem. Vše se nafukuje, což je právě způsobeno kvantitativním uvolňováním, fiskálními stimuly a nízkými úrokovými sazbami.
V grafu před vámi je nicméně graf s peněžním agregátem M2 a oběhem peněz v rámci peněžního agregátu M2. I přesto, že peněžní zásoba roste, obrátkovost strmě klesá. Ty peníze z kvantitativního uvolňování nejdou vůbec do oběhu, a proto je inflace stále nízká. Dokonce hrozí deflace, čehož se všichni ekonomové bojí. Deflace je známkou toho, že je v hospodářství obrovský problém.
Čtěte také: Tento Ethereum mining rig za rok vytěží kryptoměny za 128 000 $
Osobně se nepovažuji za velkého fanouška keynesiánství, ale objektivně můžeme vážně zkonstatovat, že zdravá inflace má v ekonomice svoji nezastupitelnou úlohu. Bez ní by spotřeba a výroba stála dost na vodě.
Tím jsme ale mírně odbočili od slov šéfa bostonské pobočky Fedu, který dále uvedl, že minimálně první polovinu roku 2021 zůstane jejich politika beze změn. Trochu se šuškalo, že by v dohledné době mohli zvedat úrokové sazby, ale osobně jsem tomu moc nevěřil. První dobrá makroekonomická data budou nejdříve během roku 2022, takže do té doby Fed s největší pravděpodobností k politice „utahování“ nepřistoupí.
Závěrem
Racionální investoři by bezesporu měli fiskální a monetární politiku sledovat. Makroekonomické fundamenty vám totiž dodají tolik potřebný kontext, bez kterého nejste absolutně schopni dostatečně trhu porozumět. Většina kryptokomunity zmíněné nechápe, ale vlastně by měli Fedu a americké vládě děkovat za to, že Bitcoin dosáhl až neuvěřitelné cenové výše.
Mohlo by vás také zajímat:
ANALÝZA – Pokračovací pattern jako předzvěst pro další expanzi Bitcoinu?