Čína bude první zemí, která vydá suverénní digitální měnu. To vede k tomu, že se centrální banky na celém světě snaží Čínu následovat.
Digitální závody
Od Japonska až po Evropskou unii země s odlišnou ekonomickou situací zintenzivňují sledování digitálních měn – a to zejména z geopolitických důvodů, jako je kupříkladu dohánění náskoku Číny.
Toto zvýšené tempo rozvoje vedlo ke sdílení zdrojů s bankami a organizacemi sdružujícími výzkum a v případě Světového ekonomického fóra šlo dokonce o vydání souboru nástrojů, který má pomoci orgánům při zavádění jejich vlastních digitálních měn.
Digitální jüan
Možným katalyzátorem rychlého rozvoje digitálního jüanu bylo loňské oznámení Facebooku o vývoji digitální Libry, které podle všeho podnítilo Čínskou lidovou banku (PBoC), aby urychlila vývoj v obavách, že tato digitální měna by mohla bránit jejich vlastnímu projektu. Zatímco se Libra v říjnu zhroutila při otázkách regulátorů, digitální jüan nadále postupoval.
Mohlo by vás zajímat: Všichni očekávají velký růst kryptoměn – Je ale vůbec možný? Tyto faktory musí být splněny
První zkoušky nové měny se konaly na konci roku 2019 v Shenzhene a Su-čou, přičemž bylo možné sledovat, jak se systém elektronických plateb v elektronické měně (DC/EP) prosadil v reálných aplikacích, například v dopravě, vzdělávání a při lékařském ošetření.
Ačkoliv výsledky nebyly zveřejněny, v prohlášení PBoC ze začátku ledna se uvádí, že soudní řízení proběhly dobře a že vývoj digitální měny podporované vládou postupoval hladce.
Dosud však nebyly vydány žádné harmonogramy oficiálního uvedení na trh, takže ostatní světové velmoci jsou stále v nejistotě, protože očekávají následky dominantní čínské komunistické strany (ČKS), která dominuje této vznikající finanční technologii.
Hrozba pro USA a svět
V případě Washingtonu hrozí digitální jüan posunutím rovnováhy globální finanční síly mimo americký dolar, čímž se sníží schopnost USA vymáhat ekonomické sankce vůči svým protivníkům. Na tuto skutečnost upozornili minulý týden světoví lídři, kteří se shromáždili v alpském městě Davos na výročním zasedání Světového ekonomického fóra.
Mohlo by vás zajímat: Povedený nájezd hackerů – Další úspěšný 51% útok na jeden z forků BTC
Diskuse se zabývala hypotetickou situací (jak se již dříve zkoumalo při simulaci krize na Harvardu), kdy byl digitální jüan použit Severní Koreou k tomu, aby obešel globální sankce a financoval rozvoj rakety s dlouhým doletem, která by mohla doletět až na americké pobřeží. Vedoucí simulace Neha Narula v souvislosti se závažností situace uvedla, že simulace jasně ukázala, že rozvoj digitálního jüanu je problém pro národní bezpečnost.
Bývalý předseda CFTC Chris Giancarlo přednesl svůj první veřejný projev věnovaný digitálnímu dolaru v Davosu. Posluchačům vysvětlil, jak jeho nadace digitální dolar plánuje porazit rivaly USA, jako je například Čína.
Čína a kryptoměny
Čína a kryptomeny – Čím všetkým sme si prešli a čo nám tento zložitý vzťah prinesie?
Co číst dále?
TOP 5 méně známých kryptoměn s velkým potenciálem pro rok 2020
Zdroj:
bravenewcoin.com