Cena Bitcoinu stráca svoje zisky zo začiatku týždňa, tu je vysvetlenie

Share This Post

Cena bitcoinu sa vzdala svojich nedávnych ziskov, pretože znepokojujúce signály z americkej ekonomiky naďalej ovplyvňujú náladu investorov.

Cena bitcoinu od 1. do 2. októbra posilnila o 6 %. Potom, čo sa jej nepodarilo prekonať hranicu rezistencie 28 500 dolárov, však cena v rovnaký deň klesla o 4,5 %. K tomuto poklesu došlo vďaka neuspokojivému výkonu ethereum futures fondov (ETF), ktoré boli uvedené na trh 2. októbra. Za ďalší dôvod prepadu ceny možno predpokladať  obavy z nadchádzajúceho hospodárskeho poklesu.

Index ceny bitcoínu, USD
Index ceny bitcoinu, USD. Zdroj: Zdroj: tradingview.com

Táto korekcia ceny bitcoinu z 3. októbra predstavuje 47 dní od doby, kedy bitcoin naposledy uzavrel nad 28 000 USD. Vtedy viedla k likvidácii dlhodobých futures kontraktov v hodnote 22 miliónov USD. Než sa však budeme zaoberať udalosťami, ktoré ovplyvňujú Bitcoin a trh s kryptomenami, pokúsime sa pochopiť, ako tradičné finančné odvetvie ovplyvnilo dôveru investorov.

Prehriata americká ekonomika by mohla viesť k ďalším opatreniam Fedu

Investori zvýšili svoje očakávania ďalších kontrakčných opatrení zo strany Federálneho rezervného systému USA. Stalo sa tak potom, čo boli 3. októbra zverejnené najnovšie údaje z amerického trhu práce. Tie odhalili, že na konci augusta bolo 9,6 milióna voľných pracovných miest, zatiaľ čo v júli ich bolo 8,9 milióna.

Predseda Fedu Jerome Powell počas svojho augustového prejavu na ekonomickom sympóziu v Jackson Hole naznačil nasledujúce:

Dôkazy naznačujúce, že napätie na trhu práce už nepoľavuje, by mohli vyžadovať reakciu menovej politiky.

– Jerome Powell, zdroj: cointelegraph.com

V dôsledku toho obchodníci teraz podľa nástroja FedWatch spoločnosti CME oceňujú 30 % šancu, že Fed na svojom novembrovom zasadnutí zvýši sadzby. Minulý týždeň bola percentuálna šanca smerovaná na 16 %.

Spustenie Ether ETF futures nenaplnilo očakávania

Dňa 2. októbra trh privítal deväť nových produktov ETF, ktoré boli výslovne navrhnuté tak, aby odrážali výkonnosť futures kontraktov spojených s EtheromPočas prvého obchodného dňa však tieto produkty zaznamenali objemy obchodov nižšie ako 2 milióny dolárov, a to od poludnia východného času. Hlavný analytik ETF agentúry Bloomberg Eric Balchunas poznamenal, že objemy obchodov nesplnili očakávania.

Objemy ETF na báze futures na étereum 2. októbra, USD.
Objemy ETF na báze futures na ethereum 2. októbra, USD. Zdroj: k33.com

V deň debutu objem obchodov s ETF na ether výrazne zaostal za pozoruhodným spustením ETF ProShares Bitcoin Strategy v hodnote 1 miliardy dolárov. Stojí za zmienku, že ETF naviazané na futures na Bitcoin boli predstavené už v októbri 2021 v čase rozkvetu trhu s kryptomenami.

Táto udalosť mohla zmierniť pohľad investorov na potenciálny príliv po prípadnom spotovom ETF na Bitcoin. Stále však pretrváva neistota ohľadom pravdepodobnosti a načasovania týchto schválení zo strany americkej Komisie pre cenné papiere.

Tlak regulačných orgánov rastie, pretože spoločnosť Binance čelí hromadnej žalobe

Dňa 2. októbra bola na okresnom súde v Severnej Kalifornii podaná hromadná žaloba proti Binance.US a generálnemu riaditeľovi Binance Changpengovi „CZ“ Zhaovi. Žaloba tvrdí, že ide o nekalú súťaž, ktorej cieľom je monopolizovať trh s kryptomenami a poškodiť tak svojho konkurenta, dnes už zaniknutú burzu FTX.

Žalobcovia tvrdia, že vyhlásenia CZ na sociálnych sieťach boli nepravdivé a zavádzajúce. Najmä preto, že spoločnosť Binance už predtým predala svoje podiely v tokene FTX (FTT). A to ešte pred oznámením zo 6. novembra 2022. Žaloba tvrdí, že zámerom spoločnosti CZ bolo znížiť cenu FTT.

Trestné konanie proti Samovi Bankmanovi-Friedovi sa začne 4. októbra v New Yorku. Napriek tomu, že spoločnosť CZ obvinenia z nekalej súťaže poprela, v rámci kryptomenovej komunity sa o tejto záležitosti naďalej špekuluje.

Korelácia BTC s tradičnými trhmi sa zdá byť vyššia, ako sa predpokladalo

Pokles ceny bitcoinu 3. októbra zrejme odráža obavy z blížiaceho sa hospodárskeho poklesu. Navyše tiež odráža potenciálne reakcie Federálneho rezervného systému na menovú politiku. Tento pohyb ukázal, ako úzko sú trhy kryptomien zviazané s makroekonomickými faktormi.

Prehnané očakávania pre kryptomenové ETF tiež signalizujú, že úroveň 28 000 USD nemusí byť pre investorov konsenzom vzhľadom k regulačným tlakom a právnym problémom. Napríklad hromadná žaloba proti Binance, ktorá podčiarkuje pretrvávajúce riziká v tomto priestore.

Sme aj na sociálnej sieti LinkedIn. Ak máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa kryptomien, neváhajte sa pridať do našej diskusnej skupiny na Facebooku. Pre viac informácií sa nezabudnite pripojiť aj na náš oficiálny discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čaká ďalší zábavný a zaujímavý obsah. Máme tiež Youtube kanál, kde môžete dať odber, aby vám neutieklo žiadne video alebo stream. Podporu nám môžete vyjadriť skrze Patreon TU.

Zdroje: cointelegraph.com

Related Posts

Inflácia v USA spomalila pod 3 %

Spotrebiteľské ceny v USA v júli síce mierne vzrástli,...

Proč Bitcoin roste?

Bitcoin za posledních 24 hodin zaznamenal mírný nárůst, který...

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...