Coinbase radšej nebude ethereum stakovať, ako by umožnila cenzúru on-chain, hovorí Armstrong

Share This Post

Americká kryptoburza Coinbase slovami svojho CEO radšej ukončí staking, ako aby umožnila cenzúru blockchainu.

Coinbase odmieta cenzurovať ETH blockchain

S blížiacim sa zlúčením mainnetu etherea so svojou novou PoS sieťou sa objavili správy o tom, že Coinbase zarobí stovky miliónov dolárov ročne stakingom ETH. Kryptoburza údajne disponuje 15-percentným podielom na trhu s ethermi.

Vo svetle nedávneho zákazu nástroja na miešanie kryptomien Tornado Cash sa mnoho zástancov DeFi obáva, že kryptoburzy, ktoré zrejme budú kľúčovými validátormi etherea, podľahnú tlaku a zavedú cenzúru na úrovni protokolu.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Spojenie vína a bitcoinu v juhomoravských Bavoroch

Ponúka sa otázka, či by poskytovatelia krypto služieb zvolili decentralizáciu, alebo skutočne vykonajú cenzúru ako formu súladu s regulátormi. Táto otázka nadobudla na dôležitosti, pretože Ethereum prechádza od svojho súčasného blockchainu proof-of-work (PoW) ku konsenzu proof-of-stake (PoS).

Údajne viac ako 66 % validátorov na Beacon Chain (reťazec Ethereum PoS) bude dodržiavať predpisy Úradu pre kontrolu zahraničných aktív Ministerstva financií Spojených štátov (OFAC). Pôjde totiž o spoločnosti, ako je Coinbase a ďalšie. Tá podľa svojho šéfa k cenzúre nepristúpi.

Armstrong cenzúru odmieta

Nemôžu si pomôcť tým, že sa iba vyhnú uľahčeniu blokov obsahujúcich Txs schválené Spojenými štátmi, pretože za určitých podmienok môžu byť kvôli tomu dramaticky obmedzení, uviedol @lex_node na Twitteri.

Nie je pritom zďaleka sám, kto sa obáva, že kryptoburzy podľahnú tlaku regulátorov. Súčasná dilema pochádza zo sankcií OFAC, ktoré vyhlásili všetky transakcie Tornado Cash za nezákonné a autor bol dokonca zatknutý.

Na otázku, či by sa Coinbase a ďalší rozhodli dodržiavať požiadavky na dodržiavanie predpisov a zaviesť cenzúru na úrovni protokolu, alebo radšej zastavia staking, Brain Armstrong, generálny riaditeľ Coinbase, odpovedal:

„Je to hypotetická situácia, ktorej, ako dúfame, nebudeme čeliť. Ale keby sme to urobili, zvolili by sme B, myslím. Je potrebné sa sústrediť na väčší obrázok. Môže existovať nejaká lepšia možnosť (C) alebo právna výzva, ktorá by mohla pomôcť dosiahnuť lepší výsledok.

Mohlo by vás tiež zaujímať: [SPRÁVY] • Austrálčania si teraz môžu za kryptomeny kúpiť benzín a šišky Krispy Kreme • a ďalšie články

Záver

Vzhľadom na potenciálne vysoké zisky zo stakingu je naďalej otázkou, či Armstrong v prípade potreby svoje slová nevezme späť. Tornado Cash sa teraz javí ako oveľa dôležitejší prípad, ako sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Mohol by potenciálne vzniknúť precedens, na základe ktorého bude mať vážne problémy každý autor či ďalšie osoby, ktoré umožnia alebo podporia existenciu nástroja, ktorý bude obvinený z toho, že umožnil pranie peňazí, obchádzanie sankcií či inú nezákonnú aktivitu. Sem by potom mohla spadnúť celá séria projektov vrátane DeFi sektora. V tejto chvíli nepoznáme záver, či by taká vec našla podporu v zákone a neodporovala by ústavným či iným právam ľudí v USA či inde.

ZDROJ: Cointelegraph.com

Related Posts

Digitální kanadský dolar navzdory vysoké informovanosti nedokáže zapůsobit

Nedávná veřejná konzultace o iniciativě kanadské centrální banky v...

CFTC varuje kryptoburzy: „Binance je len začiatok“

Právna bitka medzi USA a kryptomenovou burzovou platformou Binance bola označená...

Návrh na restrukturalizaci thajské kryptoburzy Zipmex rozděluje věřitele

Thajská kryptoburza Zipmex, která se ocitla ve složité situaci,...

Vitalik Buterin: AI může překonat lidi jako „vrcholový druh“

Podle spoluzakladatele Etherea Vitalika Buterina má super pokročilá umělá...

750 milionů dolarů v kryptotokenech se do prosince dostane na trh

V prosinci má být odemčeno a uvedeno na trh...