Čtyřdenní pracovní týden se firmám vyplatí – Dočkáme se ho i u nás?

Share This Post

Pětidenní pracovní týden je pro nás samozřejmostí, ale svět, včetně ekonomických podmínek, se od jeho zavedení změnil. Dnes se ozývají hlasy, že tento zastaralý koncept je možné a také žádoucí změnit. Aktuální pokusy s kratší pracovní dobou mu dávají zelenou – podle nich se čtyřdenní pracovní týden firmám vyplatí i ekonomicky! Jak je to možné?

Čtyřdenní pracovní týden a japonský Microsoft

Aktuálně se o čtyřdenním pracovním týdnu hovoří zejména ve Velké Británii, kde jeho zavedení prosazuje Strana práce ve svém politickém manifestu. Kratší pracovní týden (při zachování stejných platů) není jen politickou utopií a nástrojem k přilákání voličských hlasů. Některé firmy čtyřdenní pracovní týden už zavedly v pilotní podobě a jejich odvážný krok přináší první výsledky. Příkladem je japonský Microsoft.

Microsoftu Japonsko se rozhodli zjistit, co by se stalo, kdyby společnost nabídla svým 2 300 zaměstnancům možnost vybrat si flexibilní pracovní styl podle vlastních životních a pracovních podmínek. Japonsko je známé kulturou tvrdé práce a přísné pracovní morálky. Cílem Microsoftu bylo zjistit, zda zaměstnanci dokážou dosáhnout stejných výsledků s o 20 % kratším počtem pracovních hodin týdně. Výsledky ukázaly, že pracovníci byli šťastnější, ba dokonce se zvýšila i jejich produktivita, a to až o 40 %.

CEO Microsoftu Japonsko uvedl, že kromě zvýšení produktivity přinesla snížená pracovní doba i další benefity. Zaměstnanci žádali méně dní volna a klesly i náklady firmy. Až 92 % zaměstnanců uvedlo, že upřednostňují čtyřdenní pracovní týden.

„Pracujte krátký čas, dobře odpočívejte a hodně se učte.“

Tak zní doporučení CEO Microsoftu Japonsko.

Čtyřdenní pracovní týden v dalších firmách

Dělat závěry na základě pokusu jedné společnosti by bylo nesprávné. Naštěstí firem, které zavedly čtyřdenní pracovní týden, je více. Anglická studie se zabývá právě benefity, ale i nevýhodami alternativního pracovního týdne ve více firmách. Jaké jsou výsledky?

Podle studie ušetřil zkrácený pracovní týden firmám každoročně peníze ve výši 2 % celkového obratu. Podle více než poloviny firem jim kratší pracovní čas snižoval náklady. 62 % firem tvrdí, že zaměstnanci si berou méně volných dnů z důvodu nemoci a 64 % zaměstnanců je produktivnějších. Autoři studie také upozorňují, že firmy, které zatím neuskutečnily čtyřdenní pracovní týden, by jeho zavedením mohly ušetřit významné množství peněz.

Výsledky studie jsou tak ve shodě s experimentem Microsoftu Japonsko. Tato zjištění dávají kratšímu pracovnímu týdnu zelenou. Mimochodem, existují indicie, že částečný úvazek by měl pozitivní dopad i na životní prostředí.

Strach z kratšího pracovního týdne

Samozřejmě existuje i rozsáhlá kritika kratší pracovní doby. Příkladem je například náročná implementace – změnit po desetiletí zaběhnutý koncept a zakomponovat ho do legislativy není hračkou. Navíc implementace této myšlenky v některých odvětvích je spíše nepředstavitelná než reálná. Co byste řekli tomu, kdyby učitelé i lékaři pracovali pouze čtyři dny v týdnu? Kratší pracovní doba by mohla být problémem i pro malé firmy, které si to na rozdíl od velkých společností nemohou dovolit.

Co číst dál?

Silný dolár škodí svetovej ekonomike – Pri recesii nám nepomôže!

Zdroje:
theconversation.com
forbes.com

Related Posts

AI vládne světu od roku 2024, ale důvěra stále chybí

Umělá inteligence se od roku 2024 stala klíčovým tématem....

Staking ETF Etherea bude mít bez několikaměsíčního růstu jen malý dopad

Schválení stakingu pro spotové Ether ETF ve Spojených státech...

Prodejci Bitcoinu čekají v zóně 88 000–90 000 USD — dochází rally dech?

Bitcoin (BTC) se tento týden přiblížil hranici 88 000...

Dejte si pozor na TradingView – je to trojan, který krade kryptoměny

Společnost Malwarebytes, specializující se na kybernetickou bezpečnost, varovala před...

Volatilita bitcoinu dosáhla 3,6 % v důsledku zvýšené nejistoty na trhu

Bitcoin dosáhl 19. března volatility 3,6 %, což je...