DCA: nejlepší obchodní systém na kryptoměny – vyplatí se používat?

DCA nákup kryptoměn
DCA nákup kryptoměn, zdroj: shutterstock.com/Autor: Niphon Subsri

DCA, tedy dollar cost averaging, je jeden z nejjednodušších i nejlepších obchodních systémů. Funguje na principu pravidelného nákupu kryptoměn a spoření. Má smysl ho vůbec využívat a jaké jsou jeho výhody, resp. nevýhody?

Jak funguje DCA?

DCA funguje na principu pravidelného nakupování kryptoměn. Optimálně za stejnou částku. Například každý měsíc mi přijde výplata 1000 EUR, z toho 50 EUR vždy k 10 dni v měsíci, kdy mi přijde výplata, udělám nakup. Případně kolem tohoto data. Takto během roku nakoupím celkově kryptoměny za 600 EUR.

Během letošního roku může trh klesat nebo růst, případně mít několik velkých pohybů na trhu. Neřeším vůbec cenu, jen nakupuji vždy daný den. Jednoduchý příklad z roku 2019 a 2020. Cena se pohybovala v zóně kolem 4 000 USD až maximálně 15 000 USD. Během tohoto časového období jsem udělal různé nákupy za různé ceny a průměrný cenový nákup byl, řekněme, 8 000 USD. Některá období jsem sice mohl být ve ztrátě nebo v zisku, ale DCA se používá hlavně k dlouhodobému zhodnocení, takže tyto lokální pohyby mě nemusely nějak zajímat.

Může tě zajímat: Jak vydělat na burze, pokud jsi začínající obchodník?

Jak na tom profitovat?

Následně přišel rok 2021 a s ním i pohyb na 60 000 USD za jeden Bitcoin. Pokud bych během letošního roku dále pokračoval v nakupování, průměrná nákupní cena by mohla poskočit určitě výše, například na 15 000 USD z původních 8 000 USD. Avšak poslední měsíce se cena pohybovala na úrovni kolem 50 000 USD, takže za těchto předpokladů bych měl zisk kolem 300 procent. Za poslední 3 roky bych tedy vložil do kryptoměn 36 x 50 EUR, což je celkem 1800 EUR. Můj aktuální stav účtu by byl přibližně 5 400 USD. A to jsme na začátku měli pouhých 50 EUR na první nákup. Někoho tento způsob může odrazovat, protože je to velmi malá částka a čekat nyní 5 – 10 let na pořádné zisky nemusí být pohodlné. Tímto způsobem se ale dá pěkně za několik let nasbírat kapitál v řádech desítek tisíc eur a přilepšit si například na důchod.

Pokud chceš nakoupit Bitcoin, Ethereum či jiné kryptoměny, jednoznačně doporučujeme využít služeb burzy Binance. Vytvoř si účet přes >>> tento odkaz <<< a získáš doživotní slevu 5 % na obchodní poplatky.

Reálný příklad

Na webu dcabtc.com lze pěkně spočítat potenciální zisk za poslední období. Samozřejmě, nic nezaručuje, že v budoucnu hodnota portfolia bude růst stejně rychle. Důležitý je princip aktivního dokupování a zhodnocování.

Investování do Bitcoinu
Investování do Bitcoinu, zdroj: dcabtc.com

Stanovili jsme si týdenní nákup na pravidelné bázi na 10 USD. Nakupovat se poprvé začalo před 5 lety a poslední nákup byl tento týden. Celková zainvestovaná částka byla 2 610 USD. Aktuální hodnota portfolia je nad 30 000 dolarů. Celkový zisk je tedy více než 1 100 %. Je třeba ale ještě jednou na závěr tohoto článku připomenout, že zhodnocení z minulosti není zárukou zhodnocování v budoucnosti.

Přečti si také: Je teď ta správná příležitost nakoupit kryptoměny a profitovat?


Líbí se ti tento článek? Denně publikujeme nejnovější informace (nejen) ze světa kryptoměn. To vše a další zajímavosti, signály a ankety najdeš na našem facebooku. Dej nám like a dostávej zpravodajství o kryptoměnách přímo do svého feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.