Decentralizované finance zažívají boom – Kdy se to projeví na ceně Etherea?

Zostáva do konca 50 % zľavy na všetky naše produkty

Define (Decentralizované Finance) je pojem, za kterým se ukrývají všechny technologie, které spojují svět peněz a DLT (Decentralized Ledger Technology – blockchain). Jde hlavně o různé finanční aplikace, které fungují na bázi Etherea. Nejznámější z nich je Dai od MakerDAO – jde o decentralizovaný stablecoin, jehož držení vám vynáší 7,5% ročně.

V DeFi je momentálně uzamčeno 850 milionů dolarů, což je slušný nárůst z cca 650 milionů na začátku roku. Statistiky bereme ze stránky defipulse.com.

Ethereum konečně začíná naplňovat svůj potenciál. Stalo se domovem pro decentralizované aplikace s reálným využitím ve světě. Bohužel, cena Etherea na to nijak zvlášť nereaguje.

Kdy začne DeFi ovlivňovat cenu Etherea?

Momentálně se obchoduje za 170 $ a navzdory pozitivní náladě na trhu a bullish signálům ze strany Bitcoinu nedokáže překonat ani 200 $. Pohybuje se na hodnotách z první poloviny 2017, více než 85 % pod All Time High a stále je uzamčeno v dva roky trvajícím bear marketu.

Proč tedy úspěchy DeFi sektoru neovlivňují pozitivně i na cenu Etherea? Odpověď je jednoduchá. Tyto technologie zatím nedosáhly kritické momenta. Jistě, 850 milionů dolarů v sektoru (jde o reálné peníze, ne jako při kvantifikaci kapitalizace od coinmarketcapu) je slušný balík, ale jde převážně o peníze lidí, kteří se kryptoměnám věnují už dlouho.

Mohlo by vás zajímat: Koronavírus má silný dopad na ekonomiku – Pozrite si, čo všetko spôsobuje!

Defi se nemůže rovnat ICO horečce a je to tak dobře

Do Etherea zatím díky DeFi neproudí nový kapitál. Porovnejme si to s lety 2016-2018, kdy byla v plném proudu ICO horečka. Za necelé tři roky se tehdy vybralo 16 milionů ETH – téměř pětina celkového počtu! To je pouze zlomek současné kapitalizace DeFi trhu.

Navíc více než 60 % ETH sebraných z ICO mířilo na směnárny, kde byly vyměněny za dolary nebo jiné kryptoměny. To způsobilo v roce 2018 medvědí trh pro Ethereum v roce 2018 a ten trvá až dodnes.

Slibná budoucnost pro Ethereum

Pokud se však DeFi bude dařit i nadále,  tak již brzy překoná miliardu dolarů a začne přitahovat velké investory. To by mohl být silný impuls i pro samotné Ethereum. Slibně vypadá i vývoj Ethereum 2.0. Tato síť by mohla být spuštěna již v druhé polovině 2020 a možnost stakingu jistě přiláká mnoho nových investorů.

Testovací verze nového blockchainu funguje již několik týdnů a zatím má velký úspěch. Navíc vývojářům se nedávno podařilo formálně verifikovat Depozit kontrakt, pomocí kterého si převedete ETH 1.0 tokeny na ETH 2.0 síť.

Více najdete v tomto článku:

Ethereum 2.0 o kus blíže – Depozit smart kontrakt je formálně verifikovaný!