Již deset let uplynulo od doby, kdy tvůrce Bitcoinu publikoval svůj poslední příspěvek. V něm komunitě ohlásil, že jeho práce skončila a rozhodl se pracovat na dalších projektech. Před svým odchodem ze světa kryptoměn přenechal vývoj Bitcoinu svým následovníkům.
Ve svém posledním příspěvku napsal pouze: „I’ve moved on to other things.“ (Budu se věnovat dalším věcem.)
Mohlo by vás také zajímat: Dominance Bitcoinu po třech letech padá pod 50 % – Znamená to začátek altcoinové sezóny?
Tajemný Satoshi Nakamoto
Za deset let se nikomu nepodařilo odhalit, kdo vlastně stojí za pseudonymem Satoshi Nakamoto. Rovněž nevíme, čemu se dále věnoval, i když spekuluje se, že v roce 2014 spustil anonymní kryptoměnu Monero – naznačuje to tento výzkum.
V době, kdy Satoshi opustil Bitcoin, jistě netušil, jaký obrovský úspěch bude mít tato kryptoměna. Před dvěma týdny hodnota jednoho Bitcoinu dosáhla rekordních 65 000 dolarů. Dnes je to o něco méně, 55 000 USD.

Hodnota všech mincí v oběhu přesahuje bilion dolarů (1000 miliard USD) a Bitcoin patří do první pětky největších měn na světě (srovnání podle údajů o M1 zásobě peněz). Pro zajímavost, v oběhu je momentálně přibližně 1,2 bilionu eur.
Satoshi, technologie a sociální problémy
V době vzniku Bitcoinu Satoshi vyřešil tři dekády starý problém. S využitím kryptografie vytvořil první, skutečně decentralizovanou a svobodnou, digitální měnu. Všechny předchozí pokusy skončily neúspěchem, resp. byly potlačeny vládami. V 90. letech byl dokonce v mnoha zemích zakázán výzkum kryptografie.
Satoshi ovšem neřešil technologický, nýbrž sociální problém, tvrdí Dustin D. Trammell v rozhovoru pro Cointelegraph Brasil.
„[…] (Satoshi se snažil vyřešit) systémový problém se starým finančním systémem. V té době se však výzkumníci soustředili hlavně na technologii, takže některé ze Satoshiho filozofických konceptů byly dlouho přehlédnuté nebo bagatelizované.“
Mohlo by vás také zajímat: ANALÝZA – Bitcoin (BTC) překonal další překážky, expanze přetrvá?
Bitcoin vs. svět
Bitcoin vznikl v roce 2009 jako odpověď na finanční krizi, kterou způsobila centralizace moci finančního sektoru. Bitcoin je způsob, jak můžeme získat zpět finanční svobodu a ukrýt se před sledováním, porušováním soukromí a před znehodnocováním majetku, které způsobuje neustálé tištění peněz.
Zdá se, že Satoshimu to nakonec vyšlo. Bankéři před deseti lety považovali Bitcoin za vtip. Dnes už do kryptoměn investují téměř všichni, a během této ekonomické krize se na něj obrátili nejen obyčejní lidé, ale i velké firmy či investiční fondy. Vždyť hlavně díky tomu se dnes obchoduje za více než 50 tisíc dolarů.
Zásluhy Satoshiho Nakamota nedávno uznala i vláda amerického státu Louisiana:
Nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.