Donchianův kanál je velmi jednoduchým indikátorem, který bere v potaz volatilitu aktiva za konkrétní časový rámec. Jak už název napovídá, jedná se o tzv. trend following nástroj, který byl vytvořený Richardem Donchianem. V grafu je Donchianův kanál vykreslen jako koridor mezi nejvyšším a nejnižším kurzem aktiva za stanovenou dobu – nejčastěji se užívá 20 denní perioda.
Jak indikátor použít?
Zde jsou dva způsoby, podle kterých lze otevírat long/short pozice. Kanál má jasně vymezené hranice a ty jsou brány jako S/R levely. Uprostřed kanálu je průsečik kurzu aktiva, od kterého můžeme odvozovat prodejní, či nákupní signály. Pokud kurz protne průsečík zespoda nahoru, tak otevřeme krátkodobou long pozici. V opačném případě, kdy kurz protne průsečík zeshora dolů, otevřeme short pozici. Tato možnost je znázorněna textem žlutou barvou v obrázku.
Pak je tu druhá možnost určená spíše pro delší držení pozic (není pravidlem). Prodejní a nákupní signály zde budeme brát jako dotyky horní/spodní hrany kanálu. V obrázku znázorněno textem červené barvy. Pro potvrzení správnosti signálu můžeme počkat na dva dotyky kurzu hrany kanálu.
Indikátor není vyhlazován, takže jeho výhodou je schopnost reagovat na změny v maximech/minimech kurzu okamžitě. Vzhledem k tomu, že se Donchianův kanál přizpůsobuje bez prodlení, k situacím, kdy kurz vybočuje z pásma, dochází velmi málo. Pokud k tomu ale dojde, je to důvod k otevření long pozice (v případě porušení horní hrany kanálu), či otevření short pozice ( v případě porušení dolní hrany kanálu).
Z toho co bylo uvedeno je zřejmé, že tento jednoduchý indikátor lze využít jak pro menší časové rámce, tak i pro ty větší. A od toho se potom i odvíjí možnosti použití, které reagují na dva odlišné signály ke vstupu do pozic. Ale pozor, teorie sice vypadá velmi jednoduše. Nicméně i tak je potřeba indikátor kombinovat s dalšími nástroji technické analýzy.