Ethereum 2.0 je největší změnou v historii této kryptoměny. Tento systém byl přislíben ještě před sedmi lety ve whitepaperu. Po nesčetných odkladech se konečně stává realitou.
Za posledních šest let byly všechny aktualizace Etherea uvedeny formou hard-forků, tedy inkrementálních updatů, které vyžadovaly spolupráci ze strany těžařů. Tentokrát to ale bude jinak.
Mohlo by vás také zajímat: Zřítil se Bitcoin na téměř $50 000 kvůli čínskému výpadku elektřiny?
Proof of Stake konečně přichází na Ethereum
Ethereum 2.0 je zcela nový blockchain, který eliminuje roli minerů. Transakce v této síti potvrzují validátoři, kteří za jejich správnost ručí ETH mincemi. Tento systém je také známý jako Proof-of-Stake, zkráceně PoS, a oproti starému Proof-of-Work přináší několik vylepšení.
Ethereum Foundation si od nové platformy slibuje výrazné zredukování spotřeby energie, zvýšení rychlosti zpracování transakcí, škálování a mnoho dalších revolučních výhod, které umožní využití sítě v reálném světě.
V současném stavu je totiž ETH blockchain přesycený transakcemi a nedokáže sloužit většímu počtu lidí. Je to evidentní hlavně po rozmachu DeFi projektů, po nichž poplatky za transakce vylétly na historické maximum.
Takto bude probíhat přechod na Ethereum 2.0 PoS blockchain
Podle oficiálního oznámení proběhne spuštění platformy Ethereum 2.0 ve třech fázích. V době psaní tohoto článku už máme za sebou fázi 0. Spuštěn byl depozit smart kontrakt, který umožňuje jednosměrné přesunutí mincí ze starého blockchainu na nový a vytvoření validátorských uzlů. Na jeden uzel je potřeba 32 ETH.
Fáze 0 – Beacon Chain
Fáze 0 začala 1.12.2020.
Pokud si chcete vytvořit vlastní validátorský uzel, můžete tak učinit pomocí oficiálního Launchpadu na stránce Ethereum Foundation.
Ve fázi 0 neexistují žádné Shardy, Beacon Chain tedy bude synchronizovat pouze samého sebe. V budoucnu ale bude mít za úkol synchronizaci všech Shardů (vysvětlení níže).
Chcete-li stakovat Ethereum na 2.0 blockchainu, počítejte s tím, že je to jednosměrná operace. Nebudete moci získat vaše mince zpět, dokud se z nového mainnetu nestane shard ve fázi 1.5.
Fáze 1.0 – Spuštění shard Chainů
Očekávané spuštění v roce 2021
Sharding, česky štěpení blockchainu, umožní škálování Etherea. Jinými slovy, rozštěpení sítě na množství částí. To zajistí, že po přidání nových uzlů se zvýší rychlost zpracování transakcí a smart kontraktů v síti. Každý nový shard bude znamenat navýšení výkonu. To je největší výhodou Etherea 2.0 oproti ostatním projektům.
Očekává se, že Fáze 1.0 začne se 64 Shardy a každý z nich bude zpracovávat část transakcí. To znamená 64násobné navýšení rychlosti. Shardy budou synchronizovány díky beacon chainu.
Všechny Shardy budou fungovat na PoS systému stejně jako beacon chain. Transakce v nich budou potvrzovat validátoři, nikoli těžaři, jak je to u současného Etherea 1.0.
Blockchain trilema
Ethereum Foundation shardingem řeší blockchainové trilema, podle něhož je velmi obtížné zvýšit výkon sítě bez obětování bezpečnosti a decentralizace celého systému.
Vytvořit pomalý, ale bezpečný a plně decentralizovaný blockchain je jednoduché. Tvůrce Bitcoinu Satoshi Nakamoto to dokázal již před dvanácti lety, kdy představil Bitcoin. Ten je ovšem extrémně pomalý a zvládá pouze 5 transakcí za sekundu.
Jiné kryptoměny zvládají mnohem více. Například EOS je schopný zpracovávat až 50 000 transakcí za sekundu, je ale extrémně centralizovaný a připomíná spíše platební síť bank.
Fáze 1.5 – Z mainnetu se stává shard
Očekávané spuštění v roce 2021
Až do fáze 1.5 budou transakce zpracovávat mineři na současném Proof-of-Work (PoW) Ethereum 1.0 mainnetu. Ve fázi 1.5 se však z mainnetu oficiálně stane shard a proběhne přesun na PoS systém.
Pro majitele ETH mincí a uživatele decentralizovaných aplikací by tento přechod měl proběhnout bez jakýchkoliv problémů či nutnosti něco aktualizovat.
Fáze 2 – Plně funkční Shardy
Očekávané spuštění v roce 2021 a později (téměř jistě později)
Ve fázi 2 by se z Shardů měly stát plně funkční synchronizované Chainy schopné zpracovávat transakce a smart kontrakty.
Vývojáři dostanou možnost vytvářet nová pravidla pro jednotlivé Shardy, testovat nové protokoly v reálném čase na plně funkčním systému a urychlit tak vývoj blockchainu. Ty nejúspěšnější změny postupně adoptují ostatní Shardy, a tak další vývoj Etherea bude decentralizovaný. Tento systém vymyslel v roce 2018 Vitalik Buterin a je známý jako Plasma.
Závěr
Bude zajímavé sledovat, zda vývojáři skutečně dodrží své sliby a dostanou Ethereum do fáze 1.5 již v roce 2021.
Mohlo by vás také zajímat: Výplatní den – CEO a ředitel Coinbase prodali akcie za 4 miliardy dolarů
Nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.