[Finance] Rebalancování portfolia eliminuje riziko tzv. směřování do nebezpečné zóny

Share This Post

Blíží se konec roku. Zatímco se v našich kuchyních nese vůně prvního letošního cukroví, řada investorů touto dobou začíná rebalancovat. Co to vlastně rebalancování portfolia je? Jaký je jeho význam a proč se vyplatí tuto strategii využívat? Nejen na tyto otázky vám v dnešních Financích odpovíme. Ve druhém díle, který bude zítra, se pak zaměříme na rebalancování na specifickém trhu kryptoměn.

Po přečtení tohoto článku vám doporučujeme: [Finance] Investice do zlata před krizí se vyplatí – Vaše úspory se mohou až zdvojnásobit!

Je tady opět prosinec a s ním i blížící se konec roku. Firmy začínají vyhodnocovat své celoroční výsledky a investoři samozřejmě také. Letošní rok byl pro kryptonadšence poměrně hodně tvrdý. Kdo disponuje velkým kapitálem a bere kryptoměny pouze jako doplněk svého portfolia se možná právě v tuto dobu chystá rebalancovat. Pokud vám tento termín zatím není zcela jasný, po přečtení tohoto článku budete mít již poměrně jasnou představu, o co se jedná.

Změna podílu jednotlivých aktiv v portfoliu

Během roku se ceny (kurzy) jednotlivých aktiv ve vašem portfoliu mění. S tím, jak se mění cena, se mění také jejich váha, chcete-li podíl, v celkovém investičním „košíku”. Investor tak může na konci roku zjistit, že se během roku rozložení jeho portfolia do značné míry změnilo. Zatímco třeba váha jednoho aktiva rostla, jiné naopak zaostává. Za rok to může dělat klidně třeba jen několik desetin či jednotek procenta. Jenže za deset let může jít o desítky procent.

To je samozřejmě nežádoucí. Portfolio přestává být vyvážené a jakkoli dobrá počáteční diverzifikace by mohla přijít vniveč, pokud bychom ho nechali svému osudu. Odborníci na osobní finanční plánování tomu dokonce říkají „drift into danger zone”. Tedy, přeloženo do češtiny, směřování do nebezpečné zóny.

Je to celkem logické. Pakliže diverzifikace zvyšuje bezpečnost vašeho portfolia, proces samovolné změny podílů jeho jednotlivých složek způsobí opak. Do jisté míry, a s největší pravděpodobností jen krátkodobě, se zvýší výnosnost, avšak s ní vzroste také riziko.

Jak k tomu vlastně dochází

Řekněme, že máte v portfoliu 3 druhy cenných papírů, nazvěme si je písmeny A,B,C. Pro zjednodušení zatím vynechme kryptoměny, ke kterým se dostaneme v příštím díle. Zatímco investice A se během roku zhodnotila řekněme o 20 %, cena cenného papíru B se téměř nezměnila a cenný papír C má kurz o 10 % nižší, než v čase nákupu.

Celkově tedy v tomto hypotetickém případě, dle aktuální tržní ceny, vaše portfolio v daném časovém intervalu vykázalo roční zisk 3,33 %. Pokud byl cíl překonat inflaci, lze to považovat za úspěch. Inflace se v ČR dlouhodobě drží pod 3 %. Na spořícím účtu v bance by vám stěží dali 1 % (často dokonce jen okolo 0,1 %).

Pokud byste do každého druhu CP dali stejnou částku, řekněme 100 tisíc Kč, byl by na začátku podíl jednotlivých složek ⅓ (tedy 33,3%). Na konci roku by to však již bylo jinak. Měli byste 120 tisíc Kč v investici A, 100 tisíc v investici B a jen 90 tisíc Kč v aktivech C. To odpovídá podílům 38,7 % pro A, 32,3 % B a 29 % C.

To už je poměrně velký rozdíl oproti původní 1/3. A to vše pouze za jediný rok. Umíte si představit, jak by se podíl odchýlil od vašeho původního záměru za 5 a více let? Z původně pečlivě diverzifikovaného portfolia by bylo jeho rozložení značně nevyvážené, a tím i rizikové.

Obchodovať na burze sa naučíš v našom VIP členstve. Prevedieme ťa kompletnými základmi a vytvoríš si vlastný obchodný systém. Vyskúšaj iba teraz v zľave.

>>>Pozrieť našu ponuku produktov<<<

Rebalancování portfolia

Z uvedených důvodů je vhodné provést rebalancování. Jednoduše řečeno prodáte část aktiv, která rostla, a nakoupíte to, co během roku klesalo. A to tak, aby se váhy jednotlivých tříd aktiv opět rozložily dle vašeho původního záměru. V našem hypotetickém případě tedy zpět na podíl ⅓ jednotlivých složek portfolia.

Zda to uděláte jednou za rok, nebo méně často (popř, vůbec), je samozřejmě pouze na vás. Můžete zvolit např. rebalancování na konci roku. Investoři, kteří rebalancují na konci roku, mají možnost de facto uzavřít zisky a vyrovnat případné ztráty vygenerované za daný rok. Díky tomu každý rok začínají s vyváženým portfoliem. Na konci roku zhodnotí výsledky jednotlivých složek a opět začnou s perfektně diverzifikovaným portfoliem.

Závěr

Rebalancování portfolia je poměrně jednoduchý proces, při kterém se navrací rovnováha vašich investic. Jeho účelem je snížení rizika, podobně jako v případě samotné diverzifikace. Investor ho zpravidla nedělá kvůli vyšším ziskům, ale pro včasné zastavení procesu směřování do nebezpečné zóny a rizika, které je s ním spojeno. Nevýhodou jsou náklady na transakční poplatky a také možnost nižšího zhodnocení. Výhodou je pak především zmiňovaná eliminace rizika.

Co číst dále?

[Finance] Investice do zlata před krizí se vyplatí – Vaše úspory se mohou až zdvojnásobit!

Zdroje:
https://www.penize.cz/
https://www.investujeme.cz/
https://www.fondshop.cz/
https://www.pujcka.co/
https://poradci-sobe.cz/

Related Posts

Binance nabízí odměnu 5 milionů dolarů

Kryptovelryba koupila 314 milionů tokenů BOME ještě před uvedením...

Uniswap (UNI) dosahuje 2letého maxima

UNI, řídicí token decentralizované burzy Uniswap, vzrostl o 46...

Bitcoin se blíží 60 000 USD po 3,7% denním zisku

Bitcoin vzrostl o 3,79 % za posledních 24 hodin...

Pro hongkongské kryptoburzy se blíží konečný termín pro podání žádosti o licenci

Kryptoburzy v Hongkongu musí do 29. února požádat o...