Rodinný rozpočet si zaslouží naši pozornost. Tento článek je určen především pro ty z vás, kteří mají své finance v poměrně dobrém stavu. Je pro rodiny i jednotlivce, kteří nejsou až po uši v dluzích, ale ještě třeba neshledali důvod k tomu, aby se svému rozpočtu začali věnovat trochu více do hloubky. Tématem je metoda, kterou lze k optimalizaci osobních či rodinných financí použít. Je velice jednoduchá, takže by pro vás její použití nemělo představovat žádný problém.
Rozpočet
V minulých dílech jsme se věnovali jednotlivým částem rodinných financí. Ukázali jsme si, že není nic složitého na tom, mít přehled o svých příjmech a výdajích a o majetku a dluzích. Z těchto dílků jsme si postavili pomyslnou skládačku, po jejímž složení si každý může sám udělat ucelený přehled stavu svých financí a začít optimalizovat.
Jsme si vědomi toho, že každému písemná forma vedení rozpočtu nemusí vyhovovat. Na druhou stranu je třeba vzít do úvahy, že bez důkladného písemného rozboru včetně podrobného sledování veškerých výdajů se, pokud to s optimalizací myslíte vážně, zkrátka neobejdete. Jakmile však tuto fázi dokončíte, již to pro vás bude snadnější a nebudete tápat.
První hromádka
První část je odměna pro vás. Zaplaťte v první řadě sobě! Jak s těmito penězi naložíte je na vás. Je to o vašem vlastním dobrém pocitu, který by vám tato odměna měla přinášet. Je to odměna za vaši pilnou práci a za váš čas. A v neposlední řadě je to také odměna za to, že jste dokázali udržet svůj rozpočet v poměrně dobrém stavu, díky čemuž tuto výdajovou položku můžete tvořit.
Zda se bude jednat o 5 %, 10 %, či dokonce i více je jen na vás. Záměrně se vyhýbáme tomu, abychom vám určovali přesné číslo. Vy sami byste totiž měli být schopni si toto číslo určit v návaznosti na podílech ostatních dvou hromádek. Stejně tak si sami určete, zda si za tyto peníze budete užívat hned, nebo si z nich budete tvořit investiční majetek, který by vám měl v budoucnu přinášet bohatství.
Druhá hromádka
Tuto část vašich výdajů tvoří vaše spotřeba. Patří sem veškeré výdaje na spotřebu, jak jsme si je shrnuli v tomto článku. Opět byste si měli sami přepočítat a určit, jaká část vašich příjmů půjde na tuto hromádku. Může se jednat třeba o 80 %. Čím menší podíl to bude, tím samozřejmě lépe.
Nezapomeňte na to, že sem patří také nepravidelné výdaje, jako je nákup nové pračky, opravy, dovolená či Vánoce, na které je třeba tvořit rezervy. I tyto rezervy byste tedy měli tvořit z této hromádky.
Toto je hlavní část vašich výdajů. Spotřebu se snažíme snižovat, abychom mohli tvořit vyšší odměnu a úspory. Není žádným překvapením, že ke snížení této hromádky máte na výběr ze dvou možností, a to buď zvýšení příjmů, nebo právě snížení podílu těchto výdajů z celkových příjmů. Výdaje v této hromádce proto bedlivě sledujte, zpětně analyzujte a optimalizujte.
Třetí hromádka
Poslední položku vašich výdajů by mělo tvořit spoření na nenadálé události. Opět je na vás, jak velkou částku jste schopni každý měsíc na tuto hromádku odkládat. Zde si navíc musíte určit, kam budete své úspory ukládat. Necháte je pod polštářem či na spořicím účtu požírat inflací, ale relativně bezpečně, nebo se odvážíte je vložit do mírně rizikovějších aktiv?
Odkládat své úspory do kryptoměn již chce opravdovou odvahu a finanční poradce by vám to asi rychle rozmluvil. Na druhou stranu existují i jiné možnosti a kryptoměny lze použít jako doplněk i v poměrně opatrném portfoliu.
Závěr
Metoda 3 hromádek je velmi jednoduchá a užitečná. V praxi si díky ní rozdělíte své výdaje na tři části – odměnu, spotřebu a úspory. Nevýhodou je, že spousta z nás by raději první a třetí hromádku rovnou spojila. V takovém případě budete vytvářet pouze spotřebu a úspory. No a protože neradi necháváme úspory ladem, vytvoříme z nich investice. Tudíž by nám tedy vznikly pouze dvě hromádky – spotřeba a investice. Pokud nám však tvorba investic dělá radost a máme před sebou jasný cíl, tak je i tento přístup – odložení odměny naprosto v pořádku.
Zdroje:
www.penize.cz/financni-poradenstvi/54629-rodinny-rozpocet-jak-stanovit-cile-rodinneho-rozpoctu
www.rezervajezaklad.cz/rodinny-rozpocet/15-rodinne-finance-rozpocet-a-poradenstvi
studentske.blogspot.com/2016/01/spotreba-uspory-investice.html
kryptomagazin.cz