04.04.18 Fundamentálna analýza Bitcoinu

Share This Post

Bitcoin analyzujeme na našej stránke denne, preto vždy viete, kam sa bude/môže hýbať jeho cena a čo môžeme viacmenej od tohto pohybu očakávať. Predpovede vychádzajú z technickej analýzy, ktorú pre vás každodenne pripravujú naší traderi. Dnes sa však pokúsime na Bitcoin pozrieť z trochu iného uhla, a to z pohľadu fundamentov, ktoré majú na budúcnosť vývoja ceny obrovský vplyv.

Čo pomôže rastu v budúcnosti?

Určite si pamätáte, čo bol v minulosti najväčší problém Bitcoinu. Išlo o škálovateľnosť blockchainu a s tým spojené vysoké transakčné poplatky a rýchlosť platieb. Tento problém sa však aktívne rieši. Používanie SegWitu výrazne znížilo záťaž na platobnú sieť.

SegWit

Tento update nerieši iba transakčné poplatky a škálovateľnosť blokov, ale taktiež kopec ďalších neduhov, ktorými Bitcoin trpel. Tými bola napríklad chyba ASIC Boost, pri ktorej bolo možné BTC ťažiť až o 20% rýchlejšie a zneužívali ju najväčšie ťažobné spoločnosti ako Bitmain.

Ďalšou výhodou je, že SegWit umožní implementáciu nových prospešných rozšírení. Jednou z nich je koncepcia dôverných transakcií. Pred adaptovaním SegWitu by pridanie dôverných transakcií vyžadovalo hard fork. Od aktualizácie je však možné tento kód pridať a implementovať pomocou soft forku.

Tip redakcie: Slovník trading pojmov

Anonymita transakcií

Dôverné transakcie výrazne zlepšia anonymitu Bitcoin blockchainu a podľa tvorcu Litecoinu – Charlie Lee – je táto technológia v mnohom lepšia, než anonymné transakcie kryptomien Monero alebo Zcash.

Lightning Network

A samozrejme, nesmieme zabudnúť na projekt Lightning Network, ktorý sa zameriava na zvýšenie škálovateľnosti vytvorením akejsi druhej vrstvy blockchainu. Úspešné postavenie decentralizovanej siete mikroplatobných kanálov mimo hlavný chain prinesie instantné platby Bitcoinu za minimálne poplatky.

Môže vás zaujímať: Bitcoin Lightning Network čelí útokom

Zmeny v prístupe Číny ku kryptomenám

Pred niekoľkými dňami vyšla správa, že Čína ma nového guvernéra Čínskej národnej centrálnej banky, najväčšej centrálnej banky na svete. Yi Gang je známy svojím pozitívnym postojom k Bitcoinu a celkovo ku kryptomenám. A práve on môže začať novú éru kryptomien v tejto krajine, po mesiacoch neustálych regulácii a zákazov čínskej vlády. Iba pár dní po jeho zvolení Čína a Čínska národná centrálna banka oznámili otvorenie svojho trhu pre zahraničných investorov poskytujúcich internetové a finančné služby. Tí dostanú možnosť požiadať o licenciu a vstúpiť tak na najväčší trh na svete. Až doteraz bolo toto odvetvie rezervované výlučne pre čínske firmy, hlavne Alibaba s ich službu AliPay, ktorá ovláda 70% trhu. Zvyšných 30% má pod kontrolou Tencent so službou Tencent Pay. Liberalizácia trhu a zmena postoja Číny ku kryptomenám môžu rozpútať nevídaný boom a prílev obrovského množstva kapitálu do sveta kryptomien, čo sa určite pozitívne odrazí na ich cene.

Prečítajte si: Seriál o obchodných stratégiách

Čo Bitcoinu škodí?

Jedným z negatív sú neprestajné zákazy a regulácie zo strany vlád. Tieto regulácie môžu síce v konečnom dôsledku Bitcoinu a ostatným kryptomenám pomôcť, no dnes to stále môžeme považovať za negatívum. Ľudia reagujú na každé vyhlásenie o reguláciách panickým výpredajom, čo naštrbuje dôveru v kryptomeny, nakoľko ich základným mottom je decentralizácia spoločnosti.

Ďalším pomerne veľkým problémom je odmietnutie a cenzúra Bitcoinu a jeho propagácie zo strany sociálnych sieti, ako Facebook a Twiter, či internetového giganta Google. Bitcoin je mena a ak sa používa, naberá na hodnote. K tomu potrebujeme, aby sa dostal do povedomia ľudí a mal k nemu prístup čo najväčší počet užívateľov. Zákaz reklám zo strany najväčších internetových spoločností bude mať na Bitcoin, ale aj celkovo na kryptotrh, obrovský dopad.

Záver

Bitcoin má veľký potenciál. Často sa objavuje názor, že ho niektoré mladšie kryptomeny predbehli alebo v dohľadnej dobe predbehnú. Teda, aspoň čo sa týka technológie. Napríklad, taký Đash ponúka anonymné a instantné transakcie, Ethereum podporuje turingovsky kompletné smart kontrakty, Ripple blockchain už začínajú používať niektoré ázijské banky, IOTA nevyžaduje žiadne poplatky za prevody, NEO, Stratis, Waves

Bitcoin Core vývojári sa však rozhodli vydať trochu inou cestou. Treba si uvedomiť, že jediné zaváhanie by mohlo zničiť reputáciu Bitcoinu. Preto je veľmi dôležité všetko dopredu otestovať. Bitcoin je stále kráľom kryptomien a po implementácii Lightning Network spôsobí revolúciu v oblasti Lightning Aplikácií (Lapps), ktorá môže byť porovnateľná s minuloročným rozmachom decentralizovaných aplikácií (dapps) na Ethereum blockchaine.

V súčasnosti nikto ani len netuší, aké revolučné služby nám ešte Bitcoin umožní. Tak, ako si nikto v roku 1995 nevedel predstaviť facebook alebo YouTube. Keď si to však všetko zhrnieme, pozitívne správy prevažujú nad negatívnymi a v tejto spleti informácii nevidíme nič, čo by naznačovalo, že ATH (All Time High) Bitcoinu nebude už nikdy pokorené. Otázka preto nie je „či“, ale „kedy“ opäť Bitcoin porastie. Spoľahlivú odpoveď vám na to dnes nedá pravdepodobne nikto, no ak budete sledovať našich traderov, určite budete medzi prvými, kto sa to dozvie.

Sledujte preto Trading11 na facebooku a YouTube, prípadne sa prihláste na odber notifikácií (návod nájdete tu).

Related Posts

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...

Ethereum má dosáhnout nového historického maxima

Ethereum může překvapit kryptotrhy a dosáhnout čerstvých historických maxim...

Cena etherea na cestě ke 4 000 USD

Obchodníci dnes 27. května pokračovali v tlačení ceny Etherea...