Ťažiari sú chrbticou celého fungovania blockchainu bitcoinu. Pre validáciu prevodov a tvorbu Ordinals komunita potrebuje ich fungovanie. Za to dostávajú odmeny v podobe poplatkov a za každý vyťažený blok získavajú aj odmenu vo forme tokenov. Prichádza halving a táto odmena sa zníži na polovicu. Náklady ale zostávajú. Rast ceny bitcoinu je pre nich teda životne dôležitý.
Podľa spoločnosti Glassnode sú aktuálne náklady ťažiarov okolo 15 000 USD na jeden vyťažený bitcoin. Približne za 197 dní nás čaká ďalší halving. Náklady na 1 vyťažený token pravdepodobne vzrastú na 30 000 USD a pre ťažiarov nastáva problém v prípade, že by cena tokenu bola v tom čase nižšia ako tieto náklady.
Konkurencia v ťažbe je veľká
A k tomu ešte významne rastie konkurencia v ťažbe. Môžeme to sledovať na rastúcom hasrate siete, ktoré od februára narástlo o viac ako 50 %. To vzniká nielen pripájaním nových ťažiarov, ale aj novšími a výkonnejšími ASIC minermi (Application Specific Integrated Circuit).
Dva modely odhadu budúcich nákladov
Náklady samozrejme nemožno len tak vynásobiť dvoma a mať hotovo. Musíte započítať meniacu sa cenu energií, ľudskej práce alebo obnovu zariadenia. Obnovu za výkonnejšie zariadenie. Preto Glassnode pripravila dva modely možného budúceho fungovania ťažiarov. Prvá vychádza z modelu vynásobenia aktuálnych nákladov koeficientom 2 (fialová línia) a 1,41 (oranžová línia, koeficient vychádza z histórie po minulom halvingu). Graf ukazuje nárast nákladov v porovnaní s cenou bitcoinu (čierna línia).
Druhý model vychádza z regresnej krivky a odhaduje náklady ťažiarov po halvingu na 24 300 USD. Približne teda 8 % pod aktuálnou spotovou cenou bitcoinu. Pri aplikácii tohto modelu na tento rok by sa ziskovosť ťažiarov znížila na 7 %.
Záver
Samotní ťažiari sa samozrejme na halving pripravujú. Okrem migrácie do destinácií s priaznivejšou cenovou politikou dochádza aj k obnove ťažobných zariadení a tiež k rozpúšťaniu rezerv, ktoré si v čase uložili. Aj v ich záujme je dostať cenu na čo najvyššiu mieru pred ďalším halvingom.