Jak silné jsou kryptoměny – Indikátor RSI

RSI
Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Dnes si představíme jeden z nejoblíbenějších a nejpoužívanějších indikátorů vůbec, který používá téměř každý obchodník. Jde o indikátor Relative Strength Index (index relativní síly), který nás poprvé zavede mimo graf samotný.

Co přesně je indikátor RSI?

Za vznikem indexu relativní síly (v originále Relative Strenght Index) stojí J. Welles Wilder. Jde o momentový technický indikátor, který měří rychlost a změnu pohybu ceny. A pokud jsme v úvodu psali, že se dostaneme mimo graf, tak je to proto, že RSI nás dostane pod graf. Jde totiž o indikátor.

U většiny indikátorů platí, že jsou v jakémsi prodlení v porovnání s cenou. Z toho důvodu se obvykle nevyplatí obchodovat pouze pomocí indikátorů samotných. Avšak RSI je jiný. Jako jediný ukazuje reálný/aktuální stav průměru uzavřených svíček. Obvykle jde o 14 svíček, ale samozřejmě si to můžete přizpůsobit, jak je vám libo. 9denní a 26denní RSI jsou také poměrně oblíbenými.

RSI, Jak silné jsou kryptoměny – Indikátor RSI, TRADING11

Zde je podstatné říci, že samotný RSI tvoří graf. A ten se chová stejně jako ostatní grafy. Takže všechny principy, patterny a pravidla můžete uplatnit přímo v daném grafu RSI. Mnozí obchodníci jsou dokonce toho názoru, že patterny na grafu RSI jsou přesnější než ty na svíčkových grafech, a tudíž mohou mít pro obchodníka vyšší hodnotu.

StormGain

Jak se vyznat na grafu Relative Strength Indexu?

Většinou je již přednastaveno prostředí, kde je graf dělený dvěma čarami. Jedna z nich označuje hranici 30 a druhá hranici 70. Pokud se aktuální graf nachází v rozmezí této hranice (30 až 70), RSI nám s obchodováním moc nepomůže a příliš se v tu chvíli nedoporučuje otevírat podle něj nějaké obchody. Obvykle by se měl tento index hýbat okolo hranice 50, kam se také rád z extrémů (ať už pod 30 nebo nad 70) vrací.

Pokud se nachází pod hranicí 30, znamená to, že vámi zvolená kryptoměna je „přeprodaná“, a tím pádem jde o bullish zónu. Vyplatí se tehdy vstoupit do long pozice (ideálně za předpokladu, že vám to říkají i jiné indikátory).

Pokud se naopak RSI nachází nad hranicí 70, tak očekávejte návrat dolů, a tudíž pokles ceny. Jde v tomto případě o signál zejména pro medvědy nebo pro lidi, kteří chtějí shortovat. Daná kryptoměna by měla být tedy „překoupená“.

Co je divergence?

A pak tu je ještě jeden podstatný koncept spojený s RSI. Jde o situaci, kdy je nesoulad mezi cenou a RSI indikátorem (cena roste, ale RSI klesá nebo naopak). Opět by se dalo říci, že RSI je podstatnější, ale je třeba jej podpořit i dalšími indikátory. Nejpodstatnější jsou divergence v překoupené nebo přeprodané zóně (v extrémech). Stejně tak platí, že divergence by neměla být delší než 7–10 svíček. Při delších již toto nemusí platit!

RSI, Jak silné jsou kryptoměny – Indikátor RSI, TRADING11

Závěr

RSI indikátor se používá pro identifikaci překoupeného a přeprodaného trhu. Je také dobrým pomocníkem k potvrzení trendu a určení jeho směru. Co se týče samotné divergence, tak platí, že úplně nejlepší je, pokud je viditelná na co nejvíce timeframech. Obchodovat se dá samozřejmě na všech.

PrimeXBT Bitcoin Skupina
Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.