Kapitulace je tady – Jsou kryptoměny bezcennou technologií?

Share This Post

Po roce 2017, kde jsme zažili šílený růst se ukazuje, že nás pravděpodobně čeká poměrně dlouhá a nepříjemná krypto zima. A prostor kryptoměn je opět zahlcen negativními názory. Dokázala blockchain technologie vlastně něco? Mají kryptoměny vůbec nějakou hodnotu nebo jsou to pouze bezcenná data? Půjde vše na nulu a můžeme to zabalit? 

Nálada je víc než fakta

Pokud chceme najít odpovědi na výše zmíněné otázky, tak se nejprve musíme podívat na to, co se vlastně děje, a to ideálně z pohledu lidské psychiky. Stačí k tomu krátký myšlenkový experiment. Ten by nás měl dovést alespoň k základní pravdě.

V minulém roce cena kryptoměn radikálně stoupala. Od začátku roku 2017 se pohybovala cena kryptoměn okolo 20 miliard USD a na konci tohoto roku to bylo přibližně 800 miliard USD. Bitcoin okouzlil mnoho lidí, kteří se jako lavina vrhli na obchodování kryptoměn. Pro část z nich to jistě byla okouzlující technologie, nicméně většina do prostoru vstoupila pouze díky ziskům.

Při vzestupu tak bylo možné najít diskuze o tom, jak BTC ovládne svět a zničí starý systém (což je samozřejmě blbost, protože likvidace starého fiat systému se jen tak konat opravdu nebude). Bitcoinu věřili všichni. Jenže jak cena začala klesat, začala klesat i důvěra v BTC a ostatní kryptoměny a to až k dnešnímu dni, kdy již mnozí pochybují o tom, zda je tato technologie vůbec k něčemu.

A zde se dostáváme k tomu důležitému. Technologie BTC se během bull runu pouze rozvíjela a při poklesu ceny se ztratila důvěra v kryptoměny. To ovšem ukazuje pouze na fakt, že technologii v podstatě nikdo nerozumí a masa se orientuje pouze podle ceny. Má to vysokou cenu, je to dobré, má to nízkou cenu, tudíž je to špatné. Tato logika nám říká, že lidé se rozhodují podle nálady, a ne podle faktů. Pojďme se nyní podívat na to, jak to vlastně s kryptoměnami je. Proč mají hodnotu a proč je tato hodnota nenahraditelná.

Kryptoměny nekončí

Nálada nemá přímý vliv na technologii. Krypto zima ovšem přinese něco jiného, a to je zpomalení vývoje. Peníze jsou totiž stále hybatelem kapitalistického světa a z kryptoměn jich nyní odteklo pryč opravdu hodně. To samozřejmě bude mít za následek zpomalení rozvoje kryptoměn. Mnoho projektů skončí. Tím se zároveň trh alespoň z nějaké části očistí od podvodů a nesmyslných projektů.

Pokud se soustředíme na technologii, tak bude jasně vidět, že svět kryptoměn pokračuje v akcelerovaném rozvoji, který se jen tak nezastaví. Dobře to je vidět na rozvoji Lighting Network. Tato síť se rozvíjí až neuvěřitelnou rychlostí a bude mít významný vliv na to, jak bude možné s BTC nakládat.

A není to jen případ BTC. I ETH, které nedávno zasáhla série negativních informací, stále pokračuje vpřed mílovými kroky. Rozvíjí se nové aplikace, upgraduje se síť a přibývá nadšenců, kteří se na rozvoji sítě podílí. Jako zástupce třetí generace kryptoměn můžeme jmenovat IOTU, která stále uzavírá nová partnerství, nabírá nové zaměstnance a její síť podává stále lepší výkony.

Proč kryptoměny neskončí?

Rozvoj technologie tak nutně neodráží momentální náladu. Existuje několik dobrých důvodů, proč tu s námi kryptoměny zůstanou a na ně se nyní podíváme. V první řadě je to nátura samotné technologie, kterou mnozí opravdu stále nechápou a pochybují, zda pojmy jako decentralizace opravdu něco znamenají.

Zde si můžeme vzít příklad z ETH, protože nejlépe reprezentuje to, co kryptoměny přináší do moderního světa. V první řadě se musíme podívat na fundamentální základy této technologie, které tvoří velkou část hodnoty. ETH, stejně jako velká část kryptoměn, má globální charakter. To znamená, že je úplně jedno, kde na světě se nacházíte a hodnota dané měny bude všude stejné a všude přístupná.

A to je extrémně kruciální hodnota, protože tato technologie má pouze jedinou obdobu, kterou je internet a všichni dobře víme, jakým způsobem internet ovládl naše životy. Kryptoměny jdou dále a přidávají ke globálnímu charakteru také decentralizaci, čímž se kryptoměny podobají spíše přírodnímu živlu než lidské technologii. Právě díky decentralizaci jsou kryptoměny fakticky nezastavitelné (sem spadá ETH, BTC – méně jisté je, jak to bude s kryptoměnami používajícími např. Delegated proof of stake, které spoléhají maximálně na desítky entit).

Kombinace těchto dvou faktorů tvoří základ hodnoty, který tu s námi zůstane, protože vlastně ani zmizet nemůže. Stále opakovanou větou je také, co vlastně dokázala blockchain technologie? A lidé mají tendenci kvůli poklesu ceny zpochybňovat právě tyto výsledky. Blockchain ovšem umožňuje směny, které by jinak nebyly možné. Umožňuje také tvorbu nástrojů, jako jsou smart kontrakty u ETH, které vytváří zbrusu nové možnosti hodnotové směny.

Kam se budeme ubírat dále?

V dohledné budoucnosti se rozvoj digitálních měn bude ubírat několika hlavními směry. V první řadě to bude pokračující rozvoj kryptoměn, který cílí na zrychlení sítí a jejich větší uživatelskou přívětivost. To znamená, že uvidíme růst Lighting Network, uvidíme Casper update na ETH. Kryptoměny se díky tomuto budou stávat stále přijatelnější technologií pro mainstream.

Neuvěřitelný úspěch ICO (myšleno ve smyslu využitelnosti a ne v ohledu toho, že většina projektů je nesmyslných) ukázal, že existuje mohutná investiční síla, která vznikla díky smart kontraktům. Momentálně se usilovně pracuje na tvorbě regulovaných investičních projektů, které využívají kryptoměny. Jedná se o tokenizaci reálných majetků. Zde existuje více variant, ale podíváme se na dvě hlavní. Tou první je tokenizace akcií, kdy se tokenizované akcie pustí do oběhu a budou volně dostupné i pro běžné občany. Druhou možností je pak tokenizace majetků jako jsou hotely či parkoviště. Majitelům tokenů pak následně budou vypláceny zisky z tohoto majetku.

Zlepšování infrastruktury je pak další bod, ke kterému bude v budoucnosti docházet. Přichází například Bakkt, od kterého se hodně očekává (byl bych zde spíše skeptický, co se týče výrazného nárůstu ceny). Infrastruktura se rozvíjí velmi rychle a bude umožňovat stále jednodušší směnu a vyšší úroveň přijímání kryptoměn.

Závěr

Lidé panikaří a většinu z nich zajímá pouze cena a ne technologie. Pokles ceny si vykládá velká část populace kryptosvěta jako selhání technologie, ale není tomu tak. Cena totiž vypovídá více o psychice lidí než o tom, zda jsou kryptoměny funkční technologií.

Kryptoměny nekončí, protože jejich podstata konec ani nedovoluje (extrémní případy jako světová válka samozřejmě mohou ukončit kryptoměny stejně jako celé lidstvo). Podle základní premisy ekonomie musí kryptoměny uspět, protože umožňují směny, které by jinak nebyly možné, a tudíž jsou prospěšné pro ekonomiku.

Cena jistě zase vzroste, bude to ovšem bolestivé čekání, které není pro každého. I tak bude rozvoj kryptoměn fascinující proces, který si zaslouží pozornost. Vstupujeme totiž do nové éry technologie hodnoty, a to opravdu není málo.

Related Posts

Inflácia v USA spomalila pod 3 %

Spotrebiteľské ceny v USA v júli síce mierne vzrástli,...

Proč Bitcoin roste?

Bitcoin za posledních 24 hodin zaznamenal mírný nárůst, který...

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...