V posledních článcích jsme se věnovali pojmům jako supporty, rezistence, trendové čáry, patterny, trojúhelníky, RSI atd. Dnes si povíme něco o klouzavých průměrech, které jsou nerozlučně spjaty s indikátorem MACD.
Co vlastně jsou klouzavé průměry?
Jedná se o další lagging indicator (zpožděný indikátor). To znamená, že ukazuje minulý stav a rovněž poukazuje na zpoždění. Klouzavé průměry jsou výpočtem aritmetického průměru počtu svíček, které si zvolíte. Nejčastěji jde o průměr uzavřených svíček 200, 100, 50, 21 a 10. Klouzavé průměry jsou také používány velmi často na Forexu.
Druhy klouzavých průměrů
V technické analýze se rozeznávají různé druhy klouzavých průměrů. Potkat se můžete s:
- Jednoduchý klouzavý průměr (Simple Moving Average – SMA)
- Exponenciální klouzavý průměr (Exponential Moving Average – EMA)
- Vyhlazený klouzavý průměr (Smoothed Moving Averages – SMMA)
- Lineárně vážený klouzavý průměr (Linear Weighted Moving Average – LWMA)
Klouzavý průměr jako indikátor trendu
Jedna z mnoha strategií, jak využít klouzavé průměry, je k určení (potvrzení) trendu. Pokud se cena nachází pod klouzavým průměrem, na trhu převládají bears (jsme v downtrendu). A naopak, pokud je klouzavý průměr pod cenou dané kryptoměny (nebo jiného finančního instrumentu), je to signál, že trend trhu je směrem nahoru (jsme tedy v uptrendu).
Další strategií je využití klouzavých průměrů jako supportu nebo rezistence. Cena se od klouzavých průměrů odráží totiž velice často. Dále je třeba si uvědomit, že klouzavé průměry jsou nejsilnější na co nejdelším časovém pásmu (nejpodstatnější jsou ty na úrovni 200). Pamatujte si, že pokud dojde k silnému a razantnímu průrazu rezistence, klouzavý průměr se mění na support.
Stejně tak stojí za zmínku i propojení klouzavých průměrů na Fibonacciho úrovni. Jedna ze strategií totiž právě Fibonacciho úrovně využívá a podle nich určuje klouzavé průměry.
Klouzavý průměr jako indikátor otevření pozice
Rovněž je třeba poznamenat, že čím menší vzorek svíček je zvolen na klouzavém průměru (například 10), tím je klouzavý průměr flexibilnější. Naopak při klouzavých průměrech 200 a více jsou tyto MA velmi, ale opravdu velmi silnými supporty a rezistencemi.
Další oblíbenou strategií je používání více klouzavých průměrů než jen jednoho (například 21 a 50) a čekání na moment, kdy se překříží (v angličtině jako MA cross). Právě tehdy je ideální čas na otevření pozice (ať už long nebo short – podle trendu). Zde je ale dobře poznat, že MA je lagging indicator, protože častokrát přejde ke zkroucení až po pumpě nebo výrazném cenovém pohybu.
Závěr
Klouzavé průměry se většinou nevyužívají samostatně, ale jsou důležitou součástí složitějších technických indikátorů nebo ukazatelů. I pro ně platí star,é známé pořekadlo, že méně je někdy více. Zapnout si do grafu všechny možné průměry je totiž matoucí a velice nepřehledné.