[KONTROVERZNÉ] Prečo krypto-komunita hejtuje JPMcoin – a majú pravdu?

Share This Post

Na Kryptomagazine nedávno vyšiel krátky článok o chystanej kryptomene od americkej banky JP Morgan. Ide o coin, ktorý (hlavne) vo svojich začiatkoch bude používaný prevažne vo finančnom sektore. Súčasné bankovníctvo je pomalé a zaťažené mnohými reguláciami. Vytvorenie coinu, ktorý by bol krytý dolárom a spĺňal všetky zákony, kt. sa na neho vzťahujú je zaujímavý spôsob, ako konečne dotlačiť internet banking do 21. storočia a znížiť náklady na provoz transakčných systémov.

Na druhej strane tu máme krypto-komunitu, ktorá po oznámení plánov na vytvorenie JPM coinu prešla prakticky do rage módu. Proti JP Morgan sa vzniesla vlna kritiky, ktorá je čiastočne zaslúžená, avšak, ako nadpis tohto článku naznačuje, mňa to úplne nepresvedčilo. Všetky argumenty totiž boli podané z pohľadu takzvaného Bitcoin maximalizmu, s ktorým sa nestotožňujem, prípadné sú ovplyvnené nenávisťou vočí šéfovi banky JP Morgan.

Skvelým prípadom ukážkovej negatívnej reakcie na JPMcoin je tento článok na ccn.com

Banka JP Mogran nepochopila podstatu kryptomien?

Jednou z najčastejších kritík JPMcoinu je fakt, že to v skutočnosti nie je kryptomena. Bohužiaľ, tento argument nemá moc veľkú váhu, keďže slovo kryptomena nemá jeden všeobecne uznávaný význam.

Táto kritika funguje z pohľadu Bitcoin maximalistov, ktorí všetko okrem Bitcoinu považujú za podvod. V tom prípade musím súhlasiť, JPM coin má od kryptomeny ďaleko. Ide skôr o token, ktorý je krytý dolármi. Označenie kryptomena je asi trochu prehnané, ide skôr o stablecoin.

JPMcoin je iba glorifikovaný update informačných systémov

S týmto argumentom súhlasím. Banka JP Morgan prechádza na nový IT systém, ktorý umožní overovať transakcie vo výrazne kratšom čase. Tento upgrade zahŕňa prechod na istú formu decentralizovanej databázy, ktorá by sa dala označiť za blockchain.

Hovoriť však o JPMcoine ako o kryptomene je trochu pritiahnuté za vlasy. JPMcoin je menej kryptomena, než napríklad XRP. Ide o token, ktorý je 1:1 krytý dolármi. Banka JPMorgan vám tento coin vymení za dolár a ak pekne poprosíte, dolár vám vráti späť. Naozaj nevidím žiadny rozdiel medzi súčasným bankingom a moderným JPM „krypto-bankingom“

JPMcoin bude použitý na pranie špinavých peňazí!

Kryptomený sú často kritizované, pretože umožňujú financovanie zločinu a pranie špinavých peňazí. V skutočnosti je to hlúposť. Toto sú problémy spoločnosti. Ľudia si vždy nájdu spôsob, ako „vydrbať“ so systémom, obísť dane a podobne.

Navyše, objem peňazí, ktoré boli preprané cez banky je tak masívny, že sa z toho obyčajnému človeku zatočí hlava. Rôzne „protispoločenské živly“ ako drogoví dealeri zas s obľubou používajú dokonale hotovosť. Takže viniť kryptomeny zo zlých vecí, ktoré sa dejú vo svete, je hlúposť.

Čo sa týka JPMcoinu, rád by som vedel, kde ľudia ako Anthony Pompliano berú istotu, že JPMcoin bude náchylný na pranie špinavých peňazí a financovanie trestnej činnosti.

Momentálne o JPMcoine nevieme prakticky nič a do ostrého spustenia tejto „kryptomeny“ sa ešte určite veľa zmení.

Zlý zlý Jamie Dimon

Nakoniec tu mám jeden postreh. Krypto-komunita je negatívne naladená proti CEO banky JP Morgan. Jamie Dimon v minulosti niekoľkokrát označil Bitcoin za podvod a zhadzoval ho rôznymi zákernými spôsobmi. V roku 2018 sa vyjadril, že svoje predošlé výroky ľutuje. A dnes? V roku 2019 spúšťa vlastnú „kryptomenu“

Veľa ľudí v krypto-komunite (možno aj vy, náš ctený čitateľ?) však ešte stále nestrávilo Jamieho výroky spred roku a pol. Je však dôležité poznamenať, že aj Jamie je iba človek a ľudia robia chyby. Niektoré sú malé a niektoré veľké. Označiť Bitcoin za podvod bola možno najväčšia chyba Jamieho života (uvidíme), ale to naozaj neznamená, že nemôže zmeniť názor!!! A už vôbec to neznamená, že po zmene názoru nemôže vytvoriť „vlastnú“ kryptomenu.

V ideálnom svete banky riadia 100% kompetentní ľudia, ktorí vždy vedia o čom hovoria a robia všetko pre to, aby slúžili svojím zákazníkom. V reálnom svete niečo také nie je možné. Prečo to všetko píšem?

JP Morgan vs. Goldman Sachs

Nuž… Nie je mi úplne jasné, prečo krypto-komunita tak negatívne reagovala na oznámenie vytvorenia JPMcoinu, keď ďalšia veľká americká banka – Goldman Sachs – niečo podobné spravila pred cca pol rokom!

USDC – USD coin – Circle coin – je stablecoin vytvorený spoločnosťou Circle, čo je dcérska firma banky Goldman Sachs. Tento coin má v súčasnosti kapitalizáciu presahujúcu 200 miliónov dolárov a je to veľmi dôležitá súčasť krypto-sveta. UDSC však funguje prakticky rovnako, ako by mal fungovať JPMcoin.

Takže, nie je celý tento hate iba vedľajší efekt nenávisti voči Jamiemu Dimonovi? Ja si myslím, že áno. Som však zvedavý hlavne na váš názor. Napísať ho môžete napríklad do komentárov.

Related Posts

Inflácia v USA spomalila pod 3 %

Spotrebiteľské ceny v USA v júli síce mierne vzrástli,...

Proč Bitcoin roste?

Bitcoin za posledních 24 hodin zaznamenal mírný nárůst, který...

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...