Čo sa to vlastne stalo? Za posledné dva dni, či už akciové trhy alebo kryptomeny zažili vcelku veľký prepad. Má prepojenosť pádu akcií aj na pád krypta? V tomto článku chcem zhrnúť fundament, ako taký, najmä na akciových trhoch a môj názor na prepojenosť s kryptomenami.
Na úvod by som začal dlhodobým fundamentom, ktorý ovplyvňuje a bude ovplyvňovať menové trhy, akcie alebo komodity. Myslím si, že tento prepad nebol spôsobený nečakanou správou ale dlhodobo nahromadeným fundamentom.
Nepretržitý rast
Zamýšľali ste sa niekedy, ako je možné, že trh stále rastie od posledného prepadu, ktorý nastal v rokoch 2007-2009 (S&P 500)? Trh rastie takmer 10 rokov nepretržite a na trhu sa nachádza veľa negatívneho fundamentu, aj keď sa vykazujú dobré ekonomické výsledky. Jedine, že by všetko nebolo dokonalé tak jak je…
Táto korekcia je úplne logická a prirodzená a povieme si prečo. Porovnajme si americkú ekonomiku s tou európskou, resp. politiku Fedu a ECB. Už pár mesiacov sa udivujem nad tým ako je možné, keď Fed zvyšuje úrokové sadzby, že trhy napriek tomu rastú? Tento „údiv“ u mňa stúpol, keď S&P 500 vytvorilo nové HIGH bez akejkoľvek fundamentálnej opory. Z logického hľadiska to nedokážem pochopiť. Je super, že infláciu sa ako tak darí držať pod kontrolou resp. jej cielenie, ale teraz sa pozrieme na iné faktory.
Fundamenty z globálnej ekonomiky
Fed už nejakú dobu zvyšuje úrokové sadzby a zároveň je všetkým známe, že v tom bude pokračovať. Aj preto trh reaguje na tento fud s odľahčením, lebo proste je to cielené a všetci o tom vedia. Nuž, ale nikto sa podľa toho neriadi a potom sa všetci pýtajú, že čo sa deje, keď nastane veľký prepad. Treba si uvedomiť, že akcie sú mega prepákované, takže sú umelo tlačené nahor. Keďže Fed už nejakú dobu sťahuje pomocou nástroja úrokových sadzieb z trhu likviditu, nie je možné, aby trh rástol, pretože ponuka peňazí na investície, úvery klesá a zároveň sa „zvyšuje cena peňazí“.
Olej do ohňa pridáva aj obchodná vojna USA- Čína-EÚ. Obchodná vojna má viac nevýhod pre USA ako výhod. Aj veľkí giganti v S&P 500 exportujú a toto im s odľahčením kladie polená pod nohy. To isté platí pre Čínu a EÚ.
A EÚ? K rekordnému zadĺženiu Grécka a Talianska, resp. krajín PIIGS sa nechcem veľmi vyjadrovať, lebo to asi nepotrebuje komentár. Realita je však taká, že aj keď sa pomaličky do budúcna očakáva pokles ekonomiky, v niektorých krajinách sa to pomaly stáva realitou. V Nemecku sa už vyskytujú známky spomalenia ekonomiky, a minimálne úrokové sadzby sú pre ne nevýhoda a takisto aj slabé Euro. V opačnom prípade tu máme Taliansko a Grécko, ktoré pokračuje v zadlžovaní za „nulové sadzby“ a pre ne je Euro silné. Preto ECB robí takú politiku ako robí. Snaží sa udržať stabilitu za každú cenu. Prvé zvyšovanie úrokových sadzieb má podľa Draghiho nastať (pokiaľ si dobre pamätám) až v druhej polovici 2019. Čo keď kríza nastane skôr? A to teda nastať môže, keďže je na trhoch je veľa prúserov. Ja nehovorím, že sa to stane teraz, zatiaľ sme v zdravej a logickej korekcií, či už v Európe alebo v USA, či v Ázií. Len treba sa na to pomaly pripraviť. Ja sa pýtam, že kam budeme znižovať úrokové sadzby v EÚ, pokiaľ by recesia nastala skôr?
Ďalším strašiakom sú americké dlhopisy, kde o chvíľu 2-ročné dlhopisy budú mať vyšší výnos ako je 10-ročný. Dva roky je pomerne blízka doma a 10 rokov je doba neistá, tak ako je možné, že za istú dobu budem odmenený viac ako za dobu, kde nemôžem vedieť ani predpokladať, čo sa stane?
Migračná kríza, turecká líra, QE atď atď… Je toho veľa, čo nás môže ohroziť, ale keď to raz praskne môže to byť veľké a myslím, si že oveľa väčšie než v 2008.
Dôležitý index PMI je stále nad 50, to znamená, že ekonomická kondícia je výborná, no za posledné mesiace si môžeme všimnúť pokles. Aj to je jeden z reálnych indikátorov spomalenia. Tých grafov, či už pozitívnych alebo negatívnych, ktoré majú pre mňa veľkú výpovednú hodnotu je veľa, lenže to by bolo vážne na dlho.
Zdroj grafu: Bloomberg
V žiadnom prípade tu nechcem strašiť, zatiaľ sa globálnej ekonomike darí, sme len v korekcií z technického hľadiska. Lenže treba pochopiť, že takisto sa vyvíja ekonomický cyklus. Raz sme v expanzií a následne v recesií. Je to proste cyklus ekonomiky, pričom sa nejedná o nič strašné, pokiaľ nevznikne prúser…
Nové HIGH na S&P 500 a rýchly prepad môže naštartovať recesiu, tak ako v minulosti. Ekonomike sa zatiaľ darí, no ako som povedal, recesiu môže spôsobiť čokoľvek, pretože je toho veľa. Aktuálny pokles vnímam ako korekciu. Pre krízu to zatiaľ nie je. Už spomínaný sled udalostí by mohol spôsobiť recesiu, no ja si myslím, že muselo by sa stať ešte niečo väčšie. Tým myslím napr. bankrot banky, resp. problémy s likviditou atď. Zatiaľ v takomto štádiu nie sme. Ešte by som rád dodal, že na oficiálnu recesiu potrebuje trh prekonať nejaké úrovne aj z technického hľadiska.
Aktuálny pád mohol byť ovplyvnený aj nedávnou správou od MMF : Jedným z dôvodom výpredaja na kapitálových trhoch bolo zverejnenie jesenného výhľadu Medzinárodného menového fondu, ktorý znížil odhad rastu globálnej ekonomiky v rokoch 2018 a 2019 na 3,7 percenta a narušil tak dôveru investorov. Ešte v apríli pritom počítal s expanziou vo výške 3,9 percenta.
Prepojenosť s kryptomenami
Môj čisto subjektívny názor na prepojenie možnej krízy a rastom resp. poklesom kryptomien je nasledovný. Živý príklad môžeme vidieť vo Venezuele, kde je neskutočná hyperinflácia a nie je ďaleko od krachu. Z tejto oblasti prichádza veľký príliv do krypta. To však neznamená, že by to bolo v tomto prípade. Nie som prorok ani Jolanda. Možno krypto vystrelí, ale to si nemyslím, aspoň nie teraz.
Takmer vždy, keď nastane recesia resp. kríza, veľa ľudí a investorov sa zbavujú najrizikovejších aktív a presúvajú ich do konzervatívnejších možností. A hlavná nálepka kryptomien a je to pravda, že sú oveľa rizikovejšie ako akcie. Preto očakávam, že do určitej fázy by nastal pokles aj u kryptomien. Hovorím, že do určitého štádia a tým myslím do totálnej paniky. Vysokú nezamestnanosť, chudobu, hyperinfláciu, veľké zadlžovanie a pod. V tomto prípade by ľudia strácali v dôveru v ekonomický systém a pomaly by prechádzali do krypta ako novej „menovej sústavy“. Toto isté sa deje teraz vo Venezuele.
Je to téma, na ktorú sa dá veľa diskutovať, veľa špekulovať. Nemám priestor na to, aby som ostatné dôležité faktory spomenul. Niektoré veci sú podložené faktami, iné sú len domnienky. Ako som povedal, ekonomike sa zatiaľ nachádza v dobrej kondícií, no pre vznik silnej recesie by sa muselo stať niečo veľké. Netreba však zabúdať na fundamenty okolo, ktoré ju môžu vyvolať. Je to len otázka času. Snažil som sa popísať môj stručný pohľad, je to téma, o ktorej sa dá vážne veľa písať a rozprávať.