[NÁVOD] MetaMask – Jednoduchý způsob investování do ICO

Share This Post

Naprostá většina ICO běží na blockchainu ETH. Jedním z nejjednodušších způsobů, jak se ICO účastnit, je použití Metamask rozšíření pro prohlížeče. Díky tomuto addonu můžete jednoduše nakupovat různá ICO. Metamask také umožňuje přístup k decentralizovaným aplikacím na ETH blockchainu.

Co je Metamask?

Metamask je rozšíření do webových prohlížečů Chrome, Firefox, Brave a Opera. Díky instalaci tohoto rozšíření do webového prohlížeče získáte možnost připojit se na blockchain ETH a získáte tak přístup na ETH stránky a decentralizované aplikace.

V tomto návodu jde ovšem primárně o to vysvětlit, jak používat Metamask pro nákup ICO. Přehledně si projdeme krok za krokem.

  • Jak Metamask nainstalovat?
  • Jak si vytvořit nový účet?
  • Jak používat Metamask?
  • Pár rad, na co nezapomenout při ICO

Instalace Metamasku

Ačkoliv je Metamask pro více prohlížečů, tak tento návod je specificky pro Google Chrome.

1. Nejprve jděte na stránky Metamask, kde si zvolíte možnost „Get Chrome extension“.

2. Tento krok vás odvede na stránky obchodu Google Chrome, kde si zvolíte možnost „Přidat do Chromu“.

3. Poté začne automatická instalace addonu Metamask a po chvilce se vám v právém horním rohu objeví ikona lišky, která značí, že máte přidané toto rozšíření a můžete začít Metamask používat.

Vytvoření nového účtu

Metamaska funguje také jako peněženka pro ETH a ERC20 tokeny. Díky tomu je vhodná pro nákupy ICO. V tuto chvíli máme nainstalované rozšíření do Chrome a teď se podíváme na to, jak si vytvořit novou peněženku (účet).

1. Nejprve klikněte na ikonku Metamask v pravém horním rohu a rozšíření vám nabídne informace o podmínkách užívání (Terms of use), kde musíte nejprve scrollovat úplně dolů a pak můžete dát „Accept“. Poté se ještě objeví okénka s novinkami a zpráva o stavu vývoje Metamask – obojí klikněte Accept.

2. Následně se dostanete do části, kde je nutné vytvořit si heslo. Použijte bezpečné heslo a to si také bezpečně uložte. Metamask heslo nejde jednoduše obnovit, takže tomu raději věnujte čas. Heslo musíte napsat dvakrát pro potvrzení.

3. Po vytvoření hesla se vám úkaže 12 klíčových slov, která si někde uchovejte. Je to jediný způsob, jak obnovit účet, pokud zapomenete heslo, nebo pokud vám někdo ukradne zařízení, na kterém máte tento účet vytvořen. Osobně používám Keepass, což je šifrovaná databáze hesel v počítači a samozřejmě si také těchto 12 slov vytiskněte a bezpečně uložte. Poté klikněte na „I´ve copied it somewhere safe“.

Používaní Metamask

Nyní máte založenou vlastní peněženku. V následující sekci si vysvětlíme uživatelské rozhraní a jak si na metamasku nahrát ETH. Po úspěšném vytvoření hesla a uložení seedových slov se dostanete do uživatelského rozhraní Metamask. Zde je k vidění několik základních bodů.

1 – Značí, ke které síti jste připojení. ETH blockchain má několik testovacích sítí a pokud chcete pracovat s reálným ETH, musíte být vždy připojeni k „Main Network“.
2 – Metamaska umožňuje vytvoření více Accountů v rámci jednoho hesla.
– Zde vidíte svůj počet ETH a přepočet na dolary podle aktuálního kurzu.
4 – Zde je možnost „BUY“ nakoupit ETH tokeny přímo z Coinbase, ale ETH si můžete poslat na peněženku odkudkoliv chcete.
5 – SEND – Odtud posíláte ETH na jiné adresy.
6 – Historie vašich transakcí.

Nabití účtu etherem

Dalším krokem je nahrání a následné posílání etheru do Metamask .

1. Pokud chcete nahrát ETH do Metamask, tak musíte nejprve kliknout na 3 tečky vedle políčka „Account“. Zde se Vám zobrazí výběr několika možností a jednou z nich je „Copy Adress to Clipboard“. To znamená, že se vám zkopíruje vaše ETH adresa. Na tuto možnost kliknete a pak si z burzy již pošlete peníze na Metamask peněženku. Adresa vypadá např. takto: 0x7842fd90de47163b90C26a92f57A88dB272B2bB8

Jsou zde ještě další možnosti jako „View on Etherscan“, kdy se vám zobrazí detaily vaší peněženky na prohlížeči ETH blockchainu, „Show QR code“, což je vaše adresa ve formě QR kódu a nakonec „Export private Key“, což vám vytvoří soubor s privátním klíčem k peněžence.

  1.  Poté, co si zkopírujete adresu, tak můžete odkudkoliv poslat ETH na tuto adresu a v rozhraní od 2 do 15 minut (záleží na vytížení sítě) vám přijde vaše ETH.
  2. To se Vám pak zobrazí přímo v Metamask (Bod 3 v přehledu uživatelského rozhraní).

Posílání ETH

V tuto chvíli už máte v Metamask nahráno ETH a nyní se dostáváme k nejdůležitějšímu bodu, kterým je posílání etheru.

1. Nejprve kliknete na tlačítko Send.

2. Na následující obrazovce vložíte adresu, kam chcete ETH posílat do kolonky „Recipient Adress“. Hned pod ní máte kolonku „Amount“ a zde vyplníte množství ETH, které chcete poslat. Po zkontrolování, že odesíláte na správnou adresu správné množství ETH, kliknete na „NEXT“.

3. Poté se vám již zobrazí finální obrazovka k odeslání ETH. Zde je pro investory do ICO několik důležitých bodů. 1.BOD – GAS limit je maximální počet jednotek GAS (interní jednotka platby v rámci ETH sítě, která se platí v ETH), které je uživatel za transakci ochoten zaplatit. 2.BOD – GAS price je cena za jeden Gas (Z těchto dvou čísel se pak vypočítá celkový poplatek. 3.BOD Max Transaction Fee je kalkulace kolik maximálně zaplatíte za provedení transakce. Po kontrole těchto hodnot (Většinou se nechávají původní hodnoty) můžete kliknout na 4. „Submit“ a tím transakci odešlete.

4. A tím máte hotovo. Pak už se vám zobrazí samotná transakce.

Pár poznámek na závěr

Ještě bych přidal pár poznámek na závěr. Metamaska je vhodná nejen pro nákupy ICO (často bývá integrována se samotným ICO), ale také na používání decentralizovaných burz a aplikací na ETH síti.

Každé ICO má svoje specifické rysy, takže si vždy musíte nastudovat, jak to konkrétně provést. ICO na ETH blockchainu fungují často podobně. Dostanete adresu, kam máte poslat ETH a na vaší adresu, ze které jste ETH odeslali, vám přijdou tokeny daného ICO (ty si pak jednoduše můžete zobrazit pomocí funkce „View account on Etherscan).

U ICO někdy bývá potřeba nastavit specifický GAS limit a GAS price a Metamask jednoduše dovoluje tyto hodnoty nastavit. Existují ICO, která se vyprodají během minut i vteřin a tam je důležité jednat rychle a to Metamask umožňuje. Další věcí je, že čím více zaplatíte GASu, tak tím rychleji síť vaší transakci zpracuje, tím můžete získat výhodu nad jinými investory. Většina ICO ovšem nastavuje maximální limity GASu, aby nevznikly tzv. GAS WARS, kdy se uživatelé přeplácejí a poplatky se pak mohou vyhnat do neuvěřitelných hodnot. Dejte si také pozor, abyste nepřekročili povolené limity GAS, jinak vás mohou z ICO vyřadit.

Metamasku osobně používám jako tranzitní peněženku na nákupy ICO, decentralizované aplikace a obchodování na decentralizovaných burzách, ale jinak se stále vyplatí tokeny ukládat na bezpečné hardware peněženky.

Related Posts

ETH ETF byly schváleny, ale Gary Gensler pro ně nehlasoval

Komise pro cenné papíry a burzu Spojených států (SEC)...

Tom Lee – Cena bitcoinu na 150 000 USD v roce 2024

Bitcoin je na dobré cestě k dosažení 150 000...

Ethereum ETF potvrzeno?

Uprostřed rostoucích spekulací o možném schválení burzovně obchodovaného fondu...

Vitalik Buterin zdůrazňuje rizika AI uprostřed otřesů ve vedení OpenAI

Spoluzakladatel Etherea Vitalik Buterin se podělil o svůj pohled...

Kraken zvažuje odstranění USDT v Evropě kvůli novým předpisům

Kryptoburza Kraken zvažuje odstranění podpory pro stablecoin Tether v...

Tether razil další 1 miliardu dolarů – naposledy pomohl bitcoinu vyšplhat se na 73 tisíc dolarů

Tether (USDT), největší stablecoin na světě, vytěžil další 1...