MMF: Zákaz kryptoaktív nemusí byť z dlhodobého hľadiska účinný

Share This Post

Zdá sa, že Medzinárodný menový fond (MMF) zaujíma v poslednej dobe ku  kryptomenám oveľa rozvážnejší prístup.

Rétorika MMF smerom ku kryptomenám sa mení

Vo svojom blogovom príspevku z 22. júna tento globálny veriteľ diskutoval o potenciálnej účinnosti zákazu kryptoaktív a vyzval k ústretovejšiemu prístupu k ich správe. Pri pohľade na región Latinskej Ameriky a Karibiku (LAC) MMF vyzdvihol pokrok, ktorý krajiny ako Bahamy, Brazília či Jamajka dosiahli. Uviedol, že práve krajiny LAC vedú v prijímaní kryptoaktív. Niekoľko krajín už (s cieľom zvýšiť finančnú inklúziu, posilniť platobné systémy a znížiť náklady na cezhraničné prevody) zaviedlo CBDC.

Podľa MMF podnietili dopyt po kryptoaktivách ich potenciálne výhody, vrátane ochrany pred ekonomickou nestabilitou a lepšieho finančného začlenenia. Aj napriek tomuto rastu však varoval, že prijatie kryptoaktív so sebou nesie aj výzvy a riziká. Uviedol, že zvláštnemu riziku čelia krajiny s historicky nestabilnou situáciou, nízkou inštitucionálnou dôveryhodnosťou a korupciou.

V príspevku potom MMF poukázal na riziká spojené s prijatím kryptoaktív, ako je Bitcoin. Ich prijatie ako prostriedku zmeny totiž nemusí byť všeobecne rozšírené.

Salvadorská skúsenosť s Bitcoinom naznačuje, že existujú riziká spojené s prijatím “nekrytých” kryptoaktív. Tých, ktoré sa pri tvorbe hodnoty spoliehajú skôr na ponuku a dopyt než na nejaké aktívum a ktoré podliehajú značnej volatilite cien, aj keď sú výslovne podporované vládou.

Napriek načrtnutým rizikám MMF uznal potenciálne prínosy kryptomien. Zdôraznil však (z hľadiska účinného riadenia rizík) význam regulácie a politických rámcov šitých na mieru.

Hoci niekoľko krajín kryptoaktíva vzhľadom na ich riziká úplne zakázalo, tento prístup nemusí byť z dlhodobého hľadiska účinný. Namiesto toho by sa mali zamerať na riešenie hnacích síl dopytu po kryptoaktívach, vrátane neuspokojených potrieb občanov v oblasti digitálnych platieb, a na zvýšenie transparentnosti, a to zaznamenávaním transakcií s kryptoaktívami do národných štatistík.

Záver

Tento blogový príspevok MMF nadväzuje na jeho predchádzajúci post o účinných politikách pre kryptoaktíva. Vo februárovej správe s pokynmi sa jeho autori obrátili na členské krajiny ohľadom dôležitosti vhodnej politickej reakcie na kryptoaktíva s argumentom, že „nerobiť nič je neudržateľné, pretože kryptoaktíva sa môžu aj naďalej vyvíjať“. A to napriek nedávnym nie príliš pozitívnym udalostiam v kryptomenovom odvetví.

Meniaci sa postoj MMF ku kryptoaktívam odráža jeho uznanie významu regulácie a politických rámcov prispôsobených tomuto sektoru. Tento posun nám tiež naznačuje pokrok pre odvetvie digitálnych mien ako celku.

Related Posts

Aktuálna bitcoinová rally je iná. Zdá sa, že FOMO a YOLO sú späť

BTC sa nedávno dotkol 45 000 dolárov. Stalo sa...

JPMorgan: Krypto je pro zločince

Zastánci kryptoměn na sociální síti X poukázali na pokrytectví...

Michael Jackson na blockchainu a herní trendy Web3 v roce 2024

V tomto článku se dozvíte, jak se první nahrávka...

Bitcoinový těžař Phoenix vzrostl o 50 % po IPO v Abu Dhabi za 371 milionů dolarů

Společnost Phoenix Group zabývající se těžbou kryptoměn zahájila obchodování...