Monero síť prošla hard-forkem – Co je nového?

0

Před dvěma týdny jsme psali o fiasku spojeném s plánovaným přechodem na nový mining algoritmus, který má zajistit rezistenci Monera vůči ASIC minerům. Na konci listopadu jsme se konečně dočkali a hard-fork je za námi. Procesory minerů už luští nové RandomX hashe a síť je stabilní.

Hard-fork jste tentokrát mohli sledovat i na LIVE streamu pracovní skupiny Monera. Samotný fork se udál v 58. minutě streamu.

O decentralizaci a RandomX

Tento hard-fork prakticky nepřinesl nic jiného, pouze změnu těžebního algoritmu. Nový RandomX je zaměřen na používání velkého množství operační paměti a spouštění náhodných sekvencí zdrojového kódu. Cílem tohoto algoritmu je odradit výrobce ASIC minerů.

Vývojáři Monera věří, že ASICy způsobují centralizaci sítě, protože pouze malé množství velkých firem je schopno je vyrobit. Profesionální těžaři tak mají velkou výhodu oproti menším minerům.

Může vás zajímat: Těžba Monera není profitabilní – Zvyšuje se nebezpečí 51% útoku

RandomX je optimalizován pro těžbu na procesorech (CPU). Pokud byste chtěli Monero těžit pomocí grafických karet, možná budete mít problém. Vývojáři se tímto krokem pokoušejí ještě více podpořit decentralizaci těžby XMR.

Je však otázkou, zda je tento přístup dobrý nápad. Známé osobnosti ve světě kryptoměn jako Bran Cohen a Vitalik Buterin o tom nejsou přesvědčeni. Tvrdí, že je pouze otázkou času, než se výrobcům ASICů podaří vyrobit zařízení vhodné pro těžbu RandomX, a Monero je tak odsouzeno k nekonečnému forkování. A zbytečné hard-forky mohou být problém, jak jsme se přesvědčili před dvěma týdny:

Hard-fork Monera se blíží a vy jste si možná stáhli malware

Moneru se navzdory všemu daří: Počet transakcí kryptoměny Monero na novém ATH

avatar
  Subscribe  
Upozornit na