[NÁVOD] IDEX – Největší decentralizovaná burza

2

Decentralizované burzy jsou stále nedostatkové zboží. Naprostá většina burz je stále centralizovaných a uživatelé tak nemají své peníze pod kontrolou. IDEX je momentálně tou největší decentralizovanou burzou v kryptosvětě. Funguje na ETH smart kontraktech a můžete na něm možné obchodovat ERC20 tokeny. Dnes se podíváme, jak se IDEX používá s Metamask. 

Přihlášení na IDEX

K následujícímu návodu potřebujete mít v prohlížeči nainstalovaný plugin Metamask (Návod na používání Metamask). Existují i další způsoby přihlášení, ale tenhle je uživatelsky velmi příjemný a relativně bezpečný.

 1. Nejprve se tedy přihlásíme na IDEX. Nezapomeňte si adresu uložit a pokaždé zkontrolovat, abyste nenarazili na podvodníky. Zde vidíte obchodovací rozhraní a první krok povede k tlačítku „Unlock Wallet“. 
 2. Nyní je již nutné být přihlášen také na Metamask, abyste si mohli peněženku odemknout pro IDEX. Zde označíte možnost „Software wallet (Metamask…)“ a následně kliknete na „Unlock Software Wallet“. Na obrázcích je nastaven noční mód, defaultně má IDEX bíle pozadí. 
 3. Po odemčení Metamasky (vše se provede automaticky) vás systém vrátí na hlavní obrazovku. Ale již se změní horní menu, jak si můžete všimnout. Následně klikněte na „Balances“. A poté „Full Balances“. 

 

Nahrání ETH

 1. Poté co kliknete na „Full Balances“, tak se vám objeví seznam všech tokenů, které jsou na IDEXu. V tuto chvíli máte na IDEX již přihlášenou svou peněženku. Následně klikněte na „Hide zero balances“. Tento krok je pro přehlednost, protože se opravdu nejde orientovat ve stovkách tokenů. Tím se vám zobrazí pouze mince, které máte na Metamask. 
 2. V tuto chvíli musíte mít na peněžence ETH. Nejen, aby se vám zobrazilo, ale i pro následující kroky. 1. ukazuje počet ETH ve vaší Metamask. 2. Ukazuje počet ETH ve smart kontraktu burzy IDEX. 3. je Deposit, na který musíte kliknout, abyste na IDEX nahráli své ETH a mohli s ním disponovat při nákupech a prodejích. 
 3. Zde se vám objeví tabulka na uložení ETH na IDEX. Je zde několik věcí, tak si je rovnou vysvětlíme. 1. „Send entire balance“ znamená, že pokud na tuto možnost kliknete, pošle se všechno ETH, které máte. 2. Zde si nastavujete, kolik ETH chcete poslat. 3. Cena Gasu, za kterou operaci provedete (To nechte být, jedině, že by byla hodně vytížená síť a vy jste chtěli převod udělat rychle – čím vyšší cena, tím rychlejší transakce). 4. je kalkulace poplatku za tuto operaci. 5. po vyplnění množství ETH kliknete na „Deposit“ a tím se vám ETH uloží na IDEX. (Poznámka: Vždy si nechte dostatečné množství ETH v Metamask na placení poplatků za operace)
 4. Poté se IDEX ještě ujistí, zda chcete ETH opravdu uložit. Zde kliknete na „Confirm“. Je zde ještě zpráva, že minimální vytvořená pozice na trhu musí být 0.15ETH a minimální nákup či prodej je 0.05 ETH. 
 5. Po potvrzení se již automaticky spustí Metamask a nabídne vám možnost provést transakci (pamatujte, že IDEX je decentralizovaná burza, a tudíž vše probíhá na smart kontraktu, a proto se musí platit poplatky za transakce). Zde si můžete nastavit cenu GAS a GAS Limit (pokud je nastavíte moc nízko, transakce se neprovede, nebo potrvá déle). Následně kliknete na „Submit“. 
 6. Poté se vám objeví hláška, která říká, že máte počkat, než se tato transakce dokončí. Můžete ji sledovat buď v Metamask, anebo v kolonce Balance History. 

Nákup Tokenů

 1. Nyní jste nahráli ETH na IDEX. Zkontrolujte si, zdali se opravdu připsala částka do vašeho IDEX Balance pod záložkou „Balances“. Pokud máte ETH připsáno, můžete jít vesele obchodovat. 
 2. Kliknete na záložku „Exchange“, což vás odvede do obchodovacího rozhraní. Následně si vyberete token, který chcete nakoupit. Zde jsem zvolil GoToken (Gonetwork – nedávno skončené ICO). 
 3. Poté scrollujete níže, kde uvidíte klasické burzovní rozhraní se standardními možnostmi. Zde si jako na každé jiné burze nastavíte, kolik chcete kupovat a za jakou cenu. Následně kliknete na „Buy“ a automaticky vám vyskočí okénko Metamask a nabídne vám možnost transakci podepsat. Následně kliknete na „Sign“ a tím se nákup provede. 
 4. Poté by vám měla ukázat zpráva, že nákup proběhl úspěšně. 

Výběr tokenů

 1. Tímto se již blížíme ke konci. Opět se vrátíme do záložky „Balances“ a podzáložky „Full Balances“. Zde již budou připsány nakoupené tokeny. Následně kliknete na „Withdraw“, což je možnost pro výběr tokenů rovnou do Metamask. Je zde také možnost „Transfer“, kde si můžete tokeny poslat rovnou na jinou ETH peněženku dle výběru. 
 2. Následně se vám opět objeví tabulka, kolik chcete vybrat tokenů. Až napíšete množství, tak kliknete na „Withdraw“. 
 3. Následně vás ještě IDEX poprosí o potvrzení a kliknete „Confirm“ a poté vám již nabídne Metamask podepsání této transakce, kde kliknete „Sign“. 
 4. Pod záložkou „Balance history“ se pak můžete podívat, že transakce běží a v následujících minutách se vám připíše na vaší Metamask. 
 5. A tím je celý proces hotov. Nakonec si ještě můžete zkontrolovat, zdali se tokeny opravdu připsaly. Nejprve si otevřete Metamask a kliknete na tři tečky a potom dáte možnost „View account on Etherscan“. 
 6. To vás odvede na stránky Etherscan, kde si můžete jednoduše zobrazit tokeny, které máte připsané k vaší Metamask ETH adrese. 
 7. Nakonec se nikdy v rámci udržování bezpečnosti nezapomeňte z IDEXu odhlásit. Kliknete na panáčka a poté „Sign out“ a tím je celý proces zakončen a máme hotovo!

Poznámky na závěr

IDEX je náročnější na používání a není pro úplné nováčky. Rozhodně pomůže znalost, jak funguje ETH, aby člověk chápal, co to vlastně je ta decentralizovaná burza.

IDEX je náročnější na poplatky, takže se nevyplatí úplně na klasické obchodování. Nicméně má jednu zásadní výhodu a tou je fakt, že okamžitě přidává tokeny po odemčení po ICO. Někdy se tak může stát, že než token přijde na centralizované burzy, prodává se buď za dobrou cenu vzhledem k ICO, anebo dokonce i pod cenou ICO.

Pokud se na vás nedostalo při ICO, máte ještě šanci token sehnat krátce po vydání za rozumné ceny. Osobně se mi takto podařilo pod cenou z ICO například nakoupit tokeny Pundix, které po přidání na centralizované burzy vyletěly mnohonásobně na ceně.

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Adam Klaci Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
laci
Člen
laci

Dakujem za navod na burzu idex mozte napisat recenziu na ddex.io myslim ze sa jedna o kvalitnu decentralizovanu burzu