(Názor) Svět kryptoměn je nejistý a je potřeba se s tím smířit

Share This Post

Bitcoin se odrazil ode dna. A většina kryptotrhu jej pomalu následuje. Opět jsme svědky toho, jak se kryptoprostor vyrovnává s novou situací. Trochu mi to připomíná rčení, kdy se tonoucí stébla chytá. Není to kvůli tomu, že bychom se doopravdy topili, má to jiný důvod. Každý se snaží najít vysvětlení toho, proč se zrovna teď situace obrátila.

Pravda může být schovaná

Na jedné straně máme příjemný vzestup trhu a na druhé straně zase nemáme informace, proč tomu tak je právě teď. A mnohá média začala spekulovat o tom, proč BTC roste. Velkou pozornost si získala stanice CNBC, která pravidelně informuje o trhu s kryptoměnami.

CNBC přišlo s vysvětlením, proč nyní trh roste. Údajně se jedná o tři faktory. V první řadě to jsou spekulace kolem ETF (Exchange-traded fund). Hned za tím následuje informace o tom, že velcí hráči se chystají vstoupit do kryptoměn a nakonec také tvorba webu 3.0. Je pravda, že všechny tyto zprávy jsou pozitivní a do budoucna zlepšují výhled kryptoměn. Je také pravda, že všechny tyto zprávy jsou již staré. Celá komunita o nich věděla dlouhou dobu.

Fakt, že CNBC je vydává za důvod, proč začal BTC stoupat vzhůru, je prostě nesmysl. Na tomto příkladu je krásně vidět, jak lidé pracují s informacemi. Pokud by na takovéto reportáži někdo zakládal svá rozhodnutí v rámci obchodování, tak zákonitě udělá chybu. Lidé totiž obecně potřebují nějaká vysvětlení a málokdo se spokojí s tím, že něco prostě není jisté.

Vím, že nic nevím

Tato známá Sókratova věta je základem celého problému. Málokdo si je ochoten přiznat, že prostě neví. Finanční trhy budou natolik komplikované, že prosté odpovědi nemusí stačit. A jedna z věcí, která je v kryptosvětě jistá, je nestabilita. Může se stát opravdu téměř cokoliv.

Proč citovat Sókrata? Protože on chápal, že nevědomost je v pořádku. Nikdo neví vše. A touha po odpovědích může vést k chybným rozhodnutím (jako právě Sókratova poprava za údajné popírání bohů). Investor do kryptoměn může jednoduše sklouznout k tomu, že bude hledat a věřit takovým informacím (obzvláště těm pozitivním). Jenže z toho stejně lehce může vzejít ohromná chyba, pokud nebudou informace správné. Trhy jsou opravdu neuvěřitelně komplexní systémy, které ovlivňuje ohromné množství faktorů. A k tomu jsou taktiky a strategie. Když má totiž investor dobrou strategii, tak se nebude muset spoléhat na jednotlivé informace.

Tím samozřejmě nechci říct, že informace jsou k ničemu. To rozhodně ne. Jen je potřeba je opravdu dobře třídit, chápat a umět se v nich orientovat.

Budoucnost nikdo nevidí

Jedna z prvních věcí, co jsem se v kryptoprostoru naučil, byla, že budoucnost je vždy nejistá. Nádherné projekty umíraly v zapomnění, zatímco Bitconnect si vesele prosperoval. Nedávalo to smysl. A pak jsem narazil na jednu opravdu důležitou radu. Nikdo neví, co se stane. Nikdo nevidí do budoucnosti. Ale pokud již chcete předvídat budoucnost, nesmíte se ptát, co se stane, ale co je pravděpodobné (a na tom zakládat svou strategii).

A to opravdu hodně pomáhá. Vysvětlím to na příkladu s ICOs. Na první pohled může mnoho projektů vypadat krásně. Jenže je pravděpodobné, že uspějí spíše ty, které mají lepší tým. Proto neztrácím čas s projekty, které se nemohou pochlubit dobrým týmem (i když mají třeba dobrý nápad).

Také můžu narazit na nádherný projekt, který bude mít ty nejlepší předpoklady uspět. A do toho projektu můžu investovat všechen svůj kapitál. A ačkoliv to bude založeno na rozumných předpokladech, stále se jedná o to, že je pouze pravděpodobné, že tento projekt uspěje. A pokud budu mít jediného favorita, je to daleko více gambling než investování. Proto je dobré mít pořádnou strategii a minimalizovat možnost katastrofálního krachu.

Svět kryptoměn je opravdu nejistý. A je v pořádku něco nevědět. Je ovšem důležité být si této neznalosti vědom.

Related Posts

ETH ETF byly schváleny, ale Gary Gensler pro ně nehlasoval

Komise pro cenné papíry a burzu Spojených států (SEC)...

Tom Lee – Cena bitcoinu na 150 000 USD v roce 2024

Bitcoin je na dobré cestě k dosažení 150 000...

Ethereum ETF potvrzeno?

Uprostřed rostoucích spekulací o možném schválení burzovně obchodovaného fondu...

Vitalik Buterin zdůrazňuje rizika AI uprostřed otřesů ve vedení OpenAI

Spoluzakladatel Etherea Vitalik Buterin se podělil o svůj pohled...

Kraken zvažuje odstranění USDT v Evropě kvůli novým předpisům

Kryptoburza Kraken zvažuje odstranění podpory pro stablecoin Tether v...

Tether razil další 1 miliardu dolarů – naposledy pomohl bitcoinu vyšplhat se na 73 tisíc dolarů

Tether (USDT), největší stablecoin na světě, vytěžil další 1...