Nejlepší hardware na těžbu kryptoměn – GPU, CPU i ASICy

Share This Post

Těžba kryptoměn je na jednu stranu velmi jednoduchá záležitost. Prostě si pořídíte těžební zařízení, zapojíte ho do elektřiny a připojíte jej k internetu. Následně vám ve zkratce toto zařízení začne “vyrábět“ kryptoměny. Na druhou stranu je ale velký rozdíl, když se někdo chce věnovat těžbě jen pro zábavu, a když ji chce dělat jako business. Ve druhém případě je určitě nutné si pečlivě vybrat, na čem bude člověk těžit. V dnešní době se dá těžit skoro na všem – na stolním počítači, notebooku, tabletu, mobilu nebo i samotném HDD. Je také možné se podívat po více specializovaných zařízeních jako např. ASIC.

Grafická karta

Těžba na grafických kartách je jednou z nejrozšířenějších metod těžby kryptoměn. Sestavíte si počítač s jednou a více grafickými kartami, nainstalujete operační systém, zapnete program na těžbu, nastavíte parametry a těžíte. První, co si musíte vybrat, je to, zda chcete těžit na grafických kartách s čipem AMD nebo nVidia. AMD mají dlouhodobě levnější cenu za jeden MH/s (v případě těžby Etherea). Oproti tomu nVidia mají nižší spotřebu na MH/s. Při klesajícím trhu, jako byl například trh v letech 2018-2019, měly nVidie větší zisky. V rostoucím trendu, jako tomu bylo například v roce 2013 nebo 2017, měly AMD ziskovost větší o 20–35 %. V dnešní době z AMD vychází nejlépe RX5700XT. Z nVidií zase 1660Ti a 2080Ti. Před pár týdny přišla na trh nová generace 3000 a především nVidia 3080 má velmi zajímavé výsledky. Nicméně proti rok staré RX5700XT má stále dražší cenu za MH/s (u těžby Etherea).

Roli hraje i to, kolik dáte grafických karet do jedné sestavy. V případě použití klasické základní desky je maximální počet 6 nebo 7 kusů. Do specializovaných rack desek jich můžete dát klidně 8. V případě použití  základní desky určené pro těžbu je možné i 12, 13 a 18. Rozhodně bych pak nešetřil ani na procesoru, protože pokud byste se rozhodli přejít z Etherea třeba na Grin, tak u nejlevnějších procesorů budete mít problém udržet stabilní výkon. A pokud se vám stane, že se sestava zasekne například kvůli výkyvu v napájení ze zdroje, tak vám v tu chvíli netěží všechny karty v daném stroji. Proto bych se spíše přikláněl k 6 nebo 8 kartám.

ASIC

Náš první ASIC byl Antminer S1. Kupovali jsme ho v úplně první várce prodejů a jeli si pro něj rovnou na celnici, abychom mohli co nejdříve těžit. Výkon byl oproti grafickým kartám neuvěřitelný a spotřeba hodně nízká. Jediný problém byl, že stejný nápad mělo docela hodně lidí, a obtížnost těžby tak raketově rostla. Jinými slovy jsme dostávali každý den výrazně méně bitcoinů než den předchozí. Kdybychom ho zapojili o týden později, nikdy by se nám jeho cena nevrátila. 

V dnešní době se pro těžbu Bitcoinu používá především Bitmain Antminer S19/Pro a MicroBT Whatsminer M30S++. Extrémně důležité je mít velmi levnou elektrickou energii a velmi efektivní vzduchotechniku. Také je nutné zamezit jakýmkoliv ztrátám při přenosu elektřiny, například z důvodu slabých kabelů ke zdrojům. Výhodou ASIC zařízení je potom i to, že kladou vysoký důraz na uživatelskou přívětivost. Proto je velice jednoduché je zapojit a rozběhat. Problém nastane, když budete chtít změnit jejich parametry a například snížit spotřebu nebo zvýšit výkon. Tato změna už tak jednoduchá není. Vyžaduje totiž mnohem vyšší míru znalostí a například Bitmain se dlouhodobě snaží co nejvíce těmto změnám zamezit. Také je nutné zmínit, že asiky jsou značně hlučné.

FPGA

Neboli programovatelné hradlové pole. Zde máte dvě možnosti. První je se vydat cestou hotového řešení například v podobě Imperium F2 nebo Blackminer F1+. To se chová velmi podobně jako ASIC zařízení. Druhá možnost je, že si postavíte serverové řešení, například z Xilinix Alveo U200 Bittware CVP-13. Zde už úplně neplatí to, že si těžební software jednoduše stáhnete z internetu, protože ho je dost poskromnu a abyste dlouhodobě dokázali tento typ těžby provozovat, musíte mít docela vysokou úroveň znalostí dané problematiky. A programátoři FPGA jsou opravdu velmi drahá záležitost. 

Procesory

Těžba na procesorech začala dávat větší smysl, když Monero přešlo na RandomX v říjnu 2019. Zde vládnou především procesory AMD. A nejlepší možnosti je AMD EPYC 7742 (cena 190 000 Kč), který má výkon okolo 43 000 h/s a spotřebu 225W. Druhou možností je AMD Ryzen Threadripper 3970X (cena 50 000 Kč) s výkonem 29 000 h/s a spotřebou 200W. V neposlední řadě pak můžete využít například AMD Ryzen 5 3600 (cena 5 500 Kč) s výkonem 7 200 h/s a spotřebou 95W. Poslední výše zmíněný dává smysl do klasické těžební sestavy s grafickými kartami. Výkony berte s rezervou, záleží totiž na více faktorech. 

Rád bych vás společně s našim těžebním týmem pozval na unikátní webinář o ziskové těžbě kryptoměn, kde se dozvíte vše o aktuálním těžebním know-how. ZDE se můžete zaregistrovat!

Ing. Michal Bezvoda
Zakladatel a spolumajitel Starmine holdingu
Spolumajitel a technický ředitel 10x laboratory

Related Posts

Zakladatel Binance by měl být uvězněn na 36 měsíců, tvrdí američtí žalobci

Zatímco se úřady Spojených států chystají 30. dubna udělit...

Bitcoinové velryby odmítají prodávat, zatímco cena BTC se zbavuje „euforie“

Bitcoinu 16. dubna hrozila nová místní minima, protože investoři...

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...