Německá prokuratura viní šéfa Volkswagenu z manipulace s akciovým trhem

Share This Post

Německá prokuratura obvinila šéfa koncernu Volkswagen Herberta Diesse a další dvě osoby z manipulace s akciovým trhem v souvislosti s emisním skandálem, který vyšel na povrch v roce 2015. Obviněn byl i bývalý šéf koncernu Martin Winterkorn a také předseda dozorčí rady Hans Dieter Pötsche. Dle prokuratury obvinění záměrně neposkytli investorům včasné informace o finančních důsledcích emisního skandálu.

Koncern obvinění odmítá

„V rozporu se svou zákonnou povinností záměrně informovali kapitálový trh o rozsáhlých finančních závazcích koncernu plynoucích z takzvaného dieselového skandálu příliš pozdě, čímž protiprávně ovlivnili cenu akcií podniku na burze,“ uvedla prokuratura v Braunschweigu.

Koncern Volkaswagen samozřejmě všechna obvinění odmítá. V koncernu je za právní otázky zodpovědná Hiltrud Dorothea Wernerová a ta uvedla, že Volkswagen tuto záležitost téměř čtyři roky pečlivě prošetřoval za pomoci externích právních odborníků. Výsledek vyšetřování je podle nich jasný a všechna vznesená obvinění jsou nepravdivá a nepodložená.

Diess podle svých právníků může nadále plnit své povinnosti ve funkci šéfa koncernu, jehož součástí je i česká Škoda Auto. Jeho právní zástupci zároveň uvedli, že se bude obvinění bránit všemi právními prostředky. Dále upozorňují veřejnost, že Diess do Volkswagenu nastoupil až v červenci 2015 a v té době tedy nemohl předvídat dopady skandálu na trh s akciemi společnosti.

Ztráty akciového trhu

Volkswagen americké úřady v roce 2015 obvinily z falšování výsledků měření v jejich autech s naftovými motory. Koncern po tvrdém tlaku nakonec v září téhož roku přiznal, že zhruba do 11 milionů naftových aut po celém světě nainstaloval software umožňující manipulovat s testy emisí oxidů dusíku. Akcie podniku vzápětí po odhalení tohoto skandálu oslabily až o 37 %. Investoři z této tvrdé ztráty obviňují společnost a požadují odškodné.

Jakmile skandál vyšel na povrch, tak Winterkorn odstoupil z funkce šéfa podniku. Pötsch byl v době skandálu finančním ředitelem, ale už před vypuknutím aféry byl navržen do čela dozorčí rady. V říjnu 2015 byl do této funkce zvolen a zároveň opustil post finančního ředitele.

Co číst dále?

Analýza komodity stříbro – Stříbro má po korekci a už zase pěkně posiluje

Related Posts

Prodejci Bitcoinu čekají v zóně 88 000–90 000 USD — dochází rally dech?

Bitcoin (BTC) se tento týden přiblížil hranici 88 000...

Dejte si pozor na TradingView – je to trojan, který krade kryptoměny

Společnost Malwarebytes, specializující se na kybernetickou bezpečnost, varovala před...

Volatilita bitcoinu dosáhla 3,6 % v důsledku zvýšené nejistoty na trhu

Bitcoin dosáhl 19. března volatility 3,6 %, což je...

Bitcoin se snaží prorazit hranici 85 000 dolarů

Cena bitcoinu 17. března opět neuspěla ve snaze překonat...

Generální ředitel Binance znovu popírá jednání o Trumpově rodinné dohodě

Richard Teng, generální ředitel Binance, popřel spekulace o tom,...