Nová data ukazují, že Čína ekonomicky zpomaluje – Jak moc je to nebezpečné pro světovou ekonomiku?

0
čína, ekonomika

Čínský ekonomický zázrak má stále více děr. Nejnovější čísla indikují větší propad v růstu, než se původně očekávalo. Přichází vhodný čas na to ptát se, co se stane, pokud Čína bude dále zpomalovat, a jaké dopady to bude mít na celosvětovou ekonomiku.

Růst za očekáváním

Čínská ekonomika zklamala. Odhadovaný růst byl 6,1 % a výsledná čísla nakonec ukazují na růst 6 %. Ačkoliv se může zdát, že je to stále obrovské číslo, momentálně se Čína dostala pod hranici nejhoršího propadu za poslední tři dekády. Během krize v roce 2008 se držel růst čínského HDP nad 6 %.

Hned po krizi pak růst vyskočil na 12 % HDP. Od té doby je ale růst v downtrendu. Stabilní pokles růstu můžeme pozorovat již od roku 2010. Problém je, že ekonomické zpomalení přichází i přes silné zásahy centrální vlády. Ta přispěchala na pomoc se stimulačními opatřeními, jako jsou daňové úlevy.

U Číny bylo za poslední tři dekády zvykem, že meziroční růst se pohyboval od 8–15 %. Právě relativita směrem k předchozímu růstu budí obavy z toho, že čínská mašina se pomalu zastavuje.

Co se stane, jestli propad bude pokračovat

Čína je jedním z klíčových faktorů celosvětového ekonomického růstu. Díky zbohatnutí střední třídy se v Číně vytvořila obrovská poptávka po produktech z celého světa a právě tato poptávka žene dopředu mnoho světových ekonomik.

Tržní analýza – 18.10.2019 Update altcoinov 2.0 – EOS, TRX, ETC

Mnoho ekonomů se obává, že pomalé tempo světové ekonomiky, které se naklání směrem k recesi, může Čína ještě zpomalit. Pokles čínského růstu tak může být spouštěčem, který recesi ekonomiky nakonec přenese do reality.

Podle Juliana Evanse, ekonoma specializujícího se na Čínu, je pravděpodobné, že čínská vláda bude pokračovat ve stimulaci ekonomiky, ale zároveň dodává, že to bude chtít čas, než se tendence ekonomického růstu v Číně opět obrátí směrem nahoru.

Čínu trápí dluh a obchodní války

Čína momentálně čelí třem hlavním problémům. Zpomalení růstu čínské ekonomiky se promítá do čínského průmyslu, který je hlavní tažnou silou. Ten roste nejpomaleji od roku 2008. V roce 2009, kdy dopadla ekonomická krize, byl na hranici 6 %. Nyní se pohybuje okolo 4,4 %.

Dalším problémem jsou obchodní války, které momentálně vede USA s Čínou. Ty také velmi tvrdě dopadají na lokální ekonomiku a hrají signifikantní roli ve zpomalení čínského průmyslu a ekonomiky.

V neposlední řadě je problémem čínský dluh. Ten v posledních letech stoupá radikálním tempem. Ačkoliv státní dluh není tolik problematický, tak obzvláště u nefinančních korporací je dluh extrémně vysoký. Celkově tvoří dluh téměř 300 % čínského HDP. Mezinárodní měnový fond již Čínu varoval, že umožňuje velmi rizikové půjčky na rozvoj nestátních projektů. To Čína odmítla jako zásah do vnitřních záležitostí země.

Čína jeví známky zpomalení a pod pokličkou růstu vzniká s velkou pravděpodobností ekonomická bublina gigantických rozměrů. Zpomalení čínské ekonomiky tak může ohrozit celosvětovou finanční stabilitu.

Co číst dále:

Velké změny na burze Binance – Novinky, které by vám neměly uniknout!

avatar
  Subscribe  
Upozornit na