Obchodní válka mezi Čínou a USA nikdy neskončí?

Share This Post

Spojené státy americké a Čínská lidová republika spolu sice dosáhly a v budoucnu asi i dosáhnou dočasných obchodních dohod, ale dlouhodobě to nijak nezmění strukturu a kulturu čínské společnosti, které by definitivně ukončily obchodní válku. Tyto částečné dohody mají ale jeden příznivý efekt, a to je, že jednak uklidní situaci na trhu a zároveň zchladí hlavy těm, kteří by chtěli prohlubovat obchodní válku jako takovou.

Zdánlivě dohodnuti

Z toho, co víme, se zdá, že američtí a čínští obchodní vyjednavači dosáhli v obchodních jednáních nějakého toho konsensu. Určité čínské zdroje tvrdí, že v rozhovorech obě strany vedly seriózní a konstruktivní diskusi o řádném řešení hlavních problémů druhé strany, a dosáhly tedy zásadního konsensu.

Tyto rozhovory připravují další cestu pro případnou dohodu v blízké budoucnosti. Jeff Yastine, analytik pro Banyan Hill Publishing, si myslí, že Trumpova administrativa a Čína se brzy dohodnou na nějaké nominální obchodní dohodě. Součástí této dohody by byl konsensus v rámci zemědělských výrobků a jiných obchodních problémů, které ale nebudou budit kontroverze. To by znamenalo, že by obě strany mohly tyto události v tomto dlouhotrvajícím problému prohlásit za svoje osobní vítězství.

Čínští vyjednavači by obchodní dohody mohli vzít zpátky k čínskému prezidentovi Xiovi a ten by si tímto pojistil svoji podporu u ostatních stranických aparátčíků. Trump může zatím zase mávat obchodními dohodami s Čínou při nadcházející prezidentské kampani. Tím by všem mohl ukázat, že Číňany přiměl přistoupit na jeho požadavky. To by mu samozřejmě přidalo politické body.

Intelektuální vlastnictví

Ale tyto obchodní války začaly především kvůli tomu, že Čína dlouhodobě krade duševní vlastnictví a že brání americkým bankám ke vstupu do čínského bankovního sektoru. A to právě Trump nebude moci nikdy vyřešit, a nejspíše proto ani nebude moc velká vůle. Ale to se nejspíše nepovede žádné administrativě, ať je prezident jakýkoliv.

Řešení problému duševního vlastnictví v Číně vyžaduje změnu ve staleté tradici, která považuje duševní vlastnictví za veřejný statek. Otevření čínského finančního systému americkým bankám by podkopalo oprávněné zájmy vládnoucí třídy Číny. Čínští představitelé totiž prý využívají bankovní sektor k tomu, by přiděloval úvěry těm, kteří jsou z politického hlediska spolehliví.

Co číst dále?

Analýza akciového indexu S&aP 500 – Nové ATH a FED zase snížil sazby, požene to trhy up?

Related Posts

Prodejci Bitcoinu čekají v zóně 88 000–90 000 USD — dochází rally dech?

Bitcoin (BTC) se tento týden přiblížil hranici 88 000...

Dejte si pozor na TradingView – je to trojan, který krade kryptoměny

Společnost Malwarebytes, specializující se na kybernetickou bezpečnost, varovala před...

Volatilita bitcoinu dosáhla 3,6 % v důsledku zvýšené nejistoty na trhu

Bitcoin dosáhl 19. března volatility 3,6 %, což je...

Bitcoin se snaží prorazit hranici 85 000 dolarů

Cena bitcoinu 17. března opět neuspěla ve snaze překonat...

Generální ředitel Binance znovu popírá jednání o Trumpově rodinné dohodě

Richard Teng, generální ředitel Binance, popřel spekulace o tom,...