Vitajte pri dnešnom prehľade kryptospráv:
TRHY
Po relatívne pokojnom víkende, kedy sa cena bitcoinu pohybovala predovšetkým okolo 23 000 USD, začal pracovný týždeň niekoľkými výraznými poklesmi ceny. Prvý prišiel hneď skoro v pondelok a znamenal stratu 1 000 USD. Druhý prišiel o 24 hodín neskôr a napodobnil ten predchádzajúci.
BTC ako taký klesol pod 21 000 USD na týždenné minimum. Aktívum sa síce zotavilo a zostalo stáť okolo 21 000 USD, ale komunita očakávala ďalší volatilný deň po poslednom zasadnutí amerického Federálneho rezervného systému, ktoré sa konalo včera večer.
Cenové výkyvy skutočne prišli, ale na rozdiel od niektorých predchádzajúcich príkladov skutočne priniesli primárnej kryptomene zisky. Bitcoin takmer okamžite vyskočil na 22 000 USD a pokračoval nahor až na šesťdňové maximum cez 23 000 USD zaznamenané pred niekoľkými hodinami. Od tohto lokálneho vrcholu však BTC trochu stratil a teraz sa obchoduje tesne pod 23 000 USD.
Ako to už býva počas vysoko volatilných obchodných dní pre bitcoin, väčšina altcoinov reagovala ešte väčšími výkyvmi. Ethereum je lídrom, pokiaľ ide o denné zisky altcoinov s väčšou kapitalizáciou. Možno poháňaný najnovším vývojom na fronte Merge ETH vzrástol o viac ako 10 % a nachádza sa nad 1 600 USD. [1]
Kryptomeny
Ethereum dosiahlo nový dôležitý míľnik pred Merge Event
Ethereum, druhá najväčšia kryptomena, dosiahla podľa údajov analytickej spoločnosti IntoTheBlock nové historické maximum v počte denných aktívnych adries. Včera vykonalo transakcie s ETH viac ako 1,1 milióna adries, čo je o neuveriteľných 48 % viac ako predchádzajúci rekord. Presná príčina náhleho nárastu aktivity zostáva neznáma.
Ako poznamenal výskumník spoločnosti CoinMetrics Kyle Waters, masívny nárast bol pripísaný odosielaniu adries. Počet prijímajúcich adries zostal v podstate rovnaký. Okrem toho prudko vzrástol počet malých prevodov etherea v hodnote od 100 do 1 000 USD. Spoločnosť Binance prijala zhruba 621 691 prichádzajúcich prevodov ETH. Podľa Conora Grogana, vedúceho stratégie americkej kryptoburzy Coinbase, možno náhly skok pripísať tomu, že Binance namiesto rastúceho prijatia vykonáva udržiavací sweep. [2a]
Ťažba kryptomien je podľa odborníka stále dlhodobo zisková
Od veľkej migrácie až po medvedí trh, ťažiari kryptomien prešli v priebehu roka mnohými výzvami vrátane zmeny ziskovosti. Podľa Steva Bassiho, odborníka na ťažbu bitcoinov (BTC) a etherea (ETH), však môže byť ťažba kryptomien stále zisková, pokiaľ sa pozrieme na jej dlhodobé vyhliadky.
Vzhľadom na to, že náklady na ťažiarov s aplikačne špecifickými integrovanými obvodmi (ASIC) sa pohybujú okolo 8 000 až 12 000 USD a náklady na elektrinu zaberajú viac ako polovicu predpokladaných príjmov, je súčasný odhadovaný časový rámec, kedy by ťažiar mohol pokryť náklady na jedno zariadenia, päť až šesť rokov. V komentári k tejto téme Bassi uviedol, že hoci príjmy z ťažby v krátkodobom horizonte určite vyzerajú chmúrne, postupom času sa to zmení. Povedal:
„Z dlhodobého hľadiska očakávame v roku 2024 ďalší BTC halving. Takže dlhodobý držiteľ by mohol dobre ťažiť v krátkodobom horizonte a možno predať, keď odmena za blok v roku 2024 klesne.“
[2b]
Banky, burzy, firmy
Federálny rezervný systém opäť zvyšuje úrokové sadzby, tentoraz o 0,75 %
Federálny rezervný systém Spojených štátov opäť zvýšil úrokové sadzby, tentoraz o 0,75 % bodu. Centrálna banka ako dôvod zvýšenia uviedla oslabujúce ekonomické údaje a jej predstaviteľ vyhlásil, že bude aj naďalej bojovať proti znepokojujúcemu vývoju inflácie.
Spojené štáty sa v súčasnej dobe stretávajú s najhorším inflačným vývojom za posledné desaťročia, pretože globálny makroekonomický vývoj nevyzerá pre mnoho krajín pozitívne. Spojené štáty nie sú jedinou krajinou, ktorá zápasí s vysokou infláciou, a krajiny po celom svete sa snažia udržať tento problém na uzde.
Predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell vyhlásil, že „nedáva zmysel, aby USA boli v recesii“, a priamo povedal, že si nemyslí, že by USA boli v recesii. Výpožičné sadzby sa teraz pohybujú v rozmedzí 2,25 % až 2,50 %. [3a]
Odvetvie GameFi dosiahne za šesť rokov zhodnotenie 2,8 miliardy dolárov
Nedávna správa spoločnosti Absolute Reports predpovedá masívny rast odvetvia GameFi v nasledujúcich šiestich rokoch.
Podľa prieskumu má herný priemysel s nezameniteľnými tokenmi (NFT) v rokoch 2022 – 2028 odhadovanú hodnotu 2,8 miliardy dolárov. Zložená ročná miera rastu tohto odvetvia navyše v rovnakom šesťročnom období predstavuje 20,4 %.
Táto prognóza prichádza uprostred zúriaceho medvedieho trhu, ktorý ponecháva málo priestoru pre projekty a odvetvia bez obsahu. Správa vyzdvihuje lídrov v tejto oblasti vývoja hier typu play-to-earn, medzi ktoré patria Sky Mavis, Dapper Labs, Decentraland, Immutable a The Sandbox. [3b]
Austrália získava prvý nekótovaný kryptomenový fond chránený spoločnosťou Gemini
Spoločnosť Holon, ktorá sa zaoberá rizikovým kapitálom v oblasti digitálnych aktív a spravuje fondy, vo štvrtok uviedla, že sa stala prvým nekótovaným maloobchodným fondom bitcoinov (BTC), etherea (ETH) a filecoinov (FIL) na základe partnerstva s burzou Gemini.
Fondy budú podľa vyhlásenia využívať tradičný investičný nástroj známy na miestnej úrovni ako retailovú riadenú investičnú schému a investovať priamo do BTC, ETH a FIL. Riadené investičné schémy zahŕňajú viacerých investorov, ktorí prispievajú, aby získali podiel na úrokoch, a zvyčajne ich riadi správca fondu.
Austrálsky regulátor cenných papierov Australian Securities and Investments Comission dohliada na podnikové a finančné služby a tiež na fondy, ako je ten Holonov, s cieľom presadzovať zákony a chrániť spotrebiteľov. [3c]
CBDC, Regulácia
Úplná anonymita nikdy nepripadala u CBDC do úvahy
Úrady môžu v prípade podozrivých transakcií zisťovať a používať osobné údaje používateľov v súlade so zákonom, uviedli v nedeľu predstavitelia Čínskej ľudovej banky v odpovedi na otázky týkajúce sa súkromia digitálneho jüanu.
Digitálny jüan môže poskytnúť iba obmedzenú anonymitu kvôli požiadavkám proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu, uviedol Mu Čchang-čchun, riaditeľ Inštitútu digitálnych mien centrálnej banky.
Od minulého novembra začala čínska polícia sledovať tok digitálnych jüanov, aby rozlúskla prípady prania špinavých peňazí a podvodov vo Vnútornom Mongolsku, Ťiang-su a Che-nane.
Čína v súčasnosti nemá žiadny osobitný zákon pre digitálnych jüanov a Mu uviedol, že Čína musí vytvoriť zákony, ktoré objasnia podmienky pre zisťovanie informácií o digitálnych jüanoch, zmrazovanie a odčítanie peňaženiek a tresty za nezákonný prístup k informáciám o digitálnych jüanoch. [4a]