Riziko krize je už velmi dlouho ústředním tématem a spolu s tím se často s oblibou diskutuje, jak se dařilo akciovým indexům za prezidentování Baracka Obamy a Donalda Trump. Těch pokusů o srovnání najdete skrze Google vyhledávač určitě hodně. Já jsem si vybral pro srovnání hodně jednoduchou metodiku a tou je vizuální porovnání indexů třech největších indexů v USA. Jsou jimi S&P 500, Dow Jones Index Average a NASDAQ Composite. Je třeba ještě na úvod říci, že se z tohohle rozhodně nedá vyvozovat, kdo má lepší ekonomickou agendu. Důvodem je naprosto odlišná výchozí pozice pro převzetí úřadu prezidenta.
S&P 500
Tak máme před sebou graf s akciovým indexem Standard and Poor’s 500, který měří vývoj 500 amerických akcií vybraných týmem analytiků a ekonomů agentury Standard & Poor – podle velikosti trhu, likvidity a typu odvětví plus dalších faktorů. Jedná se o index tzv. hodnotově vážený. Jedná se o jednu z nejčastěji používaných měřítek vývoje, kdy váha každé akcie v indexu je úměrná její tržní hodnotě.
V grafu jsou zaznačeny období prezidentského mandátu bývalého prezidenta USA Baracka Obamy a nynějšího prezidenta Donalda Trumpa. Obama převzal funkci po Bushovi 20. ledna 2009, což byla doba, kdy ještě panovaly dozvuky finanční krize, která fakticky začala v roce 2007 a roku 2008 se naplno projevila. Od jeho nástupu do Bílého domu netrvalo dlouho a index zase po silném propadu nabral svoji dlouhodobou růstovou trajektorii.
Donald Trump vs. Barak Obama
Barack Obama byl u kormidla celých osm let a za jeho úřadu hodnota indexu vzrostla o více jak 178 %. Nicméně, můžeme jasně vidět, že za tu dobu se odehrálo hodně korektivních období. Když se pořádně podíváme do grafu, tak k větším korekcím došlo v roce 2010 a následně roku 2011. K menším i v roce 2012. Pak byl delší čas relativní klid, neboť další větší korekce proběhly až v roce 2015 a 2016. Trh se z toho ale nakonec pokaždé rychle dostal a index pokračoval v růstové trajektorii.
Nynější prezident Donald Trump nastoupil do úřadu 20. ledna 2017 a v podstatě tak nastoupil už do rozjetého vlaku. Bylo to právě v době, kdy bylo všem jasné, že cyklus ekonomického růstu se rychle blíží ke svému vrcholu. Trump tedy hned čelil velkému problému, a to hrozbě přicházející krize. Z počátku index velmi agresivně rostl na hodnotě, ale riziko krize se právě potvrdilo už na začátku ledna, kdy se volatilita na akciových trzích za rekordní dobu extrémně zvýšila. Celkové posílení indexu za Donalda Trumpa k dnešnímu dni činí 27 %.
Co číst dále?
Američtí vlastnící a manažeři se zbavují ve velkém akcií svých vlastních společností