Najväčší svetový správca aktív urobil minulý týždeň obrovský krok k svojmu zapojeniu do kryptomenového priemyslu. U americkej Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC) totiž podal žiadosť o spotové bitcoinové ETF.
V minulosti už dlhý riadok predchádzajúcich žiadostí o takýto produkt od iných spoločností zlyhal. Komunita si tak kládla otázku, či aj pokus spoločnosti BlackRock nie je od začiatku odsúdený na zánik. Úspešnosť tohto behemota, aspoň čo sa týka schválených ETF v SEC, je však bezkonkurenčná.
Trochu histórie neuškodí
Pandémia COVID-19, následná menová politika centrálnych bánk a prudký rast ceny BTC v rokoch 2020 a 2021 zmenili hru spôsobom, ktorý si pred týmto okamihom len málokto dokázal predstaviť. Mnoho inštitúcií sa začalo vážnejšie zaoberať odvetvím kryptomien, najmä BTC.
Vtedy sa takmer očakávalo, že každý týždeň nová inštitúcia alebo individuálny investor oznámi svoj nákup bitcoinov. Aj spoločnosť BlackRock, hoci spočiatku váhala, začala s menšími investíciami prostredníctvom CME a tiež s povzbudivými komentármi niektorých svojich vedúcich pracovníkov.
V júni 2023 potom tento behemot urobil svoju najväčšiu stávku na toto odvetvie tým, že podal žiadosť o Bitcoin Spot ETF v Spojených štátoch. Ako partnera si vybral spoločnosť Coinbase, ktorá bude správcom týchto fondov.
Tento krok mal okamžitý pozitívny vplyv na BTC a jeho cenu, ktorá počas prvých niekoľkých dní po podaní žiadosti vyskočila o viac ako 2 000 USD. Ak bude tento ETF schválený, mohli by byť dôsledky pre celé odvetvie ešte priaznivejšie.
Podľa Erica Balchunasa, vedúceho analytika ETF agentúry Bloomberg, sú šance na schválenie (aspoň z historického hľadiska) pomerne vysoké. Spoločnosť BlackRock má ohromujúcu úspešnosť, pokiaľ ide o jej žiadosti o ETF na SEC:
575 schválených oproti jednej jedinej zamietnutej
BTC ETF v Spojených štátoch
Komisia pre cenné papiere a burzy síce dala zelenú niekoľkým Bitcoin Futures ETF, ale nespočet žiadostí o spotové ETF zamietla. To viedlo nakoniec k tomu, že spoločnosť Grayscale, ktorá sa snaží premeniť svoj vlajkový BTC produkt na burzovo obchodovaný fond, regulátora cenných papierov zažalovala.
Odôvodnenie agentúry bolo vždy rovnaké. Tvrdila, že navrhované ETF nedokážu preukázať, akým spôsobom zabráni manipulácii s trhom a podvodom.
SEC v súčasnej dobe navyše vyšetruje niekoľko kryptografických búrz a tokenov, o ktorých tvrdí, že väčšina aktív sú neregistrované cenné papiere. Avšak aj jej skeptický predseda Gary Gensler v minulosti pripustil, že BTC je komodita.
Záver
Načasovanie spoločnosti BlackRock je každopádne (vzhľadom k celkovo negatívnemu postoju SEC k tomuto odvetviu) celkom zaujímavé. Treba si uvedomiť, že ide o jedného z najvplyvnejších finančných hráčov. Ponúka sa tak naozaj veľmi špekulatívna otázka, či BlackRock náhodou nevie niečo, čo my nie…