Příběh velké hospodářské krize – Jak chamtivost rozbila ekonomiku a začala druhou světovou válku

Share This Post

Na začátku ekonomické krize je vhodné si připomenout, jak začala velká hospodářská krize 30. let (Velká deprese). Tento příběh začíná v roce 1918. Slaví se, protože právě skončila První světová válka a USA z ní vyšla jako vítězná velmoc. Ekonomika je na vzestupu, výrazně se mění kultura a podle toho dostává období název Bouřlivá 20. léta.

VIDEO – Takto nás zdírá finanční systém – Nechtějí, abychom to věděli

Vše vypadá dobře

Vojáci se vracejí ze zámoří, ekonomika si vede dobře. Stavbařský průmysl prožívá první boom. Díky změně společenských zvyků přicházejí do pracovního světa i ženy a přibývá tak spotřebitelů, kteří mohou utrácet své peníze. Technologický pokrok je vidět všude. Objevují se pračky, vysavače a první dostupné automobily. Začínají také první rádiové reklamní kampaně.

Vše vypadá dobře, a tak banky rozdávají půjčky, protože si ekonomika počíná skvěle. Všichni si tak mohou koupit nejnovější výstřelky technologie. Americké společnosti bohatnou a jejím občanům se také velmi dobře daří. Brzy už běžný občan nepotřebuje další auto nebo pračku a přitom má stále dostatek peněz. Co s nimi?

A na řadu přicházejí investice. Už i tak bohatí lidé chtějí své bohatství znásobit a tak hromadně přicházejí na burzu. Z investování na akciovém trhu se stane běžná praxe. Najednou investují prakticky všichni. Investované peníze se hodnotí extrémně rychle, protože čím více lidí investuje, tím rychleji trh roste. Každý se stal géniem přes investice a může to dokázat penězi, které vydělal. Je to jednoduché.

Jak zkolabuje dolar? – Toto byste neměli vědět – hyperinflaci vždy předchází deflace!

Banky v centru dění

Nově vzniklá skupina investorů vidí, jak jejich majetek roste. Tak proč přestávat. Lidé si hromadně půjčují od bank, aby mohli své investice násobit. Genialita populace roste. A vzhledem k tomu, že si ekonomika počíná stále výborně, banky se nebojí půjčovat. Jejich zisky rostou z úroků, které splácejí běžní investoři. Ale ani banky nechtějí zůstat pozadu a tak investují do akcií také.

Banky si velmi brzy na to začínají půjčovat peníze z klientských účtů, aby mohly také více investovat a násobit své zisky. Najednou je rok 1929, tančí se, přichází nový hudební styl jazz a bohatství USA vzrostlo na dvojnásobek. Akcie letí raketově nahoru a společnosti si postupně uvědomují, že cena jejich akcií není ospravedlnitelná.

50 let okrádat celý svět? – Příběh o tom, proč jsme stále chudí

Let velmi blízko k slunci

Produkce firem začíná klesat, zatímco akcie stále stoupají na ceně. Objevují se první hlasy, které říkají, že je něco v nepořádku. I Ford model T, který byl hitem doby, se přestává prodávat, klesají platy a lidé se probouzejí do světa, kde mají dluhy, které nelze splácet díky stoupajícím úrokům a klesajícím mzdám.

Jenže akciový trh stále roste. Objevuje se více těch, kteří tvrdí, že je něco v strašném nepořádku. Přestože se objevuje pár znamení nejistoty trhů, i tak se stále hrnou nové a nové peníze do akcií, což pomáhá držet vzestupný trend. A pak přichází den 24. října 1929, který je známý jako Černý čtvrtek. Hlas rozumu se dostal k velkému počtu lidí a ti hromadně prodávají akcie, čímž vytvoří první velký krach.

Ten je následován Černým úterkem, kdy akcie dostanou další ránu. Prodeje akcií boří všechny historické rekordy. Lidé ani nevědí, za kolik akcie prodávají, protože neexistovaly elektronické systémy a vše se muselo zapisovat ručně. Velká část akcií ztratila hodnotu. Lidem zůstal dluh a papírky akcí, které byly vhodné už jen na zátop.

Následně se krize přelila i do Evropy, kde zbídačelé státy podlehly lichotivým, nacionalistickým ideologiím. V Americe je brzy bez práce 25 % populace. V Evropě na obrátkách nabírá nacismus a velmi rychle půjde svět do války. Chamtivost ovládla všechno a cena, kterou svět zaplatil, byla krutá.

Šéf Fedu Jerome Powell tvrdí, že se krize bát nemusíme, protože USA mají nekonečně mnoho dolarů. Jaká je však pravda? Máme se čeho obávat?

Related Posts

Inflácia v USA spomalila pod 3 %

Spotrebiteľské ceny v USA v júli síce mierne vzrástli,...

Proč Bitcoin roste?

Bitcoin za posledních 24 hodin zaznamenal mírný nárůst, který...

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...