Price Action – Wyckoff theory (3. část)

Share This Post

V minulém článku věnovaném teorii Wyckoffa jsme si vysvětlili koncept Price cycle a také pojmy jako Wyckoffovy zákony a jeho pojetí analýzy obchodního rozpětí. Teď se vrhneme na stěžejní část této metody – zevrubně si rozebereme všechna čtyři schémata, jejichž součástí jsou tzv.: „events a phases“. Volně se překládá jako „události a fáze“. V tomto článku ale stihneme probrat pouze akumulační schéma, to distribuční dostane prostor v následující části. A obdobně si dnes zatím vysvětlíme pouze eventy, fáze budou následovat příště.

Wyckoffova schémata

Pokud chcete být úspěšní „Wyckoffovi analytici“, tak musíte být schopni z obchodního rozpětí (trading range) předvídat a správně vyhodnotit směr a velikost pohybu. Wyckoff vytvořil přesně pro tyto případy takovou „příručku“, která má analytikovi pomoci ke správnému posouzení. A tou příručkou jsou právě nastíněné fáze a eventy ve schématu. Obchodní rozpětí chápejte jako delší stranový pohyb, který se drží v určitém koridoru.

Akumulace: Wyckoffovy události a fáze

Zdroj: Stockcharts.com

Na Price Action máme také rozsáhlý kurz. Můžete se živě (formou webináře) zůčastnit celkem osmi lekcí s našimi tradery. Chcete se naučit obchodovat nebo zlepšit výkon své strategie? Více o kurzu.

  • PS – preliminary support, kde značné nákupy začnou poskytovat podporu po delším a silném sestupu kurzu. Bull volume začne růst a kurzové rozpětí se začne rozšiřovat – signály, které předznamenávají možný konec sestupu kurzu.
  • SC – selling climax, bod ve kterém je prodejní tlak na svém „vrcholu“ a těžký „panic sell“ od retailu je absorbován velkými a profesionálními operátory na trhu. Toto místo ještě nemusí být naprostým dnem, ale určitě bude velmi blízko samotného dna.
  • AR – automatic rally se objevuje velmi rychle, protože při SC je prodejní tlak zcela absorbován a tak je snadné cenu nákupním tlakem vypumpovat. V této chvíli jsou také palivem shorty, které jsou donuceny k uzavření pozic. Vrchol této pumpy nám i pomůže k definování hranic akumulačního obchodního rozpětí (TR).
  • ST – secondary test je cenová hranice, která bude velmi blízko k bodu SC. De facto by se tímto bodem měla zopakovat vysoká poptávka a tím pádem i support, který se vytvořil předtím. Je vcelku běžné, že se tento bod může několikrát zopakovat – v schématu je k nalezení dva krát.
  • Springs or shakeouts je událost, ke které sice může, ale také nemusí dojít. Objevuje se v TR v pozdější fázi a dovoluje dominantním hráčům na trhu definitivně otestovat dostupnou nabídku na trhu před samotným „odpálením“ kurzu směrem vzhůru. Spring se dostává pod hranici ST a tím pádem i pod samotné obchodní rozpětí ale jen na určitý čas, kurz se pak musí zavčas uzavřít zpátky v TR. Shakeout je typickým příkladem bear trapu, kdy je veřejnost zmanipulována uvěřit tomu, že sestupný trend bude i po ukončení obchodního rozpětí pokračovat. Velcí hráči díky tomu mohou akumulovat aktivum za velmi nízké ceny.
  • Test – velcí operativci na trhu testují nabídku na trhu skrze obchodní rozpětí (springs a shakeouts). Pokud se v rámci bodu test objevuje na trhu značná nabídka aktiv, tak je to známka toho, že není ještě ten správný okamžik pro Mark Up – „odpálení“ kurzu směrem nahoru. Test se může několikrát zopakovat, a pokud jsou testy úspěšné, tak se pokaždé vytvoří vyšší vrchol a vyšší dno.
  • SOS – sign of strength, v tomto bodě docházi k velkému nárustu ceny a rozšíření cenového rozpětí. Tento pohyb je zároveň potvrzen také zvyšujícími se objemy. SOS právě často následuje po bodě Spring.
  • LPS – last point of support, zde se jedná o pullback S/R pásma, které bylo při SOS proraženo a pullbackem se tato oblast stala supportem. Tento bod se taktéž může v grafu zopakovat vícekrát.
  • BU – „back up“, tento bod je svým způsobem jen metafora k LPS, tvůrcem není ani Wyckoff, ale učitel Wyckoffovy metody Robert Evans, který byl aktivním následovníkem Wyckofa mezi 30. až 60. léty minulého století.

 V dnešním článku jsme si vysvětlili Wyckoffovy eventy v rámci akumulační fáze. Všimněte si, že v této chvíli se z „pouhé“ teorie stal velmi praktický nástroj. Mějte na paměti, že pokud dokážete tuto metodu pochopit a zároveň ji dokážete v analýze využít, pak již nemusíte trpět výplachy „velryb“. Tímto zásadním poznatkem jsme pro dnešek došli do úspěšného závěru. V dalším článku na nás čeká fáze distribuce.

Co číst dále?

Čo je divergencia a ako ju využiť vo svoj prospech?

Related Posts

Zakladatel Binance by měl být uvězněn na 36 měsíců, tvrdí američtí žalobci

Zatímco se úřady Spojených států chystají 30. dubna udělit...

Bitcoinové velryby odmítají prodávat, zatímco cena BTC se zbavuje „euforie“

Bitcoinu 16. dubna hrozila nová místní minima, protože investoři...

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...