Facebook na tom vůbec není tak zle, jak to vypadá

Share This Post

Největší sociální síť světa zažívá bezpochyby těžký rok. Když společnost 25. července zveřejnila výsledky za Q2, vyšlo najevo, že prochází nejnižším tempem růstu během své historie. Trhy reagovaly prakticky okamžitě a akcie Facebooku odepsaly asi 20 %.

Disclaimer: Článek vychází z autorových osobních názorů a nemá na něj být nahlíženo jako na investiční/obchodní doporučení. Společnost RoboMarkets nenese žádnou odpovědnost za výsledky obchodů založených na této analýze.

Za vší panikou hledejme dozvuky hned několika skandálů, z nichž nejvíce Facebook poškodila aféra spojená s konzultační společností Cambridge Analytica. Ta skrze kvízy (v aplikaci thisisyourdigitallife, za níž stojí původem moldavský datový analytik Aleksandr Kogan) sbírala o uživatelích různá data a na jejich základě budovala psychologické profily voličů, čímž měla ovlivnit poslední americké prezidentské volby.

Kauza měla za následek šíření hashtagu #deletefacebook a propad akcií o více než pětinu hodnoty.

Druhým důvodem výprodeje je prostý fakt, že Facebooku se doposud vždy dařilo předčit očekávání analytiků. Poslední letošní kvartál se to ale nepovedlo (13,23 miliard dolarů příjmů oproti 13,36 miliardám) a pod očekáváním skončil i počet denně aktivních uživatelů (1,47 miliard oproti 1,49 miliardám očekávaným).

fb graf

Když se ale nyní odprostíme od emocí, vidíme několik jiných zajímavých čísel – příjmy meziročně vzrostly o 42 % a celkový počet aktivních uživatelů o 11 %. Příjmy za reklamy přesáhly během druhého kvartálu 13 miliard dolarů a za 91 procenty z nich stojí mobilní uživatelé.

A je to právě svět mobilní komunikace, jemuž Facebook dominuje. Uživatelé jsou v jakémsi začarovaném kruhu modrobílé sociální sítě, jejím Messengeru, Instagramu (kde příjmy z reklamy vzrostly meziročně o neuvěřitelných 177 %) a Whatsappu (kde je monetizace zatím nevyřešená, ale zůstává tématem číslo 1).

Rozvaha vypadá výborně a na rozdíl od spousty technologických firem zde nenajdeme žádný dlouhodobý dluh a do toho přes 40 miliard dolarů v cashi. Z každého dolaru, co do firmy v druhém kvartálu připlul, jí zůstalo něco málo přes 38 centů, což je pořád velice solidní marže.

Co se týče počtu měsíčně aktivních uživatelů – jedné z klíčových metrik růstu Facebooku – skeptici se soustředili převážně na mírný pokles v Evropě a status quo ve Státech. Za zmínku nicméně rozhodně stojí 18% nárůst počtu uživatelů v regionu APAC a fakt, že příjmy z reklamy zde poskočily bezmála o polovinu. A potenciál stále zůstává nenaplněný.

graf

Akcie se nyní obchodují pod hranicí 200denního klouzavého průměru

Během konferenčního hovoru k výsledkům Q2 Mark Zuckerberg vypíchl, že se firmě daří postupovat dále na poli virtuální reality, která má být budoucností digitální interakce.

„Naším cílem je vyvolat v uživatelích pocit, že jsou s těmi, na nichž jim záleží, i když ve skutečnosti se mohou nacházet na druhé straně světa,“

řekl Zuckerberg. Nezapomeňme, že Facebook také prodává headset Oculus Go, což je při ceně 199 dolarů velká šance, jak technologii dostat do mainstreamu.

Necháme-li stranou panický sentiment, který v části investorů výsledky za Q2 vzbudily, je zřejmé, že Facebook má ke špatnému stavu daleko a stále se jedná o dobře fungující stroj na peníze.

Máte-li zájem o půlroční členství na Trading11 zdarma, podívejte se do tohoto návodu, který jsme ve spolupráci s RoboMarkets přichystali.

Autor: Dmitrij Gurkovskij, vedoucí analytik RoboMarkets

Related Posts

Cena etherea na cestě ke 4 000 USD

Obchodníci dnes 27. května pokračovali v tlačení ceny Etherea...

Ethereum ETF schváleno, tak proč ještě nejsme bohatí?

Mohou existovat dva hlavní důvody, proč se cena etheru...

ETH ETF byly schváleny, ale Gary Gensler pro ně nehlasoval

Komise pro cenné papíry a burzu Spojených států (SEC)...

Tom Lee – Cena bitcoinu na 150 000 USD v roce 2024

Bitcoin je na dobré cestě k dosažení 150 000...

Ethereum ETF potvrzeno?

Uprostřed rostoucích spekulací o možném schválení burzovně obchodovaného fondu...

Vitalik Buterin zdůrazňuje rizika AI uprostřed otřesů ve vedení OpenAI

Spoluzakladatel Etherea Vitalik Buterin se podělil o svůj pohled...