Facebook na tom vůbec není tak zle, jak to vypadá

Share This Post

Největší sociální síť světa zažívá bezpochyby těžký rok. Když společnost 25. července zveřejnila výsledky za Q2, vyšlo najevo, že prochází nejnižším tempem růstu během své historie. Trhy reagovaly prakticky okamžitě a akcie Facebooku odepsaly asi 20 %.

Disclaimer: Článek vychází z autorových osobních názorů a nemá na něj být nahlíženo jako na investiční/obchodní doporučení. Společnost RoboMarkets nenese žádnou odpovědnost za výsledky obchodů založených na této analýze.

Za vší panikou hledejme dozvuky hned několika skandálů, z nichž nejvíce Facebook poškodila aféra spojená s konzultační společností Cambridge Analytica. Ta skrze kvízy (v aplikaci thisisyourdigitallife, za níž stojí původem moldavský datový analytik Aleksandr Kogan) sbírala o uživatelích různá data a na jejich základě budovala psychologické profily voličů, čímž měla ovlivnit poslední americké prezidentské volby.

Kauza měla za následek šíření hashtagu #deletefacebook a propad akcií o více než pětinu hodnoty.

Druhým důvodem výprodeje je prostý fakt, že Facebooku se doposud vždy dařilo předčit očekávání analytiků. Poslední letošní kvartál se to ale nepovedlo (13,23 miliard dolarů příjmů oproti 13,36 miliardám) a pod očekáváním skončil i počet denně aktivních uživatelů (1,47 miliard oproti 1,49 miliardám očekávaným).

fb graf

Když se ale nyní odprostíme od emocí, vidíme několik jiných zajímavých čísel – příjmy meziročně vzrostly o 42 % a celkový počet aktivních uživatelů o 11 %. Příjmy za reklamy přesáhly během druhého kvartálu 13 miliard dolarů a za 91 procenty z nich stojí mobilní uživatelé.

A je to právě svět mobilní komunikace, jemuž Facebook dominuje. Uživatelé jsou v jakémsi začarovaném kruhu modrobílé sociální sítě, jejím Messengeru, Instagramu (kde příjmy z reklamy vzrostly meziročně o neuvěřitelných 177 %) a Whatsappu (kde je monetizace zatím nevyřešená, ale zůstává tématem číslo 1).

Rozvaha vypadá výborně a na rozdíl od spousty technologických firem zde nenajdeme žádný dlouhodobý dluh a do toho přes 40 miliard dolarů v cashi. Z každého dolaru, co do firmy v druhém kvartálu připlul, jí zůstalo něco málo přes 38 centů, což je pořád velice solidní marže.

Co se týče počtu měsíčně aktivních uživatelů – jedné z klíčových metrik růstu Facebooku – skeptici se soustředili převážně na mírný pokles v Evropě a status quo ve Státech. Za zmínku nicméně rozhodně stojí 18% nárůst počtu uživatelů v regionu APAC a fakt, že příjmy z reklamy zde poskočily bezmála o polovinu. A potenciál stále zůstává nenaplněný.

graf

Akcie se nyní obchodují pod hranicí 200denního klouzavého průměru

Během konferenčního hovoru k výsledkům Q2 Mark Zuckerberg vypíchl, že se firmě daří postupovat dále na poli virtuální reality, která má být budoucností digitální interakce.

„Naším cílem je vyvolat v uživatelích pocit, že jsou s těmi, na nichž jim záleží, i když ve skutečnosti se mohou nacházet na druhé straně světa,“

řekl Zuckerberg. Nezapomeňme, že Facebook také prodává headset Oculus Go, což je při ceně 199 dolarů velká šance, jak technologii dostat do mainstreamu.

Necháme-li stranou panický sentiment, který v části investorů výsledky za Q2 vzbudily, je zřejmé, že Facebook má ke špatnému stavu daleko a stále se jedná o dobře fungující stroj na peníze.

Máte-li zájem o půlroční členství na Trading11 zdarma, podívejte se do tohoto návodu, který jsme ve spolupráci s RoboMarkets přichystali.

Autor: Dmitrij Gurkovskij, vedoucí analytik RoboMarkets

Related Posts

Zákazníci FTX varovali před podvodníky, kteří je lákají vrácením majetku

Zkrachovalá kryptoburza FTX přiznala nedávnou záplavu podvodů, které jsou...

Twitterový účet Robinhooda byl hacknut, aby propagoval podezřelý prodej tokenů RBH

Oficiální twitterový účet bezprovizní investiční platformy Robinhood byl napaden hackery,...

Investice rizikového kapitálu do blockchainu nadále klesají

Cointelegraph Research analyzoval všechny obchody a trendy rizikového kapitálu...

Binance zpřísňuje pravidla pro NFT

Podle oznámení z 19. ledna zpřísnila kryptoměnová burza Binance...

Jihokorejský soud nařídil burze Bithumb uhradit škody investorům během výpadku

Sága jihokorejské kryptoburzy Bithumb pokračuje, tentokrát s rozsudkem místních...

Nezákonné krypto transakce dosáhly v roce 2022 historických maxim

Rok 2022 vytvořil rekord v nelegálních transakcích v řetězci....