Profesionálni obchodníci sú plní optimizmu – cena bitcoinu by mala ďalej rásť

Share This Post

Kurz ceny bitcoinu nám včera po dlhšej dobe na dennom grafe vytvoril červenú sviečku. Je samozrejmé, že nejaká korekcia musela prísť. FOMO spustená zverejnením žiadosti BlackRock o spotový bitcoinový ETF na DTCC (Depository Trust & Clearing Corporation) nemohla trvať večne. Pri pohľade na sentiment profesionálnych obchodníkov však možno vidieť značnú mieru optimizmu. Pôjde cena ešte vyššie?

Najprv sa pozrime na udalosti posledných dní. Cena bitcoinu rýchlo vyskočila o viac ako 16 % a v likvidáciách krátkych pozícií skončilo 230 miliónov USD. To síce nie je malá čiastka, ale porovnajme ju s polovicou augusta. Vtedy cena rýchlo klesla o 9 % a likvidácia predstavovala 416 miliónov USD. Aktuálne možno teda povedať, že obchodníci na pohyb boli pripravení a mali dobre ošetrené stop loss príkazy. Navyše novo otvorené pozície rýchlo nahradili tie uzavreté a ešte ich navýšili.

Na kryptomenových derivátoch panuje optimizmus

Bitcoinové futures sa štandardne obchodujú s ročnou prémiou 5 – 10 %. Pri hodnote nižšej označujeme sentiment ako medvedí a pri hodnotách nad 10 % možno hovoriť o býčom sentimente. Hodnota prémie v pondelok prelomila 5 % hranicu a ukončila deväť týždňov  medvedieho sentimentu na tomto trhu. V utorok sa už dokonca dostala na hodnotu 9,5 %, čo je najvyššia hodnota za viac ako rok. Podľa grafu môžeme teda povedať, že profesionálni obchodníci sú optimistickí a dopyt po bitcoinových futures rastie.

Vývoj roční prémie na měsíčních futures bitcoinu (zdroj: Laevitas).Vývoj ročnej prémie na mesačných futures bitcoinu (zdroj: Laevitas).

Ďalším kryptomenovým derivátom sú opcie. Tam sledujeme ukazovateľ 25 % delta skew. Pri očakávaní poklesu sa hodnota pohybuje nad 7 % a pri býčom sentimente sa pohybujeme pod zápornými 7 %. Túto zápornú hranicu sme na opciách prelomili už 19. októbra a túto nedeľu sme sa pohybovali dokonca okolo -18 %. To je extrémny optimizmus. V súčasnosti sa hodnota vrátila na hranicu záporných 7 %. Stále teda panuje optimizmus aj po opadnutí prvotnej FOMO.

Vývoj 25 % delta skew na bitcoinových 30denních opcích (zdroj: Laevitas).Vývoj 25 % delta skew na bitcoinových 30-denných opciách (zdroj: Laevitas).

Záver

Existuje samozrejme aj množstvo ďalších teórií, prečo kurz ceny bitcoinu rastie a kto s ňou práve manipuluje. Jedna z teórií napríklad hovorí o priamej manipulácii zo strany Changpeng „CZ“ Zhao, CEO Binance. Ten by mal údajne využívať Venus protokol pre nákupy a predaje bitcoinov pre podporu BNB. Ďalšou takou teóriou je short squeeze. Tá hovorí o umelej likvidácii krátkych pozícií v snahe o zvýšenie ceny.

Všetky tieto teórie sú síce pekné a majú množstvo dôkazov, ktoré im môžu nasvedčovať. Pravdu sa ale nikdy nedozvieme. Osobne očakávam skôr stagnáciu ceny a príchod korekcie. Možno aj pokles o 5 – 10 %. Musíme ďalej sledovať dianie na trhu. Aj najmenšia správa o ETF nás teraz môže poslať na Mesiac alebo naopak. Zatiaľ sú všetci plní optimizmu.

Ak máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa kryptomien, neváhajte sa pridať do našej diskusnej skupiny na Facebooku. Pre viac informácií sa nezabudnite pripojiť aj na náš oficiálny discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čaká ďalší zábavný a zaujímavý obsah. Máme tiež Youtube kanál, kde môžete dať odber, aby vám neutieklo žiadne video alebo stream. Podporu nám môžete vyjadriť skrze Patreon TU.

Related Posts

Aktuálna bitcoinová rally je iná. Zdá sa, že FOMO a YOLO sú späť

BTC sa nedávno dotkol 45 000 dolárov. Stalo sa...

JPMorgan: Krypto je pro zločince

Zastánci kryptoměn na sociální síti X poukázali na pokrytectví...

Michael Jackson na blockchainu a herní trendy Web3 v roce 2024

V tomto článku se dozvíte, jak se první nahrávka...

Bitcoinový těžař Phoenix vzrostl o 50 % po IPO v Abu Dhabi za 371 milionů dolarů

Společnost Phoenix Group zabývající se těžbou kryptoměn zahájila obchodování...