První kryptobanka v historii – Převratný krok, který přivede ke kryptoměnám širokou veřejnost

0
První kryptobanka v historii - Převratný krok, který přivede ke kryptoměnám širokou veřejnost

Wyoming minulý týden udělil historicky první bankovní licenci kryptoměnové společnosti. Zpráva se setkala s velkým ohlasem z komunity, ale ani nynější nadšení nevystihuje správně závažnost tohoto kroku. Dnes se podíváme na to, proč je vznik kryptobanky důležitý a jaké implikace bude mít takový krok do budoucnosti. 

Nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.

Wyoming v čele USA

Ačkoliv je Wyoming nejmenším státem USA, v regulacích kryptoměnového sektoru je nejdále. Za to se zasloužila i právnička a zastánkyně kryptoměn Caitlin Long, která se dlouhodobě podílí na tvorbě legislativy vztažené ke kryptoměnám.

Wyoming jako jeden z mála světových států vytvořil dostatek regulací, které umožňují podnikatelům vstup do světa kryptoměn. Regulace nejsou totiž pouhé zákazy a příkazy. Jsou to také zákonné rámce, které v podstatě podnikatelům řeknou, co a jak mohou dělat, aby bylo vše právně v pořádku.

Vznik relevantních regulačních rámců vede k vytvoření prostoru, který je přívětivý pro podnikatele. Ti se již nemusí bát, že by např. dělali něco nelegálního a do budoucna měli oplétačky se zákonem. Wyoming tak razí cestu všem ostatním státům na světě. Podobně je na tom v Evropě např. Švýcarsko, které má již také velmi rozvinuté a příznivé regulace.

Čtěte také: Každý, kdo se zúčastnil tohoto airdropu, dostal 600 000 $

První kryptobanka

Není tak náhodou, že první kryptobanka v USA vzniká právě ve Wyomingu. Bankovní licenci dostala společnost Kraken, přesněji řečeno její dceřiná firma Kraken Financial. Díky jasným a přijatelným regulacím tak vznikl prostor pro rozvoj businessů spojených s kryptoměnami.

Vznik první kryptobanky je velkou událostí. Ačkoli velká část komunity razí narativ o bytí vlastní bankou, existuje široká část populace, která buď nemá na to být vlastní bankou, anebo vůbec o něco takového nestojí. Chtějí prostě služby, na které jsou zvyklí.

A zde je velká síla nové instituce. Kryptobanka totiž vytváří možnost bezpečně investovat do krypta, a to pro širokou veřejnost. Zde se např. odráží rozumné regulace. Kraken musí mít 100% krytí, které bude regulátorem kontrolováno. Díky tomu budou mít investoři jistotu, že v případě krizové situace si mohou své peníze prostě vybrat.

Díky oficiálnímu statutu také bude snazší např. vklady pojistit, což je pro mnohé investory nemalá výhoda. Nová banka od Krakenu v neposlední řadě bude udávat trend. V podstatě celý svět díky Wyomingu dostal návod na to, jak vytvořit regulace pro kryptoměnový svět.

Čtěte také: Celý finanční trh v červených číslech – Kde najdeme dno?

Přechodné období

Kryptobanka je stále centralizovaná instituce. A to s sebou nese rizika. A právě proto je i velká část komunity proti takovýmto institucím. Nicméně se jedná o přechodnou dobu, dokud nebude dostatečně kvalitní infrastruktura decentralizovaných institucí (DAO).

Kryptobanky pomohou rozšířit krypto do společnosti, ale nejsou finální metou. Finální meta je vytvoření ekonomického systému, který bude nabízet adekvátní decentralizovanou verzi klasických institucí.

K tomu je ještě dlouhá cesta a klíčové role v tom budou hrát decentralizované finance. Ty jsou na úplném začátku své cesty, ale již nyní vidíme, že jsou nejen žádané, ale také využívané.

V následující dekádě se tak můžeme dočkat peněženek bezpečných a propojených s mnoha decentralizovanými službami. Uživatel by si tak mohl vzít přímo v peněžence půjčku, kde si budou konkurovat např. Aave, Maker a Compound. Půjčku si může pojistit u Nexus Mutual a přebytečné finance mu budou vydělávat pomocí poskytování likvidity na Balanceru či Uniswapu.

Tato budoucnost není daleko, ale ještě zde není v bezpečné podobě. Nyní probíhá v podstatě beta verze takové budoucnosti. A přesně to ukazuje, jak je stále velmi brzy. Kryptoměny jsou na počátku své existence a díky rozšiřování služeb jsou nyní přijatelné pro stále více lidí.

Čtěte dále:

Analýza BTC, WPR, ZRC, ZEC a ATOM – nezmeškajte ideálne nákupné zóny

avatar
  Subscribe  
Upozornit na