Psychologické fáze investičních bublin (1. část)

0
faze

V minulém článku jsme si definovali, co vlastně investiční bublina je a jak probíhá. Uvedli jsme si i konkrétní příklady těch nejznámějších finančních bublin. Nyní si pojďme rozebrat, co jsou to psychologické fáze, které jsou nedílnou součástí tohoto tématu.

Psychologické fáze

Investiční bublina se dá rozdělit na jakési „nadfáze“ jako je Stealth phase, Awareness Phase, Mania phase či Blow off Phase. Pro další rozdělení můžeme použít výraz „podfáze“, které jsou právě součástí těchto nadfází – Take off, Enthusiasm, Greed, Paradigma atd.

 

Zdroj: financeandcareer.com

Fáze stealthu, povědomí a mánie

  • Stealth phase – Jedná se o fázi, kdy je aktivum úplně nové či ještě velmi mladé. Jsou to vlastně prvopočátky, kdy o aktivu ví jenom úzká skupina lidí. Můžeme je nazvat třeba „fanoušky“. Je to prostě ten typ lidí, kteří nějak sympatizují třeba s firmou nebo s danou technologií. Tato malá skupina lidí je také jediná, která je v té chvíli schopna si uvědomovat potenciální hodnotu aktiva. Proto se někdy označují za early adopters. Jedná se taktéž o fázi, kdy jsou ve hře už několikrát zmiňovaní „smart money“. Ti zároveň riskují i svojí investici, když ji vloží do sice rizikového, ale také nadějného projektu či firmy.
  • Awareness phase – V této fázi se aktivum dostává do povědomí skupin, které mají hodně peněz. Mluvíme tu o fondech nejrůznějších druhů. Dojde zde i k prvnímu většímu prodeji (first sell off), protože early adopters a rizikoví investoři už mají vyděláno. A tak si vyberou celý nebo alespoň částečně svůj zisk. Což se označuje také jako past na medvědy (bear trap). Na konci této fáze se aktivum dostane i do pozornosti médií.
  • Mania phase – Na začátku této fáze se zájem médií ještě více zvýší. A díky této „reklamě“ se začne o investování zajímat čím dál více lidí, kteří by za normálních okolností na investici ani nepomysleli. Zájem médií stále roste a začne se otevřeně spekulovat nad možným vrcholem ceny. Tyto odhady budou z 99 % naprosto nesmyslné nebo minimálně hodně nadsazené hodnoty. Cena díky tomu pořád pumpuje a pumpuje a nezdá se, že by to mělo konce. A i ti nejvíce trpěliví, co to sledují delší dobu, už nemohou vydržet a taktéž investují. Dochází zde k deziluzi, že cena poroste nekonečně dlouho nebo minimálně velmi dlouhou dobu. O to je pak brzké vystřízlivění těžší.
  • Blowoff phase – Tady jsme na samotném vrcholu bubliny, která začne pomalu praskat. V obrázku můžete vidět, že dojde k rychlému, ale ne tak závažnému poklesu, kdy cena se rychle vrátí ještě nahoru k blízkým cenám u vrcholu. Tohle se stalo přímo učebnicově u Bitcoinu, kdy cena hupsla během jednoho večera z 20k USD na cca 14k USD. Ale během několika dní se zvládlo ještě vyhoupnout na 18k USD, což byla zároveň ukázková býčí past. A pak začíná proces, který povede k „normálu“ (průměrná hodnota v čase), který všechny z deziluze vyléčí. Strach u retailu je čím dál větší a je to právě strach, který bude stát za masivním propadem ceny během velmi krátkého období.

Tak máme za sebou první část tohoto tématu. Shrnuli jsme si psychologické „nadfáze“, které jsou obecnějšího charakteru. Příště budeme pokračovat částí, kde si rozebereme fáze, které už jsou spíše konkrétnější.

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na