Ripple chce převzít dosavadní bankovní síť SWIFT

Share This Post

Poté co vláda spojených států přinutila Swift přerušit platební styk s více jak 70 bankami v Íránů, CEO Ripple Labs Inc. Brad Garlinghouse prohlásil, že jeho společnost získala nové zákazníky, protože finanční odvětví hledá technologie, které jsou lepší, rychlejší a stabilnější než je dosavadní bankovní síť Swift.

Poslední dvě místa v kurzu Obchodování Kryptoměn 1.0 jsou ještě volná. Přidejte se k poslednímu kurzu tohoto roku s 15% slevou!

Ripple CEO reaguje na zvěsti okolo připojení Ripple k Swiftu

CEO Ripple se účastnil 12. listopadu FinTech festivalu, který se konal v Singapuru. Garlinghouse zde hovořil o regulacích v blockchainovém a krypto světě vůbec. Během rozhovoru pro Bloomberg TV Garlinghouse sdělil, že zvěsti o tom, že centrálně standardizovaný systém pro mezinárodní bankovní převody Swift a Ripple hledají jeden v druhém partnera, jsou opravdu jen zvěstmi. Vysvětlil, že je vlastně jedno, zda by chtěli navázat spolupráci, protože on sám věří, že už teď Ripple prakticky Swift přebírá.

Dle jeho slov společnost Ripple svými úkony a rozhodnutími na denní bázi Swift už de facto převzala. Neboť už teď několik velkých bank, které jsou v síti Swift, požívá technologie Ripplu. Banky k tomu rády přistupují, protože mnoho dosud v bankovnictví používaných technologií už pamatuje třeba i několik desítek let. To těmto bankám bránilo ve vývoji a zaostávaly za trhem. Swift prý původně neviděl v blockchainu budoucnost, ale asi se mýlil.

Ripple poskytuje na trhu rychlé transakce

Podle toho, co se můžeme dočíst na webu Ripple Labs, tak má společnost už více jak 100 bank a platebních poskytovatelů na jejich Ripplenet síti. Včetně Japan’s Mitsubishi UFJ Financial Group Inc. a Standard Chartered Plc.

Garlinghouse tvrdí, že jedna nejmenovaná společnost, poskytující platební služby, díky síti Ripple zredukovala náklady na jednotlivé transakce spotřebitelů z 20 USD na 2 USD a přes noc stouplo využití této sítě o více než 800 %. Swift, což je akronym k „Society for Wolrdwide Interbank Financial Telecomunication“ a IBAN ( International bank account number), byly dlouho bankami využívány, ale nebyly a nejsou ze své podstaty schopny adekvátně reagovat na rostoucí poptávku po inovacích v bankovním sektoru.

Swift má více jak 11 000 zákazníků ve 200 zemích po celém světě, ale je dost možné, že bude sesazen ze svého „trůnu“ a už nebude „zlatým“ standardem pro přeshraniční bankovní převody. Blockchain eliminuje potřebu pro centrálně standardizované systémy a dělá z převodu prostředků rychlou a levnou záležitost.

Irán by mohl využívat k mezinárodním transakcím krypto platby

Swift je sice „neutrální“ entita se základnou v Bruselu, ale musí podléhat federálním zákonů USA. Což znamená, že když ve Washingtonu písknou, tak kdokoliv na světě může být od sítě odstřihnut. A přesně to se před pár dny stalo a Centrální banka v Íránu byla od sítě „odstřihnuta“. Toto odstřihnutí od sítě je součástí sankcí, které Spojené státy uvalily na Írán. Postiženo je mnoho finančních institucí a bank, které mají co do činění s financováním ozbrojených složek státu a milicí.

Vzhledem k tomu, že Evropská unie se k sankcím nepřipojila, tak bylo lídry prohlášeno, že je v plánu závést alternativní systém pro zajištění transakcí do a z Iránu. I přesto se ale nedá očekávat, že by něco takového bylo zajištěno dříve než za několik měsíců.

Co se dá dodat na závěr? Je to svým způsobem fajn zpráva, a pokud Ripple nepřehání, tak to s klidným svědomím můžeme prohlásit za menší revoluci ve finančním sektoru. Myšlenka, že bychom měli transakce mnohonásobně rychlejší a mohli bychom odesílat/přijímat platby v jakýkoli čas zní velmi dobře.

Related Posts

[Súhrn článkov] + Binance plánuje odstrániť stablecoiny z európskeho trhu

Pokiaľ máte málo času a nestíhate si prechádzať naše...

Bollingerove pásma ukazujú, že sa bitcoin nachádza na dôležitej hranici

John Bollinger, tvorca známeho ukazovateľa volatility, na sociálnej sieti...

ARK Invest: Makroekonomické protivetre môžu oddialiť rast Bitcoinu

Investičná spoločnosť ARK Invest vo svojej najnovšej správe upozorňuje...

Coinbase uvádza Web3 peňaženku pre inštitucionálnych a podnikových investorov

Kryptomenová burza Coinbase rozširuje svoju ponuku produktov s novou...

Armstrong: Coinbase plne integruje Lightning Network

Generálny riaditeľ kryptomenovej burzy Coinbase Brian Armstrong vo svojom...

Arthur Hayes diskutuje o dôvodoch, prečo Bitcoin nedosiahol 70 000 dolárov

Arthur Hayes, spoluzakladateľ BitMEX, zdieľa svoj názor na to,...