Od 1. ledna loňského roku jsou kryptoměny v Rusku legální, nelze je však použít k nákupu zboží nebo služeb.
Rusko nedávno přijalo nový zákon o kryptoměnách, který zachovává přísné limity na používání kryptoměn jako formy měny.
O 16 měsíců poté Moskva zvolila jiný přístup a do své finanční infrastruktury přidá kryptoměny.
‚Dříve nebo později‘
Ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov ve čtvrtek uvedl, že Rusko „dříve nebo později“ legalizuje kryptoměny jako způsob platby, což naznačuje, že vláda a centrální banka se možná přibližují řešení.
Moskva oznámila plány na vytvoření digitální měny centrální banky, ale až donedávna odrazovala od používání soukromých kryptoměn.
Elvira Nabiullina, guvernérka ruské centrální banky, nedávno uvedla, že banka nemůže přijímat investice do kryptoměn, které představují přibližně 5 miliard dolarů v ročních transakcích Rusů, a doporučila zakázat jejich obchodování a těžbu.
Podle Manturova se však vláda a centrální banka mohou přibližovat k vyřešení svého sporu.
Před ruskou invazí na Ukrajinu 24. února navrhlo ministerstvo financí legislativní opatření, která byla neslučitelná s přáním centrální banky po úplném zákazu.
Rusko směřuje k legalizaci kryptoměn
Na fóru byl Manturov dotázán, zda věří, že se kryptoměny stanou legální jako způsob platby.
Manturov odpověděl: „Otázkou je, kdy k tomu dojde, jak to bude regulováno, vzhledem k tomu, že centrální banka a vláda na tom aktivně pracují.“
„Obecný konsenzus však je, že… dříve nebo později to bude nějakou formou implementováno,“ vysvětlil ruský úředník.
Praktičtější přístup ke kryptu
Od roku 2020 mohou ruské banky vytvářet kryptoměnové burzy pod dohledem centrální banky a nové digitální měny mohou být raženy, ale pouze pod dohledem centrální banky.
To demonstruje praktičtější přístup ke kryptoměnám a jejich přijetí v Rusku ve srovnání s tím, co někteří předpokládali – úplný zákaz v zemi.
Moskva má v úmyslu spustit svůj vlastní digitální rubl, ale Kreml se k podpoře využívání soukromých kryptoměn dostal až v poslední době poté, co roky argumentoval, že by mohly být použity k praní špinavých peněz nebo financování teroristů.
Jiní představitelé centrální banky loni uvedli, že na ruském finančním trhu nevidí pro kryptoměny místo, s odkazem na ohrožení finanční stability, které představuje rostoucí počet kryptotransakcí.