Singapurskí byrokrati vysvetľujú, prečo nemali na zozname výstrah FTX, ale Binance

Share This Post

Singapurská centrálna banka vysvetlila, prečo bola Binance na jej zozname výstrah, ale FTX nie. Je pre to nejaké ospravedlnenie?

Singapurská CB varovala, ale prečo nie pred FTX?

Smutným zistením pre bežných drobných investorov je, že inštitúcie, ktoré by ich mali chrániť, často samé nevedia, čo majú robiť. Varovania, ktoré raz za čas vydávajú jednotlivé centrálne banky, sú bohužiaľ často založené na veľmi nekompetentných základoch.

Či ide o prípad Singapurskej centrálnej banky Monetary Authority of Singapore (MAS) nebudeme hodnotiť. Singapurský monetárny úrad nevydal žiadne ospravedlnenie, ale oznámenie, kde vysvetľuje, že mal svoje dôvody.

MAS súčasne hovorí, že nemôže ochrániť miestnych používateľov pred dopadmi kolapsu FTX „ako napr. zabezpečením ich aktív alebo zabezpečením, že FTX kryje svoje aktíva rezervami,“ pretože FTX nemá licenciu od MAS a pôsobí mimo jej jurisdikcie.

MAS neustále varuje pred nebezpečenstvom rokovaní s neregulovanými subjektmi.

Centrálna banka krajiny však pred FTX nevarovala. 21. novembra potom vydala vyhlásenie, v ktorom sa zaoberá „niektorými otázkami a mylnými predstavami, ktoré sa objavili v dôsledku debakla FTX.com (FTX).

Varovanie pred Binance 

Účelom Investor Alert List (zoznam výstrah), ako vysvetlila MAS, je „varovať verejnosť pred subjektmi, ktoré môžu byť nesprávne vnímané ako subjekty regulované MAS, najmä tie, ktoré žiadajú singapurských zákazníkov o finančné obchody bez požadovanej licencie MAS.“ To neznamená, že by zoznam mal obsahovať všetky „stovky“ krypto búrz po celom svete.

Nie je možné ich všetky vymenovať a žiadny regulačný orgán na svete tak neurobil, obhajujú sa úradníci.

Zatiaľ čo varovanie sa podľa dokumentu týka nelicencovaných subjektov, banka sama hovorí, že nemôže varovať pred všetkými z nich. Navyše, možno preto, aby celá situácia pôsobila ešte hlúpejšie, v skutočnosti licencia v Singapure nemá žiadny vplyv na investorské riziká:

Aj keď je kryptoburza licencovaná v Singapure, v súčasnosti by bola regulovaná iba za účelom riešenia rizík prania špinavých peňazí, nie za účelom ochrany investorov. To je podobné prístupu, ktorý sa v súčasnosti používa vo väčšine jurisdikcií.

Záver

Singapurská centrálna banka varovala pred Binance, pretože nemala v krajine licenciu. Pred FTX nevarovala, aj keď nemala licenciu, pretože podľa vnímania úradníkov toľko necielila na obyvateľov Singapuru. Možno však konštatovať, že vôbec nezáleží na tom, komu MAS udelila licenciu a pred kým naopak varovala, pretože licencia v skutočnosti investorov nijako nechráni. Z vysvetlenia centrálnej banky potom vyplýva, že sa súčasné globálne predpisy pre kryptoburzy zameriavajú čisto na to, aby sa žiadny obyčajný človek neschoval pred „Veľkým bratom.“

ZDROJ: Cointelegraph.com

Related Posts

Prodejci Bitcoinu čekají v zóně 88 000–90 000 USD — dochází rally dech?

Bitcoin (BTC) se tento týden přiblížil hranici 88 000...

Dejte si pozor na TradingView – je to trojan, který krade kryptoměny

Společnost Malwarebytes, specializující se na kybernetickou bezpečnost, varovala před...

Volatilita bitcoinu dosáhla 3,6 % v důsledku zvýšené nejistoty na trhu

Bitcoin dosáhl 19. března volatility 3,6 %, což je...

Bitcoin se snaží prorazit hranici 85 000 dolarů

Cena bitcoinu 17. března opět neuspěla ve snaze překonat...

Generální ředitel Binance znovu popírá jednání o Trumpově rodinné dohodě

Richard Teng, generální ředitel Binance, popřel spekulace o tom,...